Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna okładka

Średnia Ocena:


Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna

Ze wstępem Martina Pollacka."Wbrew tytułowi, to nie jest książka ebook historyczna. To książka ebook o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej."Autorka"Zanim twórca rozpocznie pracę ponad opowiedzeniem własnej rodzinnej historii, zastanawia się, po co w ogóle to robi. Czy nie byłoby lepiej, w każdym razie dla naszej psychicznej równowagi, pozostawić niektórych spraw w spokoju i przykryć ich milczeniem? Czy nie byłoby mądrzej tę albo inną osobę zostawić w łaskawym (albo również zawstydzającym) zapomnieniu? W końcu nikt nie może od nas żądać, byśmy się do wszystkiego dokopali i wszystko bez wyjątku ujawnili, także najczarniejsze plamy i najtragiczniejsze epizody przeszłości. A może jednak tak? Może to nasz obowiązek? Mimo że przysłowie poucza, że język jest srebrem, a milczenie złotem?Monika Sznajderman zdecydowała się na srebro, na otwartość, którą bez wątpienia i bez przesady można nazwać bezpardonową. Także względem siebie.Zasługuje tym na nasz bezgraniczny podziw. Opowiadanie o jej żydowskiej i polskiej rodzinie jest dziełem literackim, a jednocześnie ważnym dokumentem historycznym. To tak jak z kroplą, w której można zobaczyć całe morze:Monice Sznajderman udało się w małym, wąskim wycinku rodzinnej historii pokazać tragiczną historię Polski XX wieku, jej ciemne i ponure karty, lecz także wiele dużych chwil."Martin Pollack"To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i usiłuje zrozumieć."Henryk Grynberg"»Fałszerze pieprzu« to wyjątkowa książka ebook pokazująca splątane polskie dzieje i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością omawia rodzinę własnego ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza dzieje żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, ebookach telefonicznych. Analizuje stare zdjęcia i zbiera ślady rozproszone między Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.Z taką samą troskliwością omawia przodków matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny. Wspomnienia i anegdoty o życiu paru pokoleń Lachertów towarzyszyły autorce od dzieciństwa: ojciec rodu, który zwyciężył w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor dużego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich losy toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie – w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.Monika Sznajderman odtwarza oba te światy z miłością i pietyzmem, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości a także wartość i znaczenie pamięci."prof. Barbara Engelking

Szczegóły
Tytuł Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna
Autor: Sznajderman Monika
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • celina

    .

  • celina

    Czyta się sama, nie można się oderwać. Zmusza do myślenia i pozostaje w pamięci.

  • Marcin Rutkowski

    Poruszająca historia dwóch światów: polskiego i żydowskiego. Prześlicznie omówiona i domknięta. Wielkie wrażenie.