Czytaj więcej:
Fortynbras się upił okładka

Średnia Ocena:Fortynbras się upił

Tragifarsa "Fortynbras się upił" to opowiadanie o zdarzeniach na dworze Hamleta, opowiedziana z norweskiego punktu widzenia. Była to pierwsza sztuka napisana przez Janusza Głowackiego na emigracji. To tragedia o władzy; twórca przyznaje, że skojarzenia, szczególnie wówczas, gdy w 1983 roku pisał tę sztukę, mogły być jednoznaczne politycznie. „Napisałem Hamleta z norweskiego punktu widzenia, że Norwegia to superpower, w której panuje trup na tronie, taki Breżniew, a rządzą służby specjalne. A Dania to taki malutki kraj jak Polska, czekająca na inwazję. Służby norweskie likwidują całą dynastię, więc Fortynbras udaje alkoholika, aby przetrwać. Lecz alkoholika za długo się nie da udawać. Fortynbras oddaje Danie Norwegii, czy to z pogardy dla świata, czy widzi w nim jakąś szansę, czy z rezygnacji, czy z szyderczego żartu” – mówił o własnej sztuce Głowacki. Tragedia wystawiono wielokrotnie, m.in. w Londynie, Los Angeles, Sarajewie, Moskwie, Krakowie i nowojorskim Actors’ Studio. Publikacja wyróżnia się oryginalnym opracowaniem graficznym autorstwa młodego, utalentowanego projektanta Wojciecha Pawlińskiego, studenta warszawskiej ASP.

Szczegóły
Tytuł Fortynbras się upił
Autor: Głowacki Janusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Bosz
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Fortynbras się upił pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Fortynbras się upił Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Fortynbras się upił PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • arahias

  Jeżeli, ktoś wielbi Głowackiego to na pewno będzie zachwycony tą lektura. Ja radzę, żeby przed jej przeczytaniem przyswoić sobie prawdziwego Hamleta, wszystkie powiązania i nawiązania będą bardziej zrozumiałe. Dla mnie osobiście doskonale czytało się tą książkę. Idealna historia Hamelta trochę inaczej. Uwielbiam w Głowackim te jego niedopowiedzenia, dwuznaczności a także bogaty metaforyczny język. Cenię takie książki, które wymagają ode mnie skupienia i koncentracji i zawsze "coś" zostawiają w czytelniku. Ta właśnie taka jest. Zdecydowanie zalecam

 • Franczeska

  Jak to w przypadku Głowackiego bywa idealnie się to czyta, choć książka ebook z pewnością nie jest łatwa, wymaga pewnego skupienia ze względu na własną głębię i dwuznaczność. Jednak ze względu na osobę autora bardzo polecam, to znaczna przyjemność obcować z tak interesującym a jednocześnie oryginalnym stylem pisania.

 • Isabellaa

  Klasyka dramatu. O Hamlecie, lecz inaczej. Lubię pisarstwo Janusza Głowackiego właśnie za ową prześmiewczość i niejednoznaczność. Dla mnie to pisarz wyjątkowy, choć na początku jego styl może wydawać się aż nadto oryginalny. Lecz czy nie na tym polega istota jego fenomenu? Dlatego Głowackiego warto poznać by zrozumieć.

 • Gantar

  Bardzo podoba mi się i jednocześnie ciekawi mnie twórczość Janusza Głowackiego, który jest wyjątkowym twórcą dramatów i prozy. Jestem również wielbicielem Hamleta, więc tym chętniej przeczytam "Fortynbrasa". Interesujący pomysł na sztukę, właśnie złożyłem zamówienie i czekam z niecierpliwością na przesyłkę z Empiku.

 • Jatataman

  Nieźle jest przeczytać coś z innej perspektywy. Znając akcję typowego dzieła, jaki jest Hamlet Williama Szekspira, teraz mam szersze pojęcie o przedstawionych w tragifarsie Głowackiego wydarzeniach. Fortynbras się upił to sztuka stworzona na potrzeby wystawienia w teatrze. Własnego czasu było także słuchowisko w radio, które miałem okazję wysłuchać. Wówczas po raz pierwszy spotkałem się z tą opowieścią. Jestem mile zaskoczony, że wychodzi książkowa odsłona tej tragi farsy. Z pewnością sięgnę po nią i przeczytam, może nawet przeczytam symultanicznie z Hamletem - tak dla porównania opisanych wydarzeń.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!