Czytaj więcej:
Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 okładka

Średnia Ocena:Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492

W 70 r. n.e. Żydzi byli ludem rolniczym i niepiśmiennym, zamieszkującym głównie Ziemię Izraela i Mezopotamię. Do roku 1492 stali się niewielką grupą piśmiennych mieszkańców miast trudniących się rzemiosłem, handlem, działalnością kredytową i medycyną, rozproszonych w tysiącach miejsc Starego Świata, od Sewilli po Mangalore. Co było powodem tej radykalnej zmiany? Książka ebook wskazuje nową odpowiedź na to pytanie, poddając analizie ekonomicznej główne fakty piętnastu formacyjnych stuleci żydowskiej historii.Maristella Botticini i Zvi Eckstein wykazują, wbrew wcześniejszym interpretacjom, że motorem owej transformacji nie były prześladowania Żydów ani krzywdzące ich ograniczenia prawne, ale zmiany zachodzące w samym judaizmie po roku 70 n.e. – w szczególności pojawienie się nowej normy, która wymagała, by każdy żydowski facet czytał i studiował Torę a także posyłał własnych synów na naukę. W ciągu następnych sześciu wieków Żydzi, którzy uznali normy judaizmu za zbyt wymagające, zmieniali religię, przez co żydowski świat się kurczył. Potem zaś, gdy wskutek urbanizacji i rozwoju handlu w nowo powstałych kalifatach muzułmańskich wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w zawodach, w których przydawała się umiejętność czytania i pisania, Żydzi okazali się ludźmi piśmiennymi wśród niemalże powszechnego analfabetyzmu. Od tego czasu niemal wszyscy Żydzi znajdowali zatrudnienie w handlu i rzemiośle, a wielu z nich zaczęło się przemieszczać w poszukiwaniu niezłych okazji do interesu, czego wynikiem było powstanie światowej diaspory.Książka oferuje nową, przekonującą interpretację jednej z najistotniejszych transformacji, jaka dokonała się w żydowskiej historii, jak też dostarcza nowych inspiracji dla rozwijającej się debaty o społecznym i ekonomicznym oddziaływaniu religii.

Szczegóły
Tytuł Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492
Autor: Botticini Maristella, Eckstein Zvi
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów 70-1492 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • komestor

    Prezentowany przez Botticini i Ecksteina redukcjonizm historyczny wydaje się być ujęciem nietrafnym. Rzeczywistość społeczna zawsze jest mocno złożona i żadne zjawisko nie daje się wyjaśnić tylko jedną przyczyną. Historykowi wolno posługiwać się pewnymi uproszczeniami po to, by dało się skonstruować jakiś model, który jest możliwy do opisania; rzeczywistość w całej własnej złożoności jest tworem nazbyt skomplikowanym. Sensem dociekań naukowych jest objaśnianie przyczyn zjawisk, a celem pracy każdego naukowca jest dokonywanie odkryć. Błędem jest jednak, gdy uczony, zachwycony swóim odkryciem ogłasza, iż znalazł jedyną prawdziwą odpowiedź, a te udzielone przez wcześniejsze pokolenia, przez starszych kumpli – odrzuca jako nieprawdziwe. Zachwycenia takiego nie uniknęli autorzy „Garstki wybranych”. Wydaje się bowiem, że słuszniej byłoby włączyć ich ciekawą tezę w kompleks dotychczasowych ustaleń historyków, dołożyć następny klocek do wznoszonej wspólnie budowli, zamiast wyjmować z niej te elementy, które uznali oni za niepasujące. Niektóre ich teorie wydają się nieco naciągane, szczególnie te, które oparte zostały na danych szacunkowych, zaś cały wywód podporządkowany jest udowadnianiu przyjętej arbitralnie tezy. Na wszystkie zapytania stawiane w książce pdf jej Autorzy mają tylko jedną odpowiedź i nieco zbyt prosto przychodzi im objaśnianie całego kompleksu zjawisk społecznych jedną przyczyną.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!