Czytaj więcej:
Dzisiaj rozmawiamy o Pani okładka

Średnia Ocena:



Dzisiaj rozmawiamy o Pani

Czy kobieta, która wybrała rolę małżonki może być szczęśliwa? Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska. Były i są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami. Przez całe życie z wyboru nieustanny w cieniu sławnych mężów. Czy żeby na pewno? Czy są szczęśliwe? Czują się spełnione jako kobiety, uczone, artystki? Reportażystka i dziennikarka, Agnieszka Nabrdalik, namówiła na wywiady siedem wyjątkowych kobiet, które za własny cel obrały wspieranie mężów − muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego. "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to rozpisana na siedem żeńskich głosów opowiadanie o życiu w pozornym cieniu męża, które wcale nie musi być nużące, pozbawione wyzwań. Wręcz przeciwnie. Zawarte w książce pdf rozmowy to barwne portrety dziewczyn pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty, dziewczyn szczęśliwych.

Szczegóły
Tytuł Dzisiaj rozmawiamy o Pani
Autor: Nabrdalik Agnieszka
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dzisiaj rozmawiamy o Pani pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dzisiaj rozmawiamy o Pani Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dzisiaj rozmawiamy o Pani PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Zacisze Lenki

    „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” to na wygląd niepozorna książka, zawierająca wywiady z żonami sławnych mężów, ich zwierzenia, nieraz bardzo prywatne. Agnieszka Nadbralik rozmawia z: Moniką Gawlińską, Alicją Kapuścińską, Wacławą Myśliwską, Karoliną Niedenthal, Jolantą Pawlik, Anną Religą i Wiesławą Starską. Niewątpliwą zaletą książki jest to, że nie trzeba jej czytać od deski do deski, można wybrać sobie dowolny wywiad, niekoniecznie kolejny. Monika i Robert Gawlińscy to ogień i woda, każde z nich inaczej lubi odpoczywać - on woli samotność, ona woli przebywać w grupie. Monika stale poszukuje świeżych wyznań, lecz dla męża jest kapłanką domowego ogniska. Zwierzając się w wywiadzie, mówi: "Od Roberta usłyszałam, że to ja pokazałam mu, że życie jest piękne, że nauczyłam go miłować życie. Nasze życie kocham bardzo. Może dlatego tak bardzo boję się śmierci - ponieważ jest takie piękne." Z kolei Wiesława Myśliwska, małżonka Wiesława Myśliwskiego, jest pierwszym krytykiem powieści męża. Z wywiadu z nią można dowiedzieć się, jak wyglądają poprawne relacje w rodzinie: "Dziecko dorastało, a ja czułam, że moja miłość do syna nie osłabła, lecz nieustanna się normalniejsza, zdrowsza. Wiedziałam, że zaczyna mieć własny swój świat i zdałam sobie sprawę, że lada moment mnie opuści, a ja zostanę sama. Zrozumiałam, że właściwie jedyną osobą, która się liczy i chce przy mnie trwać, jest mój mąż. Dlatego również postanowiłam być z nim pełniej i zabiegać o nasz związek." Jolanta Pawlik, małżonka Włodka Pawlika, będąca menedżerką i producentką jego płyt stwierdza, że: "Czasami lepiej pewnych rzeczy nie rozpamiętywać, jeżeli nie ma takiej potrzeby, a jest dobrze." Małżonki sławnych mężów nie zawsze muszą żyć w ich cieniu, nierzadko są to dziewczyny wykształcone, mające pasje, marzenia i swoje plany. Niektóre z nich są menedżerkami mężów. Element z nich to niestety już wdowy, pielęgnujące pamięć o mężach, lecz ich nieidealizujące. Wszystkie rozmowy są bardzo interesujące, wywołują emocje od wzruszenia po rozbawienie (np. dowiadujemy się kim jest Mięty Świkołaj). Dziewczyny opowiadają o codziennym życiu, o chwilach trudnych, lecz i również niezwykłych a także o tym, jak się samorealizować u boku sławnego męża. Sukces partnerów zależy od wsparcia najbliższych i ich postawy. Bardzo lubię czytać takie życiowe książki i przyznam, że czuję niedosyt, ponieważ wywiady mogłyby być obszerniejsze.

  • Karolina Szczota

    Zakupiłam książkę, że względu na cytat na jednym z forów dotyczących książek. Cytat pochodził z części o Pani Annie Relidze. Już wówczas wiedziałam, że książka ebook będzie strzalem w dziesiątkę. Pani Agnieszka Nabrdalik w piękny sposób rozmawia z kobietami, które żyją w cieniu własnych mężów, same będąc ważnym postaciami, nie tylko w życiu prywatnym - cementowaly związki, trwały, spelnialy się, lecz i zawodowym. Autorka wie jak zachęcić rozmówczynię do zwierzenia się. Dziewczyny otwierają się przed nią, i nie zawaham się użyć tego słowa, nie wstydząc się, że jakaś historia mniej albo bardziej Odpowiednia ujrzy "światło dzienne". Książkę Czyta się jednym tchem i w cudowny sposób ukazuje, że można tworzyć związki na długie lata, że mimo rozłąk dłuższych czy krótszych, miłość jest w stanie przetrwać wszystko. Historie opisywane w książce pdf dają nadzieję, że dla obecnego tempa życia czy pokolenia, można stworzyć prawdziwy związek z krwi i kości, i trwać w nim długie Lata nie nudząc się ani odrobiny. Polecam, ponieważ warto!

