Czytaj więcej:
Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja okładka

Średnia Ocena:Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja

Początki polskiej telewizji, pionierskie ekspedycje w dzikie strony świata, himalajskie wyprawy a także filmowe fascynacje kinem górskim – to wszystko można znaleźć w książce pdf Jerzego Surdela. Twórca już od lat siedemdziesiątych zaliczany jest do światowej czołówki reżyserów parających się kinem ekstremalnym. Lektura napisanej z niezwykłą szczerością książki pozwala lepiej zrozumieć, jak rodził się i dojrzewał talent autora w siermiężnej rzeczywistości PRL-u. Dowiemy się, jak to się stało, że realizator licznych spektakli Teatru Telewizji został wybrany do drużyny BBC filmującej głośną wyprawę na Everest w 1971 roku. Poznamy również jego opinię na temat śmierci Staszka Latałły na Lhotse, która rzuca nowe światło na ocenę ówczesnych wydarzeń. Krótko mówiąc – burzliwe i pasjonujące życie jednej z ważniejszych postaci środowiska górskiego ukazane w rozmowie z reporterem „Gór” Andrzejem Mirkiem.  Jerzy Surdel jest postacią wyjątkową w polskim i międzynarodowym światku górskim. Tak się złożyło, że wielokrotnie uczestniczył w pionierskich przedsięwzięciach, a niekiedy był w samym oku cyklonu rozgrywających się tragicznych zdarzeń. Brał udział pomiędzy innymi w jednym z pierwszych polskich wyjazdów powojennych w Alpy w 1956 roku, uczestniczył w zakończonej spektakularnym sukcesem pierwszej polskiej wyprawie do Etiopii, gdzie stanął na szczycie niezdobytej od wielu wieków Amby Wahni, był pierwszym Polakiem, który stanął u stóp Everestu i miał realne szanse stanąć na jego wierzchołku, brał udział w wyprawie na Lhotse, w trakcie której zginął cieszący się wtedy sporą popularnością Stanisław Latałło.  Ale ścieżka górskich dokonań i doświadczeń to tylko cześć zawartych tu wspomnień. Równie kluczowe były dla naszego bohatera filmy, kręcone w trakcie tych górskich eskapad, których najczęściej był reżyserem. Ponieważ świat filmu i telewizji to zawodowe życie naszego bohatera, któremu poświęcił całe dorosłe życie. Dzięki bogatym doświadczeniom i pionierskiemu podejściu do tematu powstawały cieszące się olbrzymim uznaniem filmy górskie, takie jak "Odwrót" czy cykl filmów reporterskich z wyprawy na Lhotse w 1974 roku.  Będziemy mieli szansę poznać bliżej kulisy zarówno górskich wypraw, jak i zajrzeć w warsztat filmowy naszego bohatera. Twórca nie ogranicza się do suchej relacji z opisanych historycznych już dzisiaj wydarzeń, lecz również nierzadko wzbogaca narrację o barwne wątki, które nie przeniknęły do powszechnego obiegu informacyjnego. Pozwala to pełniej zrozumieć opisane fakty, albo mieć szersze na ten temat zdanie. Twórca nie stroni również od wątków osobistych, dzięki czemu możemy poznać jego ciepłe relacje z dziewczynami jego życia.  Warto również podkreślić bogatą szatę graficzną tej książki, opartą na archiwalnych zdjęciach samego autora, albo jego najbliższego otoczenia. Pozwala to w pełni zanurzyć się w miniony już świat niełatwych, acz pasjonujących wydarzeń i czasów.

Szczegóły
Tytuł Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja
Autor: Surdel Jerzy, Mirek Andrzej
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Annapurna
Rok wydania: 2017

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery. Część 1. Góry i telewizja PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Renata

    W Polsce, gdy konserwy były na kartki .... mieć takie wyprawy,przygody,spotkania- pozazdrościć. Idealnie i z humorem napisane,fajne zdjęcia.

  • Karol

    Wywiad-rzeka z zapomnianym nieco dokumentalistą - Jerzym Surdelem.Twórca kultowego filmu "Odwrót", który jest do obejrzenia w sieci zdradza kulisy powstawania tego filmu i innych.Bardzo zainteresowały mnie opisy początków telewizji polskiej.Książka może być bardzo ciekawa dla wspinaczy ponieważ znaleźć można dużo zamierzchłych historii wspinaczkowych z Tatr i Alp.Praktycznie na każdej stronie znajdują się fotografie ilustrujące to o czym czytamy.Z chęcią przeczytam drugą część.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!