Czytaj więcej:
Dzienniki 1945-1950 okładka

Średnia Ocena:



Dzienniki 1945-1950

Tylko bliscy wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do czytelników!Dzienniki – pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci Poetki – to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. I choć w wielu własnych wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury względem samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu czytelników kontrowersyjna. Pierwszy tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomową edycję. Jedno z największych i najbarwniejszych dzieł polskiego pamiętnikarstwa na pewno wywoła burzę wokół postaci autorki. Po latach narosłych mitów i plotek oddajemy głos jej samej. Zgodnie z życzeniem samej poetki – kiedy jej już nie ma. Choć przecież jest…"Cieszymy się, że mama wreszcie przemówi swóim językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych."Agata Passent, córka poetki"Dzienniki wyjątkowe, i zwyczajne. Dziecinne, dojrzałe, intymne, literackie. Arcyciekawe – i jako dokument ze środka stulecia, z czasu pierwszego powojennego dziesięciolecia PRL-u, czyli lat zaraz po wojnie, a później lat socrealizmu, odwilży. Także jako autobiografia, czyli wynurzenia osoby, która w tym akurat dziesięcioleciu dojrzewa – przeistaczając się na naszych oczach z uczennicy, później nastolatki, w studentkę, debiutującą dziennikarkę, poetkę i fantastycznie kolorową postać ze studenckiego ruchu kabaretowego, idealnie znaną w środowiskach artystycznych Warszawy i Gdańska."Ze wstępu prof. Andrzeja Zieniewicza

Szczegóły
Tytuł Dzienniki 1945-1950
Autor: Osiecka Agnieszka
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dzienniki 1945-1950 pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dzienniki 1945-1950 Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dzienniki 1945-1950 PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Leszek Kozłowski

    Zaskoczyłem małżonki tym upominkiem i dostałem Buziaka.

  • Teresa Dąbrowska

    Kto z nas znał taką Agnieszkę Osiecką ? wiersze, piosenki, musicale - to niemal każdy słyszał. Niektórzy czytali także ksiązki jej Autorstwa. Lecz ską wzięła się tak niezwykla osobowośc ? dzienniki trochę nam to rozświetlą

  • Amelia Wasilewska

    Wspaniałe ksiażki, nic dodać nic ująć tylko czytać. Ja jestem zachwycona bardzo wzruszające, osobiste przeżycia Agnieszki Osieckiej, którą poznajemy z zupełnie innej strony. Z pewnością te dzinniki, które towarzyszyły Osieckiej przez całe jej życie wywołają dużo zamieszania wokół artystki. Zalecam

  • Maja Mazur

    Agnieszka Osiecka była dla mnie dużym idolem. Chętnie słyuchałam jej piosenek, sądzę że nikt nie ma takiej łatwości w przekazywaniu emocji jak ona. Z olbrzymią ciekawością przeczytałam jej pamiętniki, dzięki którym poznałam ją samą -autentyczną i wiarygodną. Pamiętnik bardzo mi się podobały, wielokrotnie podczas czytania się wzruszałam.

  • Ekspert Empiku

    Oto przed Tobą pierwszy wydany tom prywatnego pamiętnika Agnieszki Osieckiej. Jestem fanką jej wspaniałych lirycznych utworów, dlatego bez wahania sięgnęłam również po "Dzienniki". Dzięki nim odkryłam w autorce kobietę, jakiej do tej pory nie znałam. Ponieważ kto by pomyślał, że już jako trzynastolatka była taka kochliwa! Jej wrodzony talent pisarski sprawił, że jednym tchem czytałam o szkolnych i domowych perypetiach młodej Agnieszki. We wszystkich tych tekstach dostrzegłam literacką dojrzałość i otwartość. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnych tomów i już szykuję im miejsce na półce :)Maria Magdalena Duszyńska, Empik Białystok

  • Magdalena Wołowicz

    Osiem lat trwała praca ponad edycją dzienników Agnieszki Osieckiej, pierwszy tom, który się ukazał, obejmuje lata 1945 - 1950. Poetka zaczęła prowadzić notatki w wieku dziewięciu lat, na początku jednak zapisała tylko kilka stron o losach własnej rodziny i zapału jej zabrakło. Na poważnie powróciła do diariusza w 1949 roku i od tego momentu aż do śmierci regularnie zapełniała relacjami, wspomnieniami i przemyśleniami kolejne zeszyty.Z tych zapisków wyłania się obraz nastolatki nieco postrzelonej, zabawnej i pełnej optymizmu i chęci do życia. Osiecka pisze o własnych rozterkach miłosnych, o szkole, spotkaniach z przyjaciółmi, treningach (była bardzo aktywna sportowo, pływała i grała w siatkę). Mimochodem wspomina o problemach rodzinnych. Prócz zapisków z życia jest tu mnóstwo poważnych rozważań na tematy wiary, prawdy, miłości, szczęścia, wojny i pokoju.Pierwszy tom jest idealnym wprowadzeniem w życie poetki, pozwala śledzić kształtowanie się jej światopoglądu. Lektura obowiązkowa!