  • Asia

    Jak wygląda życie w małżeństwie z artystą? Czy grzeje się w blasku sławy czy ginie się w cieniu sławnego męża? Czy ma się czas i energię na swoje życie zawodowe, pasje, zainteresowania? Na te i inne odpowiedzi odpowiedzi znajdziecie w książce pdf Dziś rozmawiamy o pani autorstwa Agnieszki Nabrdalik. Bardzo lubię czytać wywiady, można z nich wyczytać mnóstwo ciekawostek o ludziach, ich codzienności, poglądach. A najlepsze są te wywiady swobodne, jakby poprowadzone zupełnie przypadkowo, wynikające ze normalnej pogawędki. Właśnie taki nastrój towarzyszy rozmowom, jakie Agnieszka Nabrdalik zamieściła w własnej książce pdf Dziś rozmawiamy o pani. Podczas lektury miałam wrażenie, że towarzyszę dwóm dziewczynom i przysłuchuję się ich rozmowie przy filiżance herbaty. Agnieszka Nabrdalik spotkała się z siedmioma żonami facetów idealnie nam znanym ze świata literatury, sceny muzycznej, filmu czy medycyny. Twarze i nazwiska tych facetów są dla mnie rozpoznawalne, lecz o ich żonach miałam przyjemność poczytać po raz pierwszy. Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa i Wiesława Starska – siedem kobiet, bez których być może gwiazda tych panów nie świeciłaby aż tak mocno. Przyznaję szczerze, że z małżonek wyżej wymienionych „znam” tylko Alicję Kapuścińską, której osoba została troszkę przybliżona w publikacji „Kapuściński non-fiction”. Osoby pozostałych pań były mi zupełnie obce, więc do lektury przystąpiłam z tym większą przyjemnością. Dziś rozmawiamy o pani to książka, którą połknęłam w jedno popołudnie. Spotkanie z żonami znanych mężów okazało się bardzo fascynujące i pozwoliło mi nieco poznać udzielające wywiadu. Swobodna, nie pozbawiona humoru i rzucająca światło na codzienne życie kobiet, którym przyszło żyć u boku słynnych i podziwianych. O miłości, rodzinie, małżeństwie. Pełna anegdot i interesujących refleksji. Zalecam serdecznie!

  • Zielono Mi

    Jak sugeruje tytuł, najwieższa książka ebook Nabrdalik (wcześniejsza była współautorstwem i zawierała świadectwa więźniów obozów koncentracyjnych) jest wywiadem – i to nie jednym, ponieważ zestawem siedmiu wywiadów – z mądrymi, zaradnymi, wrażliwymi i odważnymi kobietami, które nieustanny obok własnych sławnych, nierzadko niepokornych, zapracowanych i odnoszących spektakularne sukcesy mężów. I okazuje się, że niejednokrotnie dziewczyny te w olbrzymim stopniu przyczyniły się do tych sukcesów, były ich cichymi sojuszniczkami, a już na pewno je umożliwiły czy ułatwiły. Na długie lata rezygnowały ze własnych aspiracji albo je ograniczały, godziły obowiązku, zapominały o próżności i egoizmie. Zacytowane w tytule słowa wypowiedziała Anna Religa – wdowa po senatorze, ministrze zdrowia, a przede wszystkim charyzmatycznym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze. A że nieustanny się one wstępem do długiego, wielowątkowego a także nasyconego różnorakimi emocjami wywiadu, dynamicznie okazały się nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Ponieważ Anna Religa – jak inne rozmówczynie – odsłania niuanse, prostuje pogłoski, przedstawia własny punkt widzenia, a przede wszystkim mówi o sobie, własnej pracy, roli u boku męża, wkładzie w jego sukcesy i kibicowaniu kolejnym przedsięwzięciom. Choć dużo tych dziewczyn różni (wiek, upodobania, pochodzenie, wykształcenie, aktualna aktywność zawodowa), jedno je łączy: stopień zaangażowania w sprawy męża bez gwarancji, że ktoś to zauważy albo nawet doceni i rezygnacja/ograniczenie swoich aspiracji. Dynamicznie okazuje się, że gdyby nie te skłonne do poświęceń i kompromisów kobiety, nie jednego sukcesu by nie byłoby albo nie zostały odpowiednio zauważony. Takim metodą np. wspomniana już Anna Religa, Wacława Myśliwska, Jolanta Pawlik czy Alicja Kapuścińska wychodzą dzisiaj z cieni mężów i mogą pochwalić się swoim sukcesem – ponieważ sukces męża jest i ich sukcesem. A co ciekawsze – one same prowadzą/prowadziły intrygujące życie zawodowe/swoje kariery (nie były/nie są TYLKO żoną TEGO pana) i wreszcie przyszła pora, że mogą o tym opowiedzieć i że „świat” chce je słuchać. Nie powiem, chwilami było mi smutno – w ich imieniu smutno: ponieważ tyle lat czekały, ponieważ tak długo były w cieniu, ponieważ kiedyś trzeba im było weryfikować własne plany czy potrzeby, lecz z książki Nabrdalik wyłaniają się dziewczyny szczęśliwe, spełnione (choć i zmęczone) a także świadome własnej wartości. Nie jest tajemnicą, że uwielbiam wywiady, kocham literaturę faktu, noszę w sobie jakiś pierwiastek feminizmu (choć bez słynnej dzisiaj agitacji czy wojowniczości), więc „Dziś rozmawiajmy o Pani” czytało mi się wyśmienicie – z emocjami (często uczuciem buntu: w imieniu tych kobiet…), ze zniecierpliwieniem, ze rozumieniem, a za chwilę z irytacją, a już na pewno z zachwytem – że całkiem blisko są osoby, które mają coś ważnego do powiedzenia i starczy słuchać, by mądrą lekcję życia wyciągnąć. Książkę polecam. Nie tylko kobietom.

