Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 okładka

Średnia Ocena:


Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492

W 70 r. n.e. Żydzi byli ludem rolniczym i niepiśmiennym, zamieszkującym głównie Ziemię Izraela i Mezopotamię. Do roku 1492 stali się niewielką grupą piśmiennych mieszkańców miast trudniących się rzemiosłem, handlem, działalnością kredytową i medycyną, rozproszonych w tysiącach miejsc Starego Świata, od Sewilli po Mangalore. Co było powodem tej radykalnej zmiany? Książka ebook wskazuje nową odpowiedź na to pytanie, poddając analizie ekonomicznej główne fakty piętnastu formacyjnych stuleci żydowskiej historii.Maristella Botticini i Zvi Eckstein wykazują, wbrew wcześniejszym interpretacjom, że motorem owej transformacji nie były prześladowania Żydów ani krzywdzące ich ograniczenia prawne, ale zmiany zachodzące w samym judaizmie po roku 70 n.e. – w szczególności pojawienie się nowej normy, która wymagała, by każdy żydowski facet czytał i studiował Torę a także posyłał własnych synów na naukę. W ciągu następnych sześciu wieków Żydzi, którzy uznali normy judaizmu za zbyt wymagające, zmieniali religię, przez co żydowski świat się kurczył. Potem zaś, gdy wskutek urbanizacji i rozwoju handlu w nowo powstałych kalifatach muzułmańskich wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w zawodach, w których przydawała się umiejętność czytania i pisania, Żydzi okazali się ludźmi piśmiennymi wśród niemalże powszechnego analfabetyzmu. Od tego czasu niemal wszyscy Żydzi znajdowali zatrudnienie w handlu i rzemiośle, a wielu z nich zaczęło się przemieszczać w poszukiwaniu niezłych okazji do interesu, czego wynikiem było powstanie światowej diaspory.Książka oferuje nową, przekonującą interpretację jednej z najistotniejszych transformacji, jaka dokonała się w żydowskiej historii, jak też dostarcza nowych inspiracji dla rozwijającej się debaty o społecznym i ekonomicznym oddziaływaniu religii.

Szczegóły
Tytuł Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492
Autor: Botticini Maristella, Eckstein Zvi
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • komestor

    Prezentowany przez Botticini i Ecksteina redukcjonizm historyczny wydaje się być ujęciem nietrafnym. Rzeczywistość społeczna zawsze jest mocno złożona i żadne zjawisko nie daje się wyjaśnić tylko jedną przyczyną. Historykowi wolno posługiwać się pewnymi uproszczeniami po to, by dało się skonstruować jakiś model, który jest możliwy do opisania; rzeczywistość w całej własnej złożoności jest tworem nazbyt skomplikowanym. Sensem dociekań naukowych jest objaśnianie przyczyn zjawisk, a celem pracy każdego naukowca jest dokonywanie odkryć. Błędem jest jednak, gdy uczony, zachwycony swóim odkryciem ogłasza, iż znalazł jedyną prawdziwą odpowiedź, a te udzielone przez wcześniejsze pokolenia, przez starszych kumpli – odrzuca jako nieprawdziwe. Zachwycenia takiego nie uniknęli autorzy „Garstki wybranych”. Wydaje się bowiem, że słuszniej byłoby włączyć ich ciekawą tezę w kompleks dotychczasowych ustaleń historyków, dołożyć następny klocek do wznoszonej wspólnie budowli, zamiast wyjmować z niej te elementy, które uznali oni za niepasujące. Niektóre ich teorie wydają się nieco naciągane, szczególnie te, które oparte zostały na danych szacunkowych, zaś cały wywód podporządkowany jest udowadnianiu przyjętej arbitralnie tezy. Na wszystkie zapytania stawiane w książce pdf jej Autorzy mają tylko jedną odpowiedź i nieco zbyt prosto przychodzi im objaśnianie całego kompleksu zjawisk społecznych jedną przyczyną.