  • Ekspert Empiku

    W pierwszych zapiskach Agnieszka ma 9 lat. Przelewa na papier swe najskrytsze myśli, dziecięce tajemnice. Nie wiedziała jeszcze, kim będzie w przyszłości i że te wynurzenia będą pochłaniane przez rzeszę obcych czytelników. Fakt, że zostały z pełną świadomością przekazane do druku, koi trochę sumienie podglądacza. Tym metodą poznajemy osóbkę niezłomną, waleczną, energiczną, upartą, błyskotliwą, o niesamowitym poczuciu humoru, której nie brak również skłonności do zadumy i refleksji. Mimo młodego wieku autorka wykazuje niezwykłą dojrzałość i spostrzegawczość. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.Sylwia Kasperczuk, empik Lublin

  • shczooreczek

    (...)Jej zapiski, to tak naprawdę wejrzenie w przemyślenia i uczucia trzpiotki, obwarowane jednak tak olbrzymią mądrością [skąd ona u nastolatki?], że z powodzeniem mogłyby dotyczyć niejednej dorosłej już panny.Inteligencja Osieckiej emanuje niemal z każdej strony, a ona sama jawi się jako ponad wiek dojrzała, choć stale oddająca się porywom serca. Dzienniki portretują ją jako romantyczną myślicielkę, niewolną od spostrzeżeń uniwersalnych, mających wymiar ogólnoludzki. Będąc niewinną nastolatką, lubowała się w analizowaniu poczynań własnych rówieśników, lecz nie tylko ich – nierzadko jej przemyślenia sięgały wiele dalej – nierzadko aż do polityki.Wobec jej zapisków stajemy my – czytelnicy głodni prawdziwej Osieckiej, niezakłamanej, niewybielonej, takiej, jaką była. Dostajemy publikację, która może zdumiewać.Czytając pierwszy tom, nie można się doczekać, kiedy sięgnie się po drugi, by z zapamiętaniem śledzić sposób przeżywana rzeczywistości przez dorastającą Osiecką.

  • ByWaLeC

    I pomyśleć, że Bożena Ostoja, czyli Agnieszka Osiecka (swoją drogą pseudonim miała powalający, tak poważny i dojrzały) w sumie napisze nad dwa tysiące piosenek, z których element będzie nucić cała Polska. To zawsze jest fascynujące śledzić jak talent, duży talent rozkwitał, a jeszcze jest to ciekawsze, gdy ten talent opowiada o sobie samym od samych początków, od młodszych lat, aż po kres życia. Fascynująca pod każdym wobec lektura.

  • romulus

    Oto jest pierwszy tom Dzienników Osieckiej i są pierwsze duże emocje, odkrycia, wrażenia. Jak można się było spodziewać tekst zaskakuje czytelnika i to zaskakuje na paru planach. Przede wszystkim jest bardzo sprawnie napisany, z wielkim językowym wyczuciem. Jak na tak młodą osobę Osieckiej udało się pisać by tak powiedzieć bez fałszywych tonów. Styl jest prosty, elegancki i komunikatywny. Uderza właśnie to umiejętność rozumienia siebie i świata. Nie ma w nim miejsca dla tak klasycznego przecież dla okresu dojrzewania zmieszania. Ja bym postawił tę książkę i samą Osiecką w jednym rzędzie z Gombrowiczem, Mrożkiem, Pilchem. Oczywiście w kwestii prowadzenia dziennika. Ponieważ to jest tej samej klasy literackiej, intelektualnej wydarzenie. Jeśli młoda Osiecka potrafi tak zaskakiwać czytelnika, być tak czasami przenikliwa to nie wiem, co będzie dalej. Można założyć, że jeszcze lepiej. W końcu i doświadczeń więcej i lektur i myśli.

  • henrietta

    Dla mnie bardzo ujmujące były momenty, gdy omawia własne relacje z rodzicami. Gdy używa słów „tatuś”, „mamusia” jawi się jeszcze jako mała dziewczynka, którą ludzie z pewnością bardzo kochają i otaczają opieką. Chwilę potem pisze już jako „poważna” nastolatka, która dzieli się ze swoim dziennikiem przemyśleniami na przykład na temat macierzyństwa, wolności, życia na zachodzie. Bardzo to wszystko frapujące.

  • 007Matrioszka

    „To był maj, pachniała Saska Kępa...” O tak, jak sobie czytamy te Dzienniki i jednocześnie słuchamy w tle jej piosenek to od razu zobaczymy, że pisze je ta sama osoba, które kilka, kilkanaście lat potem będzie pisać te wszystkie świetne teksty. Osiecka jawi się w tych Dziennikach jako z jednej strony bardzo rozwinięte dziecko, z drugiej jako bardzo wrażliwe dziecko, a z trzeciej jako bardzo odporne, umiejące rywalizować dziecko. Wyłania się obraz bardzo ciekawej, pogmatwanej osobowości.

  • Bajzer

    Tą biografię czytałem z olbrzymią wnikliwością. Byłem interesujący faktów z życia Pani Osieckiej już od bardzo dawna, a dzięki właśnie tej książce pdf w końcu mam szansę dowiedzieć się coś o osobie, którą zawsze bardzo podziwiałem. Jeśli wyjdą kolejne części, biorę je w ciemno. Wszystkim polecam! Nie zawiedziecie się jak ja!