  • Katarzyna Tuszyńska-Jąkalska

    "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to opowiadanie o życiu prywatnym i zawodowym, miłości, dzieciństwie, młodości, macierzyństwie, pasji, marzeniach, chorobie, śmierci, pracy a także poświęceniu, a także o tęsknocie i nadziejach. Każda z dziewczyn opowiada o swoim życiu, nie idealizując go, nie ubarwiając i nie pokazując go tylko w cudownych i kolorowych barwach. Rozmówczynie ukazują własne słabości, wady i zalety, a także uzależnienia np. od papierosów. Dzielą się własnymi porażkami i sukcesami. Chwalą się własnymi osiągnięciami, co nie zawsze przychodzi im z łatwością. Istnieje bowiem przekonanie, że dziewczyny te żyły zawsze w cieniu swych mężów. Owszem, bywało tak (choć nie we wszystkich przypadkach), lecz tylko przez pewien okres. Rezygnowały niekiedy ze własnych marzeń, żeby wspomagać partnerów, mobilizować ich, ukierunkowywać, doradzać i ułatwiać im pracę, zapewniać jak najlepsze warunki do tworzenia czy regeneracji. Zajmowały się dziećmi, zadbały o ognisko domowe, nie sprzeciwiały się wyjazdom mężów, ich czasowej nieobecności, izolacji w pokoju obok (na czas pisania) czy późnym powrotom z pracy. I choć nie było im łatwo, to cierpliwie czekały, ponieważ wiedziały, że to wszystko zmierza w dobrym kierunku i że kiedyś przyjdzie pora na realizację ich pasji, że nadejdzie ich czas, ich wymarzona chwila. Tak było pomiędzy innymi w przypadku Jolanty Pawlik, która dopiero po kilkudziesięciu latach małżeństwa wydała własną płytę lub Moniki Gawlińskiej, której wiersze dopiero niedawno ujrzały światło dzienne i zostały wydane w formie tomiku (wcześniej pisywała do szuflady). Inne natomiast od początku się spełniały w własnych dziedzinach i pomimo napotykanych wszelakich trudności i życiowych przeszkód, umiejętnie godziły życie prywatne z zawodowym. Owa publikacja to nie tylko portrety rozmówczyń, lecz też obrazy małżeństw - być może nie do końca idealnych, aczkolwiek szczęśliwych i spełnionych, w których zawsze ważne role odgrywał szacunek, kompromis, wyrozumiałość, dbałość o wzajemne relacje i jak najlepsze wspólne życie, podział obowiązków i ról, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń, a przede wszystkim cudowna i głęboka miłość - uskrzydlająca i pełna natchnienia. Niestety nie wszystkie kobiety, z którymi Agnieszka Nabrdalik przeprowadziła wywiady, mogą stale cieszyć się wspólnym życiem ze własnymi mężami. Kilka lat temu odeszli bowiem: Zbigniew Religa - wybitny kardiochirurg a także Ryszard Kapuściński - legenda polskiego i światowego reportażu. Małżonki tychże świetnych facetów przeżyły ich śmierć na własny swój sposób, nie nazywały i nie nazywają siebie wdowami, bo nie czują się nimi, albowiem pamięć o ich mężach a także ich zasługach i pasjach jest stale żywa. "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to zestaw bardzo wartościowych, sentymentalnych, melancholijnych, pasjonujących i przepełnionych miłością a także spełnieniem historii. Każdą rozmowę chłonęłam z przyjemnością, uwagą, wnikliwością i poniekąd poruszeniem. Miałam wrażenie, że siedzę z tymi dziewczynami w małej i klimatycznej kawiarence i popijając oczywiście wyśmienitą kawę a także delektując się jej smakiem, wysłuchuję z olbrzymim zaangażowaniem cudownych - choć nierzadko pełnych wyrzeczeń i poświęceń - opowieści, które traktują o zwykłym życiu słynnych ludzi na przestrzeni wielu lat. Zdecydowanie największe wrażenie wywarły na mnie rozmowy Agnieszki Nabdralik z: Anną Religa - dziewczyną bezpośrednią, szczerą, odpowiadającą na zapytania bez owijania w bawełnę, nieukrywającą własnego uzależnienia od papierosów (mimo, iż jest lekarką, w pełni świadomą konsekwencji wynikających z tego nałogu), nieprzedstawiającą siebie tylko w dobrym świetle, a także z Wacławą Myśliwską, która w cudowny i wzruszający sposób opowiadała o swoim życiu a także o mężu i jego twórczości. Natomiast najbardziej pozytywnym i pełnym humoru był wywiad z Moniką Gawlińską, która poniekąd sprawia wrażenie uzależnionej od własnego męża, niepotrafiącej działać i normalnie żyć bez niego, a przede wszystkim niewyobrażającej sobie już życia bez Roberta. Podsumowując, "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to niewątpliwie nostalgiczna, mądra, bezpretensjonalna, prawdziwa, wywołująca ciepłe i pozytywne uczucia a także skłaniająca do wielu przemyśleń publikacja, którą gorąco polecam. Serdecznie zachęcam do lektury.

