Emilia Malessa "Marcysia" 1909-1949 okładka

Średnia Ocena:


Emilia Malessa "Marcysia" 1909-1949

Tragiczna historia dziewczyny odważnej, pięknej i inteligentnej, która jako jedyna podczas procesu pierwszego zarządu WiN w 1947 roku stanęła dzielnie przeciwko aparatowi bezpieczeństwa i upomniała się o aresztowanych współtowarzyszy. Zapłaciła za to najwyższą cenę. Cenę życia, które sobie sama odebrała.„Marcysia” ma własne miejsce w historii Polski, jako organizatorka i szefowa wydziału łączności zagranicznej. „Pani na Zagrodzie”, jak o niej mawiano, cieszyła się powodzeniem u wielu mężczyznom lecz miłością obdarzyła jednego - mjr Jana Piwnika „Ponurego”. „Marcysia” była wierna swej pracy i ojczyźnie, za co została odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Virtutti Militari i Złotym Krzyżem zasługi z Mieczami.Po rozwiązaniu AK w styczniu 1945 roku, pomimo wewnętrznych rozterek, pozostała wraz ze swą komórką łączności zagranicznej w organizacjach podziemnych, uznawanych przez władzę ludową za nielegalne. Brala czynny udział w organizacji „Nie”, Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj i w Zrzeszeniu „Wolność i Niepodległość”. Zwolniła się dopiero w połowie października 1945 roku. Podczas zdawania obowiązków następcy została zatrzymana. Los zgotował jej w areszcie pułapkę. Z jednej strony szef wydziału śledczego MBP płk J. Różański dał jej „słowo honoru”, iż ujawnieni przez nią akowcy nie zostaną aresztowani. Z drugiej - szef WiN, płk J. Rzepecki, też zatrzymany, wydał rozkaz ujawnienia pracowników jej komórki. „Marcysia” podjęła wyzwanie, zdając sobie sprawę z konsekwencji każdego kroku, też niepodporządkowania się decyzji szefa WiN. Wybrała rozwiązanie, które miało służyć ludziom. Nie myślała o sobie, toteż kiedy władze bezpieczeństwa nie dotrzymywały danego jej słowa, zdecydowała się ponieść odpowiedzialność za wszystkich aresztowanych, nie tylko w wyniku swego ujawnienia. W więzieniu i potem na wolności urządzała głodówki, pisała obszerne listy do władz. Lecz spotkała się z milczeniem. Nie wytrzymała ciężaru odpowiedzialności i poczucia bezradności względem państwa bezprawia. Popełniła samobójstwo.Historia „Marcysi” nie odnalazła jeszcze końca. Rzucone w 1945 roku oszczerstwo o zdradę współtowarzyszy, przykleiło się do niej po dzisiaj dzień. Jej biografia ma pokazać, jak było naprawdę.

Szczegóły
Tytuł Emilia Malessa "Marcysia" 1909-1949
Autor: Weber Maria
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Rok wydania: 2014
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Emilia Malessa "Marcysia" 1909-1949 w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Emilia Malessa "Marcysia" 1909-1949 PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Katarzyna

    Cykl Żołnierze wyklęci, to idealna seria biografii, które przybliżają nam nierzadko nieznanych albo zapomnianych żołnierzy polskiego podziemia, które funkcjonowało w trakcie i po II wojnie światowej. Zachęcam do lektury książki. Czyta się ją doskonale, bardzo szybko. Zasługą jest zręczne pióro autorki, wzbogacenie tekstu bardzo dużą ilością zdjęć, przedruków dokumentów. Przede wszystkim jednak, fakt, iż jest to wyjątkowa lektura, zawdzięczać należy jej bohaterce, kpt. Emilii Malessie "Marcysi", dziewczynie pięknej, mądrej, walecznej i niebanalnej. Po wojnie przylgnęło do niej piętno zdrajczyni. Maria Weber w własnej książce pdf usiłuje oczyścić swoja bohaterkę, przywrócić jej dobre imię. Czy jej się to udało? Sami sprawdżcie.