  • Zamezna

    Zawsze fascynowali mnie ludzie, którzy stawali się kronikarzami własnego życia. Osiecka jest o tyle frapującą kronikarką, że potrafi łączyć to co codzienne, z tym co uniwersalne. Anegdotkę ze szkoły powiązać z przemyśleniami politycznymi. Wspomnienie wyjazdu do rodziny z wspomnieniami z lektur. Otwiera się przed nami całe „biograficzne morze”, z którego można sobie wyławiać bardzo różnorakie rzeczy.

  • kinobina

    Na początek dostajemy bardzo interesujący tekst profesora Andrzeja Zieniewicza, który niejako oprowadza nas po epoce, życiu, głównych problemach twórczości i życia Agnieszki Osieckiej, a później już głos oddany jest samej poetce. Głos rodzącego się talentu, tylko nie wiadomo jeszcze jakiego, ponieważ Osiecka miała ich co najmniej kilka. W tym czasie jej życia wydaje się, że może poświęcić się sportowi, który uwielbia nad wszystko. Lecz może zostanie filolożką? A może podróżniczką, w końcu zna już dość nieźle cztery języki?

  • ZeuskaNaOlimpie

    Dzienniki 1945-1950 dla wielbicieli pozycja obowiązkowa! Po przeczytaniu jestem zachwycona i jeszcze bardziej podoba mi się postać tej wyjątkowej kobiety, pisarki, intelektualistki. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą się w miarę możliwości dynamicznie ukazywać, ponieważ mam wrażenie, że im dalej w las tym będzie jeszcze ciekawiej. Tutaj poznajemy Osiecką jeszcze jako bardzo młodą osóbkę, lecz o wyraźnie zarysowanej już osobowości i poczuciu inności, wyjątkowości.

  • PaWeŁ

    Książka ebook wpadła mi w ręce gdy dostałem ja na urodziny. Gdy wręczano mi upominek powiedziano mi że to jedna z lepszych biografii na rynku więc warto żebym ja przeczytał. A że opowiada o bardzo wybitnej postaci to tym bardziej powinienem. Zatem nie mając specjalnego wyjścia usiadłem tego samego dnia wieczorem i zacząłem wczytywać się w cudze życie. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to styl w jakim pisze autorka. Bardzo fajnie napisana. Druga rzecz to jakim cudem tak młoda osoba ponieważ w tamtych latach była młoda jest tak doświadczona i genialna życiowo? Książkę przeczytałem i powiem że nie żałuje. Faktycznie dobra biografia. Jest szansa że skusze się jak wyjdą kolejne części.

  • dorotka23l

    Moda na Osiecką prawdopodobnie nigdy nie ustanie, ponieważ jest to pisarka, osoba wyjątkowo wielowymiarowa, niesztampowa, fascynująca. Dzienniki 1945-1950 przybliżają nam jej osobę jeszcze bardziej. Poznajemy dojrzewającą dziewczynkę, która od młodszych lat wyrasta nad własnych rówieśników i jest niezwykle dojrzała. Czytając tę książkę ma się wrażenie obcowania jeśli nie z osobą dorosłą to na pewno z osobą już w jakimś sensie dojrzałą. Jej świat miłości, lektur, domu rodzinnego, sportu wciąga i fascynuje.

  • Allan

    Kto z nas nie lubi zaglądać innym przez ramię, poznając skrywane tajemnice, a także emocje zaklęte w słowach spisanych w zeszytach w kratkę. Agnieszka Osiecka nigdy nie była osobą tuzinkową. Wybijała się z szarości miejsca, które na własny sposób było kolorowe, lecz czasy już do takich nie należały. Do tej książki trzeba podejść w sposób, na jaki Osiecka sobie w pełni zasługuje. Z szacunkiem i nabożeństwem. Prawdopodobnie nie ma w Polsce człowieka, który nie zna jej twórczości, który nie zetknął się z nią przez jej utwory. Sięgając po pamiętniki, sięgamy po coś bardzo prywatnego, przez co lepiej poznajemy tę niezwykłą postać. Dzienniki pisane są od młodych lat powojennych. Poznajemy młodą dziewczynę, która ma niespożyte pokłady energii. Uczy się kolejnych języków, lecz zdolności intelektualne to nie wszystko. Kobieta interesuje się sportem. Miłuje pływanie. Ciągle jest żądna walki, lecz zawsze jest to potyczka fair. Dojrzałość emocjonalna chroni ją przed złymi wyborami.

  • Tekla

    Strasznie się cieszę, że wreszcie ta książka ebook się ukazała! Agnieszka Osiecka była świetną tekściarką, lecz również niezwykłą kobietą. Okazuje się że już od dzieciństwa była inna, dojrzalsza od własnych rówieśników. Z jej pamiętników wyłania się obraz wrażliwej kobiety o trochę pogmatwanej osobowości. Z niecierpliwością będę czekała na następny tom!

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!