  • Sophie Salvatore

    PREMIERA KSIĄZKI - 16 MARCA 2017 Dziś rozmawiamy o Pani" to zestaw wywiadów, które przeprowadziła i spisała Agnieszka Nabrdalik. Na zapytania autorki odpowiadają kobiety, których los bardzo mocno doświadczył, ale także dał im szanse na życie u boku sławnych i kochających mężczyzn. (...) Wszystkie Panie, o których czytamy w książce pdf Agnieszki Nabrdalik są pełnymi życia i pasji kobietami. Choć wydaje się, że żyją w cieniu własnych facetów to nie do końca jest to prawdą. Same mają hobby, pasje, pracują i uczą się każdego dnia na nowo odkrywać świat. Nierzadko opiekują się dziećmi, domem czy ogrodem, a innym razem zamieniają się w specjalistów od PR własnych mężów. To one sprawiają, że mężczyźni po długim dniu pracy, zmęczeni i zestresowani odnajdują w domu ciepło i miłość, których tak brakuje w ciągu dnia. (...) "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to idealny hołd dla wszystkich żon, które stoją za własnymi mężczyznami. Nie od dzisiaj wiadomo, iż to dziewczyna jest największą motywacją dla partnera. Książka ebook Agnieszki Nabrdalik bardzo przystępnie prezentuje wszystkie mankamenty życia u boku sławnego męża. GW

  • Erna Eltzner

    Sztuka zna wielu wybitnych mężczyzn. Malarzy, lekarzy, muzyków — jednak nierzadko w ich cieniu stoją równie ciekawe partnerki. Dziewczyny żyjące na pewnym uboczu, daleko od blichtru, lecz spełniające się w własnych rolach. Czy są szczęśliwe? Robert Gawliński, Ryszard Kapuściński, Wiesław Myśliwski, Chris Niedenthal, Włodzimierz Pawlik, Zbigniew Religa, Allan Starski. Słynne nazwiska, a pod nimi kryjące się znakomitości. Co ich łączy? Wspaniałe żony. Monika, Alicja, Wacława, Karolina, Jolanta, Anna i Wiesława ciągle stawiają przed sobą wyzwania, tworzą swoje kariery. Agnieszka Nabrdalik, reportażystka, zaprosiła je do rozmowy. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć prawdziwą pasję i radość. Radość z kolejnych zwycięstw, na polu zawodowym i prywatnym. A całości smaku dodaje prawdziwa miłość, wspólne dążenie do pewnych celów… Oto zestaw wywiadów, który mnie zauroczył. Tak, to najodpowiedniejsze słowo — „zauroczenie”. Rzadko trafia się na publikację nieskończenie emocjonalną, a przy tym realną. Patrząc na nazwiska rozmówczyń Agnieszki Nabrdalik można odczuć respekt. Ich mężowie są postaciami bardzo kluczowymi dla wielu dziedzin. I to z różnorakich krańców, od literatury zaczynając, na medycynie kończąc. Przyznaję, że sama do tej pory niewiele wiedziałam, choćby o Alicji Kapuścińskiej. Monika Gawlińska przewinęła mi się parę razy w prasie, lecz nigdy nie zatrzymałam się przy niej na dłużej. Teraz zyskałam okazję, żeby poznać te fantastyczne kobiety, ponieważ inaczej nie da się ich określić. Każda wzbudza sympatię, snuje swą historię z olbrzymim zaangażowaniem i zachęca do dalszej lektury. Samo wydanie idealnie się prezentuje, nie jest wielkie, więc można książkę zabierać ze sobą, poczytać w wolnej chwili. Bliżej przyjrzeć się, wyjątkowym i zwykłym jednocześnie, parom. Każdy z wywiadów to istna paleta emocji. Dowcip, odrobina melancholii. Cała masa wspomnień a także anegdot. Dzięki temu widzimy inne oblicza Wiesława Myśliwskiego i reszty bohaterów, tym razem drugoplanowych. Głos oddano ich żonom, w sposób pełen delikatności i wyrozumiałości. Sama autorka jest w związku z Maćkiem Nabrdalikiem, idealnym fotografem. Myślę, że pomiędzy innymi dlatego potrafiła wczuć się i przeprowadzić zajmujące dyskusje, oparte na szczerości i zaufaniu. Tego ostatniego niezwykle potrzeba, gdy opowiada się o intymności, swojej rodzinie. To wzmaga szacunek, bo z umiejętności otworzenia się i dawkowania informacji wynika obraz siły. Niezbędnej w wielu sytuacjach, które podtyka codzienność. Spodobało mi się zdrowe podejście. Żadna z dziewczyn nie idealizuje, nie upiększa, a wręcz przeciwnie. Widzą w mężach i zalety, i wady. Ludzi, ze wszystkimi przywarami. Odbrązawiają pomniki, nierzadko stawiane już za życia. Anna Religa i Alicja Kapuścińska są wdowami, lecz stale zachowują trzeźwe spojrzenie, na wzloty a także upadki. Obie stale aktywnie się udzielają, posiadają zainteresowania. Wraz z odejściem ukochanych nie odeszła wola trwania. Nie są „tylko żonami”. To osobne jednostki, szalenie inspirujące, z unikalnymi charakterami. Żadne z nich „cienie”. Wielu mogłoby uznać, że istnienie u boku tak słynnych postaci to czysta rozkosz, gwarancja na brak problemów. Nic bardziej mylnego. Bohaterki uświadamiają, że utrzymanie małżeństwa zawsze jest ciężką pracą, a zwłaszcza w sytuacji, gdy trzeba zmagać się ze sławą. Morze plotek, brak czasu, swoje wyrzeczenia, a wszystko w imię uczuć. Zachowanie własnej twarzy i imienia bywa ciężkie, jeśli zawsze kojarzymy się wyłącznie z drugim człowiekiem. Równocześnie spędza się ze sobą również piękne chwile, dzieli pasje. Szczególnie przypadła mi do gustu rozmowa z Wacławą Myśliwską, z przyjemnością spotkałabym się z nią na kawie. Dzięki Agnieszce Nadbralik możemy zaspokoić odrobinę ciekawości. „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” to lektura naprawdę wartościowa, otwierająca oczy, pełna wzruszeń. Skłania ku refleksjom, nie sposób się nudzić podczas czytania. Zalecam na upominek dla mamy albo przyjaciółki. Potem można wymienić się myślami, a jestem pewna, że będzie ich wiele.

