Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Książka ebook składa się z elementów tekstów źródłowych (wspomnienia, dzienniki, listy, dokumenty), które przedstawiają historię Norwegii, jej kulturę i społeczeństwo na przestrzeni całego XX wieku. W antologii znalazło się 35 tekstów różnorakich twórców - począwszy od bardzo znaczących postaci życia społecznego (np. Fridtjof Nansen), polityków (np. Einar Gerhardsen - nazywany "ojcem narodu"), noblistów (np. Sigrid Undset), do zapisów zwykłych obywateli, którzy w sposób pełny i obrazowy opowiadają o Norwegii i jej mieszkańcach. Książka jest wzbogacona nad 100. zdjęciami, pokazującymi Norwegów, ich kraj i najistotniejsze wydarzenia przez całe stulecie. Całość opatrzona jest współczesnymi komentarzami, które wprowadzają polskiego czytelnika w norweską rzeczywistość. Od wydawcy:Z całej norweskiej literatury faktu wybraliśmy najbardziej znaczące zapisy świadków historii Norwegii w XX wieku. Zabierają tu głos nobliści (Fridtjof Nansen, Knut Hamsun, Sigrid Undset), premierzy (m.in. Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland) a także zwykli ludzie - którzy znaleźli się w okresie i miejscu najistotniejszym dla Norwegii i umieli o tym opowiedzieć. Jest to nie tylko zapis norweskiej, historii, lecz także opowiadanie o kulturze, tradycji i codzienności Norwegów."My, Norwegowie, staliśmy się spokojnym narodem. Sprawiła to nasza pozycja historyczna, więc nie ma tu właściwie powodu do pochwał. Jednak kraj, który posiadamy, leży na obrzeżach Europy, jest nieproporcjonalnie wielki i długi, lecz jedynie dziesięć procent powierzchni Norwegii nadaje się pod uprawę, reszta to jałowa skała. I jest nas tylko trzy miliony, by zarządzać tym trudnym, trudnym terenem. Nic dziwnego, że zawsze woleliśmy poświęcać swe siły, żeby ratować drogocenne życie ludzkie, niż by je niszczyć."Sigrid Undset, pisarka"Godzina dwunasta. Od stada reniferów dzieli nas już niewiele. Widzimy świeże ślady. [...] Przez chwilę pędzimy stado razem, później John Mikkel, Petter i Ronald jadą rozstawić namiot na górze Gorsavarri. Wyruszam w drogę wcześniej niż stado, żeby znaleźć dobre miejsce do zaparzenia kawy. Gdy dogania mnie Nils ze stadem, mam już gotową kawę i upieczone mięso. Kiedy my jemy, stado jest w drodze na północ. [...] Renifery rozbiegły się po skalnych wzniesieniach pod górą Capesvarri, żeby się paść. Nils robi rundę skuterem, aby dojrzeć stada. Rozstawiam mały namiot i przywiązuję go mocno do sań i skutera. W nocy będzie zimno." Kobieta, 30 lat, z grupy Samów
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Droga na północ. Antologia norweskiej literatury faktu |
Autor: | Urbanik Paweł, Knyt Agnieszka |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo KARTA |
Rok wydania: | 2016 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
„Droga na północ” jest antologią norweskiej literatury faktu, obejmującą swym zakresem okres od końca XIX wieku (choć naturalnie zdarzają się też historyczne wycieczki ku czasom znacznie odleglejszym, takim jak np. średniowiecze) po czasy nam niemalże współczesne.Książka podzielona jest na ułożone chronologicznie rozdziały, jest ich sześć, z których każdy, obejmuje odrębny i jasno określony element dziejów, osadzony niekiedy (co zrozumiałe np. w wypadku wojen światowych czy wątków emigracyjnych) w znacznie szerszym, europejskim czy światowym, historycznym kontekście tle. To co najbardziej podobało mi się w tej publikacji to naprawdę znaczna rozpiętość tematyczna (od spraw zupełnie prozaicznych i codziennych, po te niemalże fundamentalne dla norweskiej tożsamości narodowej i społecznej) a także bogactwo formy przekazu, a tym samym, i spojrzenia na wydarzenia, które przez blisko sto lat kształtowały i scalały ową państwowość. Znajdziemy wśród nich pisane po latach wspomnienia, tworzone na „gorąco” relacje i opisy zdarzeń, listy, dokumenty, przemówienia, artykuły prasowe, opowieści, wywiady, zeznania świadków i uczestników wydarzeń, przemówienia polityczne, odezwy itd.Wśród ich twórców nie zabraknie słynnych ludzi pióra (laureatka Nagrody Nobla Sigrid Undset), dużych polityków (Einar Gerhardsen, Gro Harlem Brundtland), artystów, działaczy społecznych jak i żołnierzy, kombatantów, robotników, przedstawicieli mniejszości narodowych, gospodyń domowych czy rybaków.Owa różnorodność przekazu pozwoli nam trochę inaczej i prawdopodobnie mniej stereotypowo niż dotychczas (jak sądzę) spojrzeć na historie Norwegii, na to jak zmieniała się, przekształcała, ewoluowała pod wpływem rozmaitych dziejowych okoliczności, uzyskując poziom, który możemy oglądać dzisiaj.
Powiem szczerze, że książka ebook okazała się być dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie spotkałam się do tej pory z taką antologią literatury. A mianowicie historię literatury norweskiej poznajemy przez pryzmat tektów źródłowych, listów, dzienników czy wspomnień. Zdecydowanie był to najlepszy sposób poznawania literatury z jakim do tej pory się spotkałam. Do tego książka ebook opieczętowana jest licznymi ilustracjami, które mi pomogły lepiej wyobrazić sobie właśnie ten wspaniałay kraj a także wczuć się w klimat tego niesamowitego miejsca. Na pewano jest to ksiązka, którą warto przeczytać.
Uwielbiam takie książki, które w ciekawy, ciekawy i przystępny dla czytelnika sposób opisują historię. Ta lektura właśnie taka jest. Omawia ona historię Norwegii, która dotyczy głównie XX wieku. Szczególnie spodobało mi się, że nie jest to książka ebook jednego autora, który narzuciłby nam własny punkt widzenia, tylko zawiera ona trzydzieści pięć tekstów źródłowych, które dotyczął właśnie tego okresu, lecz spisane są przez róźnych autorów. Dzięki temu czytelnik może poznać historię Norwegii w róźnych ujęciach i z róźnych perspektyw. Ja gorąco polecam, historia nieustanna mi się teraz wiele bliźsza.