Czytaj więcej:
Dunaj okładka

Średnia Ocena:Dunaj

Wybitny esej o tożsamości i historii Europy, a zarazem monografia jednej z najistotniejszych rzek starego kontynentu Dunaj. Rzeka, która należy do wielu narodów, kultur, języków i tradycji w dziele Magrisa zamienia się w metaforę złożonej i wielowarstwowej tożsamości współczesnego Europejczyka. Pisarz przemierza rzekę od źródeł do ujścia, a więc od Niemiec do Rumunii, lecz jego opowiadanie nie jest tylko dziennikiem podróży. Magris mistrzowsko posługuje się esejem, reportażem, szkicem literackim i w istocie tworzy z nich odrębny gatunek. Odwiedzane miejsca są pretekstem do opowiadania historii tych zakątków, lecz przede wszystkim zachęcają autora do refleksji ponad zaginioną Atlantydą, ową Mitteleuropą zdolną połączyć rozmaite fragmenty kulturowe z Zachodu i Wschodu w nową spójną całość. Jeśli w ogóle można książkę napisać tak, jak płynie rzeka, to właśnie Magrisowi udało się to w pełni. Niespieszna, dygresyjna, erudycyjna.

Szczegóły
Tytuł Dunaj
Autor: Magris Claudio
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2018

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dunaj pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dunaj Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dunaj PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • dobrerecenzje.pl

    Dunaj - druga co do długości rzeka w Europie. Rzeka przepływa z zachodu na wschód przez dużo europejskich krain geograficznych. Rzeka ta ma dużo nazw. U różnorakich ludów Dunaj i Ister wskazywały kolejno na bieg górny i dolny, ale czasami obejmowały też całą rzekę. Pliniusz, Strabon i Ptolemeusz zastanawiali się, gdzie kończy się jeden, a zaczyna drugi, może w Ilirii lub u Żelaznych Wrót? Dunaj-to książka ebook o podróżowaniu. Podróżować zaś to przekraczać granice, granice różnego rodzaju, narodowe, społeczne, psychologiczne, też granice wewnętrzne. Książka ebook jest jednak przede wszystkim podróżą w czasie, także w okresie historycznym, który ucieka i unosi ze sobą miasta, a także cesarstwa. Rzeka ta jest rzeką zapomnienia, a podróżujący jest takim wojownikiem, który walczy z zapomnieniem. W swym przeglądzie literatury poświęconej Górnemu Dunajowi jest opowieść ”Murzynka Franka”. Akcja rozgrywa się w 1813roku gdzie bohaterka jest dzieckiem wojen napoleońskich, a dokładniej murzyńskiego trębacza w armii cesarza i niemieckiej dziewczyny. Ta krótka „powieść teatralna” związana z Dunajem ukazuje okrucieństwa rasizmu i demaskuje jego przesądy. W książce pdf występuje dużo postaci, które nie wiedzą dokładnie, jakiej są narodowości, np. babka Anka mówi do narratora, że nigdy nie poślubiłaby Serba, nawet z lewego brzegu Dunaju, a narrator pyta ją „A Ty kim właściwie jesteś?”, a babka Anka odpowiada z dumą, że jest Serbką i należy do jednej z najstarszych serbskich rodzin. Bohater Dunaju w okresie podróży wzdłuż brzegów rzeki mija miasta, wsie, gospody, odbywa również podróż wewnętrzną do swoich Piekieł, po meandrach swojej osobowości i swojej podświadomości. Dunaj to także podróż w przestrzeni przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Jugosławię, Bułgarię, Rumunię, podróż przez to, co do niedawna nazywano ”inną Europą”. Książka ebook prześlicznie wydana, w twardej oprawie, zawiera 9 epizodów i 532 strony. Szczególnie zalecam ją wszystkim historykom, koneserom a także podróżnikom, lecz również wszystkim tym którzy lubią żeglować i to nie tylko w realu. Zachęcam Was moi drodzy do zgłębiania tej lektury.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!