  • małgorzata reszka

    Tych recenzji czytac się nie chce! Dlaczego takie dlugie? Bezsensownej pseudorecenzje! Nie będę zamawiać tak recenzowanych pozycji!

  • Wszystko, czym jestem zauroczona...

    Jak to jest być żoną kogoś sławnego? Na jakie uroki życia codziennego i niestety trudy musi się przygotować dziewczyna żyjąca u boku artysty? Jak ułożyć relacje w tak niezwykłym związku? Jak być razem i pozostać sobą? Jak być dobrą partnerką, matką, przyjaciółką, menadżerką i jeszcze spełniać się zawodowo? Odpowiedzi na te zapytania zawsze nas ciekawią. Za sprawą książki Agnieszki Nabrdalik mamy okazję poznać siedem portretów żon sławnych osób. Z autorką książki rozmawiają: Monika Gawlińska - menadżerka zespołu Wilki, Alicja Kapuścińska - lekarka, Wacława Myśliwska - polonistka, Karolina Niedenthal - germanistka, Jolanta Pawlik - pianistka, Anna Religa - lekar nauk medycznych i Wiesława Starska - kostiumolog. Dziewczyny - małżonki wybitnych postaci, których nie trzeba jakoś szczególnie przedstawiać, każdy to bowiem mistrz w swoim fachu, słynny właściwie przez wszystkich i tak naprawdę przez nikogo. To także wielki plus tej książki, że tak właściwie nie jest to tylko portret żon, ponieważ przecież każda opowiada o swoim ukochanych, uchyla rąbka tajemnicy i zaspokaja ciekawość czytelnika, opisując własnych mężów, przez pryzmat łączącego ich uczucia. Niespodziewanie możemy poznać ich bliżej i dowiedzieć się jacy są w zaciszu domowego ogniska. Agnieszka Nabrdalik z dziennikarską celnością i wnikliwością zadaje trafne pytania. Z olbrzymim wyczuciem i delikatnością skłania do zwierzeń i opowieści. Dziś rozmawiamy o Pani to wspaniałe wywiady, które czyta się z olbrzymią przyjemnością. To takie spotkanie przy kawie i szczera, kobieca rozmowa, ponieważ to jednak nade wszystko fantastyczny portret siedmiu kobiet. To opowiadanie o życiu tylko pozornie w cieniu wybitnej postaci, ponieważ przecież wszystkie bohaterki tej książki to dziewczyny spełnione też zawodowo. Dziewczyny silne, mądre, inteligentne, zdecydowane, niezależne i ambitne. Umiały połączyć życie zawodowe z życiem prywatnym, a do tego jeszcze stworzyć artyście dom, w którym mógłby się rozwijać i całkowicie poświęcać własnej pasji. Ich życie to pasmo wielu wyzwań i poświęceń, lecz także życie ciekawe, pełne miłości i spełnienia. Dziś rozmawiamy o Pani to ciepłe i szczere rozmowy z kobietami, które przez całe lata trwają przy własnych mężach, lecz nie gubią w tym wszystkim siebie. Bardzo lubię taką mądrą, lekką i kobiecą stronę literatury. Zalecam :-) mufloneks.blogspot.com

