Czytaj więcej:
Dzienniki raka okładka

Średnia Ocena:Dzienniki raka

Intymny, przejmujący zapis doświadczenia Audre Lorde z rakiem piersi i mastektomią. Intelektualna, a zarazem poetycka perspektywa queerowej, czarnej, amerykańskiej aktywistki i autorki. Literacki dziennik rzeczywistości zagrożonej chorobą, który demaskuje inne zagrożenia patriarchalnego świata. Socjologiczno-kulturowy obraz krytykujący tradycyjne role płciowe, społeczne, a także kwestie rasowe i antropocentryczne realia kapitalizmu. „Dzienniki raka” to zbudowany wokół wpisów z dziennika, obejmujących okres choroby a także rekonwalescencji, zestaw esejów dotyczących zagadnień kluczowych dla Audre Lorde – aktywistki i poetki. "(…) to jednak przede wszystkim książka ebook o odwadze: odwadze przeżywania swojego cierpienia, odwadze krytycznego myślenia; odwadze przyznawania się do swoich słabości i odwadze w poszukiwaniu w tychże słabościach mocy do pokonania strachu. Dzieło Lorde to też idealny literacki performance bliskości, wspólnoty i siostrzeństwa, poprzez który autorka zdaje się mówić: „Nie znam cię, Ty nie znasz mnie, lecz przecież, Siostro znamy się jak nikt na świecie”." Klaudia Ciepłucha "Audre Lorde zapisywała własne uczucia: ból, strach, złość. Miała raka piersi, jak dużo dziewczyn przed nią i później, a doświadczenie choroby filtrowała przez politykę, która ludzkie masy skazuje na zbiorową biedę. Unikała iluzji sentymentalizmu, nie chciała pocieszać się tanio. Twórczo korzystała z gniewu. Pisała przejrzystą prozę, wywodząc ją z dziennika – w stronę idealnej literatury." — Izabela Morska, autorka powieści Znikanie "(…) jej proza i wiersze zdumiały mnie – inteligentne, zażarte, potężne, sensualne, prowokatorskie, niezapomniane." — Roxane Gay na temat twórczości Audre Lorde

Szczegóły
Tytuł Dzienniki raka
Autor: Lorde Audre
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fame Art
Rok wydania: 2022

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dzienniki raka pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dzienniki raka Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dzienniki raka PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • prosto_o_ksiazkach

    Czego spodziewałybyście się po tytule "Dzienniki raka"? Mocnej relacji z potyczki z nowotworem? Relacji pełnej niepokoju i strachu? Opowieści odzwierciedlającej Wasze najgorsze lęki? Historii bólu i straty? Wszystko to znajdziecie w "Dziennikach raka" Audre Lorde ALE... Co bardzo mnie zaskoczyło to to, że w tej wyjątkowo intymntnej relacji i w tym jakże osobistym i bolesnym doświadczeniu Lorde odnalazła miejsce na feministyczne treści, na walkę z przedmiotowym traktowaniem ciała kobiety, na pochwałę siostrzeństwa i inne tego typu refleksje! Jak silną dziewczyną trzeba być, by w takiej chwili myśleć o tym, czy pomagam innym dziewczynom w potyczce ze steoretypami decydując się na protezę, ponieważ "wszystkie dziewczyny po mastektomii" się na nią decydują (mówimy tu o realiach w USA, nie w Polsce ofkors)?! Autorka to dla mnie także przykład kobiety, która otoczona kobiecą energią, przyjaciółkami, partnerką, lecz i nieznajomymi kobietami, jest w stanie dokonać niemożliwego. "Dzienniki raka" to zatem nie tylko zapis choroby i feministyczny manifest, lecz także hołd oddany temu, co mogłybyśmy osiągnąć idąc razem. Jest ciężko, lecz warto czytać. Szczególnie teraz, w miesiącu różowej wstążeczki, o której własną drogą, autorka nie wyraża się dobrze. Ponieważ rak to nie cukierkowa bombonierka i nie ma co w tych barwach go przedstawiać. Czytajcie i badajcie się dziewczyny, a później uściskajcie mocno własne przyjaciółki i dajcie im znać, że zawsze moga na was liczyć. A później bądźcie!

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!