Front Wschodni 1914-1920 okładka

Średnia Ocena:


Front Wschodni 1914-1920

W 1914 roku autokratyczne Imperium Rosyjskie wchodziło w sojusze z demokratyczną Francją i Olbrzymią Brytanią a także niewielkim Królestwem Serbii w ramach szeregu traktatów zawieranych pod koniec dziewiętnastego i na początku dwudziestego wieku, których celem było odparcie zagrożenia ze strony Niemiec i Austro-Węgier.W sierpniu, wraz z wybuchem wojny, zmobilizowane wojska rosyjskie wkroczyły na tereny Prus i Galicji. Mimo przewagi liczebnej po stronie przeciwnej dowódca armii niemieckiej, Paul von Hindenburg, odniósł wygrana ponad częścią wojsk rosyjskich w walce pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, po czym miesiąc potem pokonał kolejne oddziały w walce ponad Jeziorami Mazurskimi. Rosjanom powodziło się lepiej w starciach z siłami austro-węgierskimi w Galicji, przynajmniej do czasu, gdy ich przeciwnik uzyskał niechętne wsparcie ze strony swego niemieckiego sojusznika. W 1915 roku Najwyższe Dowództwo Niemiec skupiło własne wysiłki wojenne na froncie wschodnim, czego wynikiem było duże wygrana Niemiec w walce pod Gorlicami-Tarnowem, następnie zajęcie Warszawy a także setek kilometrów kwadratowych terytoriów wcześniej pozostających pod kontrolą Rosji. Rosyjska ofensywa Brusiłowa latem 1916 roku i przystąpienie Rumunii do wojny po stronie ententy sprawiły, że szale wojny przechyliły się na drugą stronę, lecz tylko do czasu. Ofensywa Brusiłowa weszła w fazę bierności, a Rumunia została skutecznie wyrugowana z wojny za sprawą ofensywy państw centralnych, głównie za sprawą połączonych wysiłków Niemiec i Bułgarii.Narastające niepokoje w Rosji doprowadziły ostatecznie do wybuchu pierwszej rewolucji w 1917 roku i abdykacji cara Mikołaja II. Ofensywa Rządu Tymczasowego zakończyła się porażką, a druga rewolucja w listopadzie zaowocowała przejęciem władzy przez bolszewików. Po zawarciu pokoju z Niemcami bolszewicy wszczęli wojnę domową przeciwko antybolszewickiej Białej Armii, która otrzymała militarne wsparcie ze strony państw ententy. Ten konflikt, w połączeniu z wojną z nowo wskrzeszonym państwem polskim w 1919 roku sprawił, że wielkoskalowe potyczki w Rosji zakończyły się dopiero pod koniec 1920 roku.

Szczegóły
Tytuł Front Wschodni 1914-1920
Autor: Neiberg Michael S., Jordan David
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2010
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Front Wschodni 1914-1920 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Front Wschodni 1914-1920 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • turul

    Totalna kompromitacja: połączenie: niewiedzy, propagandy i głupoty.Autorzy sprawiają wrażenie ludzi, którzy nie wiedzą co piszą, zaś polski redaktor naukowy kompromituje się pozwalając, żeby jego nazwisko firmowała taką chałę.Książka przy deklarowanej przez autorów bezstronności nie tylko zionie otwartą zawiścią do Austro-Węgier, które nazywa wielokrotnie "trupem", zaś każda operacja podejmowana przez ich żołnierzy końcu sie nieodmiennie klapą. z której ratują ją jedynie mężni sprzymierzeńcy, nie tylko przemilcza cale rozdziały wojny (np. w przypadku ofensywy Wisła-San armie AW, które stanowiły 3/4 sil sprzymierzonych w ogóle nie są wspomniane, zaś operacja ( w odróżnieniu pod walki pod Łodzią) pod Krakowem i walka pod Limanową wogole nie istnieje), lecz i normalnie, świadomie przeinacza fakty, kłamie w żywe oczy i fabrykuje nieistniejące zdarzenia.Np. opis zajęcia Lwowa przez Rosjan jest nieomal poetyczny i dramatyczny: Moskale toczą prawdziwą batalie, humanitarnie strzelają pod