  • konwallia

    Siedem nazwisk, które zna cała Polska. Siedem mężczyzn, których się ceni, lubi i podziwia. Sława, poklask i uznanie to ich drugie ja. Czy będąc żoną wielkiej osobowości, można stale pozostać sobą, ba!, realizować swoje marzenia i dążyć do wytyczonych celów? Czy będąc partnerką osoby stojącej na zawodowym piedestale, można uniknąć życia w jej cieniu, pracować na siebie i dla siebie, być szczęśliwą i spełnioną kobietą? Na powyższe i dużo innych pytań usiłuje znaleźć odpowiedź Agnieszka Nabrdalik, dziennikarka, a zarazem małżonka słynnego fotografika. Doskonale orientując się w sytuacji bycia żoną artysty, bierze pod lupę sylwetki partnerek Roberta Gawlińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Wiesława Myśliwskiego, Philipa Niedentahla, Włodka Pawlika, Zbigniewa Religi i Allana Starskiego. Przeprowadzając z nimi wyważone, chociaż niepozbawione reporterskiej wnikliwości, niczym nieskrępowane rozmowy skłania je do szczerych wyznań. A te zebrane zostały w książce pdf Dziś rozmawiamy o Pani, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 16 mara br. By odpowiedzieć na zadane we wstępie pytanie, na początek należałoby przyjrzeć się bliżej kim są „piękniejsze połówki” czołowych polskich nazwisk. Monika Gawlińska to menadżerka zespołu Wilki, autorka tekstów i poetka. Alicja Kapuścińska to lekarz pediatra, po śmierci męża pieczołowicie stara się upamiętniać jego twórczość. Wacława Myśliwska to polonistka, była redaktorka, pierwsza recenzentka wszystkich powieści męża. Karolina Niedenthal to germanistka, tłumaczka powieści Gerta Hofmanna, Martina Pollacka i Stefana Zweiga. Jolanta Pawlik jest pianistką, która oprócz bycia menadżerem i producentem płyt własnego męża, nagrywa własne kompozycje. Anna Religa, podobnie jak jej mąż ukończyła studia medyczne, jej zainteresowania zawodowe skupiają się głównie wokół badań laboratoryjnych. Wiesława Starska to wzięta kostiumolog, projektowała dla Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Agieszki Holland czy Jacka Bromskiego. Spoglądając na wykształcenie, dokonania i przebieg kariery zawodowej wyżej wymienionych kobiet, odpowiedź nasuwa się sama. Choć teoretycznie przysłonięte blichtrem partnerów, panie te są idealnym dowodem na to, że dalekie są od osiadania na laurach, a wsparcie, jakim darzą swych mężów nie było i nie jest przeszkodą w dążeniu do zaspakajania swoich ambicji zawodowych. Dziś rozmawiamy o Pani, to zestaw siedmiu nie udawanych rozmów. Każdą otwiera fotografia ślubne danej pary, przez każdą przebija merytoryczna bezpośredniość i otwartość. Autorce w sposób niezwykły, prostymi, niewydumanymi zapytaniami udaje się dotrzeć do rozmówczyń, a te swobodnie uchylają rąbka tajemnicy domowego ogniska, którego strzegą. Oprócz niczym nieskrępowanej szczerości, przez niektóre z wywiadów (jak w przypadku rozmowy z Alicją Kapuścińską czy Anną Religą) przebija melancholia i nostalgia. Niektóre z rozmów podszyte są dobrym humorem (przykładowo ta z Moniką Gawlińską). Wszystkie niepozbawione są jednak prostolinijności, która mnie poruszyła. Publikacja Agnieszki Nabrdalik to książka, w której małżonki prominentów starają się udowodnić, że życie ze sławnym partnerem nie jest gwarancją na sukces, a noszenie słynnego nazwiska nie gwarantuje życia usłanego różami. Życie u boku artystów czy wybitnych osobistości to życie pełne zawirowań i nieprzewidywalności, wymagające wyrzeczeń i sporego pokładu ufności w stosunku do partnera. Wyznania te przybliżają kłopot potyczki o tożsamość, mówi o drodze w poszukiwaniu siebie. Oprócz lekko pesymistycznego wydźwięku, płynie z nich coś, co mnie oczarowało i co powoduje, że odebrałam je wyjątkowo ciepło – wszystkie wyżej wymienione dziewczyny latami trwały i trwają u boku swych mężów. A to synonim prawdziwego, niegasnącego i na pewno gorącego uczucia. Jednym słowem: to wywiady, które budują. Na pewno warte lektury. www.bookiecik.pl

  • jeke5

    Agnieszka Nabrdalik- reportażystka i dziennikarka, prywatnie małżonka fotografa Maćka Nabrdalika namówiła na wywiady siedem świetnych kobiet, które wspierały i stale wspierają mężów w ich pracy. Dzięki tym rozmowom urodziła się książka ebook ,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani." Monika Gawlińska-menadżerka zespołu rockowego Wilki, autorka tekstów, poetka i małżonka lidera Wilków Roberta Gawlińskiego. Maturę pisała z interpretacji tekstów Roberta i cały czas ma duży szacunek do jego twórczości. Nie wyobraża sobie życia bez męża. Alicja Kapuścińska-lekarz pediatra, małżonka dziennikarza Ryszarda Kapuścińskiego, który już nie żyje. Pilnuje spraw męża i fundacji. Małżonkowie wzajemnie cieszyli się ze własnych osiągnięć. Zgodnie twierdzili, że życie bez pasji to wegetacja. Wacława Myśliwska-redaktorka, małżonka pisarza Wiesława Myśliwskiego. Pierwsza czyta teksty męża i jest ich najsurowszą recenzentką. Karolina Niedenthal-tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, małżonka fotografa Chrisa Niedenthala. Praca męża była priorytetem w rodzinie i wiedziała, że musi się jej podporządkować. Mąż za to stawał za nią murem w każdej sprawie, nawet jeśli nie miała racji. Jolanta Pawlik-pianistka, małżonka kompozytora jazzowego Włodka Pawlika. Łączy ich ten sam gust i wrażliwość muzyczna. Muzyka jest ich wspólną pasją, bez której nie wyobrażają sobie życia. Anna Religa-doktor nauk medycznych, małżonka kardiochirurga Zbigniewa Religi, który zmarł osiem lat temu. Małżonkowie wspierali się zawodowo, lecz w większości, z powodu wyjazdów żyli bardziej osobno niż razem w domu. Wiesława Starska-kostiumolog, małżonka scenografa Allana Starskiego. Wspólnie pracowali w wielu filmach i zawsze pomagali sobie w pracy. W rozmowach Agnieszki Nabrdalik z Paniami poruszane są tematy związane z poznaniem się małżonków, ich życiem zawodowym i prywatnym, wzajemnymi relacjami i okazywaniem uczuć, korzeniami rodzinnymi, z marzeniami, podróżami i wychowywaniem dzieci. Rozmowy są bardzo ciekawe, szczere, nierzadko intymne i wzruszające, lecz również okraszone anegdotami, z których można się pośmiać. Rozbudziły moją ciekawość, lecz jej w pełni nie zaspokoiły. Czuję niedosyt i uważam, że rozmowy mogłyby być zdecydowanie bardziej rozbudowane, ponieważ dziewczyny wiodą ciekawe życie i jeszcze dużo mogłyby opowiedzieć. Wypełniały własne obowiązki jako matki i żony. Pracowały zawodowo, wspierały mężów i nierzadko samotnie zmagały się z wychowywaniem dzieci i codziennością. W każdej historii można zauważyć, że były lepsze i gorsze czasy, lecz bohaterki rozmów nie użalały się ponad sobą. Przeżyły ten gorszy okres i cieszą się tym co mają, spełniają własne ukryte marzenia, oddają się pasjom i pielęgnują dorobek mężów. Na pewno jeszcze dużo sukcesów przed nimi nie tylko tych zawodowych, lecz również rodzinnych. Te historie pokazują, jak sukces męża bardzo zależy od postawy małżonki i jej wsparcia. Serdecznie zalecam książkę Agnieszki Nabrdalik:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

  • Anna Drewniak

    W dzisiejszych czasach związki międzyludzkie są bardzo kruche. Niewiele trzeba, by porzucić to, co teoretycznie miało trwać "do śmierci". Różnice charakterów, różnice w celach, nowe miłości, swoje ambicje. Obecnie, rzadko ktoś walczy mimo przeciwności. Gdy tylko robi się trudniej, pakujemy manatki, szukamy świeżych dróg, mamiąc się, że jeszcze nie zaleźliśmy tego czego szukamy. Mając taką świadomość, z dużym podziwem czytałam wywiady z siedmioma wyjątkowymi kobietami. Choć słynne są jako małżonki sławnych, cenionych mężczyzn, to przede wszystkim wyjątkowo silne, mądre osoby. Stoją w cieniu, lecz w większości przypadków przyczyniają się do sukcesów własnych mężów. Bohaterkami rozmów przedstawionych w książce pdf są Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska. Te kobiety, zgodziły się opowiedzieć dziennikarce, Agnieszce Nabrdalik, o własnych uczuciach, pasjach, i o tym jakie życie wiedzie się u boku mężczyzn, których praca ma albo miała, tak ogromne znaczenie dla kultury, nauki, sztuki. Wzruszenie, zaskoczenie, podziw, a czasem nawet niezrozumienie. To główne uczucia, jakie towarzyszyły mi podczas lektury. Każda historia była inna, każda zaskakiwała. Co ważne, te opowieści, choć o losach słynnych ludzi, nie maja w sobie nic z plotkarskiego charakteru. Pokazują one raczej jak życie potrafi się ułożyć, ile przeszkód i problemów trzeba przejść by w pewnym momencie uzyskać spokój i zadowolenie. Niejednokrotnie, rozmówczynie Agnieszki Nabrdalik musiały zrezygnować z swoich planów, pomysłów, ponieważ to na nich spadły obowiązki uporania się z codziennością. W najtrudniejszych decyzjach, nierzadko pozostawione były same sobie. Z paru wywiadów dowiadujemy się o ciężkich okresach, które trzeba było przejść, by mąż mógł wyjechać w trasę, stworzyć dzieło, albo otworzyć klinikę. Jednocześnie, każda z Pań ma olbrzymi szacunek i podziw do pracy własnego partnera. Okazuje się, że te zainteresowania, pasje tak na prawdę są wspólne. Dużo z dzieł artystów np. Wiesława Myśliwskiego czy Włodka Pawlika, powstaje w konsultacji z żonami. Panowie bardzo liczą się ze zdaniem własnych kobiet. Z tych opowieści wynika, że też zdają sobie sprawę, ile rzeczy poświęciły one dla nich, i jak ogarniają tę rzeczywistość, w której oni nie zawsze się odnajdują, zwłaszcza w tych najprostszych sprawach. Dla mnie największym zaskoczeniem była siła tych dziewczyn by to wszystko przetrwać. Funkcjonowały w związkach, lecz niejednokrotnie były pozostawione same sobie. Nierzadko musiały się wycofać, dostosować, nawet rezygnować z siebie. Choć jest to niewielkich rozmiarów książka, zawiera w sobie wiele życiowej mądrości. Można w niej odkryć czysto ludzkie problemy, dylematy. Lecz nie brak w niej też licznych anegdot, ciekawostek, i informacji o różnorakich dziedzinach naszego życia. Czyta się ją wyjątkowo lekko. I bardzo ciężko ją odłożyć. Zalecam ! ! Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

  • Beata Igielska

    RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ebook ukaże się 16 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego „Dzisiaj rozmawiamy o Pani” to siedem wywiadów z wyjątkowymi dziewczynami – żonami sławnych mężów, które swoim życiem udowadniają, że za sukcesem każdego faceta stoi kobieta. Autorka, Agnieszka Nabrdalik, idealnie zna temat z swoich doświadczeń, gdyż jest małżonką słynnego fotografa. Może dlatego udało się jej skłonić własne rozmówczynie do zwierzeń, nieraz bardzo intymnych, wzruszających, głębokich. Bohaterkami jej książki są: Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa i Wiesława Starska. Każda z wymienionych pań jest nie tylko żoną, lecz i dziewczyną mającą swoje pasje, ambicje i marzenia. Wszystkie są wykształconymi osobami, które osiągnęły w życiu sukcesy i udowodniły, że życie w cieniu znanego męża nie musi oznaczać rezygnacji z swoich planów. Większość tych dziewczyn musiała umieć pogodzić rolę żony, matki, strażniczki domowego ogniska, menadżerki robiącego karierę mężczyzny, osobistej terapeutki i pocieszycielki. Niektóre dodatkowo były i są muzami, inspiratorkami, organizatorkami spotkań, występów i wyjazdów mężów, z których większość nigdy nie spakowała samodzielnie własnej walizki ani nie musiała martwić się o pilnowanie terminów, płacenie rachunków, odwożenie dzieci do szkoły czy robienie codziennych zakupów. Niektóre z bohaterek od początku nie godziły się na rolę żyjącej w cieniu męża dziewczyny i – mimo wielu wyrzeczeń – realizowały swoje plany życiowe. Inne, jak Jolanta Pawlik, małżonka znanego jazzmana, dopiero po trzydziestu latach małżeństwa zdecydowała się na wydanie swojej płyty. Podobnie było z Moniką Gawlińską, żoną lidera zespołu Wilki, która długo pisała wiersze do szuflady i dopiero niedawno opublikowała je w formie tomiku. Nie wszystkie bohaterki mogą stale cieszyć się życiem u boku męża. Alicja Kapuścińska i Anna Religa są już wdowami, chociaż obie nie przepadają za tym słowem. Stale mówią o sobie „żona Ryszarda Kapuścińskiego”, „żona Zbigniewa Religi”. Obie podkreślają, że mają co wspominać i są dumne z sukcesów małżonków, chociaż ich nie idealizują. Nie żyją również tylko podróżami w przeszłość. Pani Alicja pracuje ponad zachowaniem dorobku męża, współpracuje z wydawcami, fundacjami i dba o swoje zdrowie, które ostatnio jej dokucza. Pani Anna, słynny fizjolog z tytułem doktorskim, stale prowadzi prace badawcze, współpracuje z europejskimi instytutami i dzieli się własną wiedzą ze studentami. Ma krytyczny stosunek do filmu „Bogowie”, zwłaszcza do jego tytułu, i podkreśla, że nie lubi, gdy traktuje się jej zmarłego męża w sposób posągowy. Dla niej był wybitnym kardiochirurgiem, słabym politykiem i idealnym człowiekiem, lecz nie kimś pozbawionym wad. Wszystkie rozmowy są interesujące, czyta się je jednym tchem, ze wzruszeniem, podziwem dla rozmówczyń, z refleksjami, czasem z uśmiechem, ponieważ obfitują one i w śmieszne anegdoty. Na mnie największe wrażenie zrobiły wywiady z Wacławą Myśliwską, Jolantą Pawlik i Anną Religą. Panie te potrafią opowiadać w ciekawy, gawędziarki sposób, z klasą, elegancją, lecz i szczerością, w dodatku piękną polszczyzną. Z olbrzymią przyjemnością przeniosłam się w ich świat, który niczym nie ustępuje dokonaniom ich mężów, a czasem nawet wydaje się bardziej wartościowy, gdyż okupiony wieloma wyrzeczeniami, poświęceniem, na jakie nie zdobyłby się żaden z panów. BEATA IGIELSKA

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!