Czytaj więcej:
Doktor Zosia okładka

Średnia Ocena:

Doktor Zosia

Kiedy lekar Zofia Nibużanka dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie, nie waha się ani chwili. W wojskowej placówce medycznej z otwartością wita się lekarki i traktuje je na równi z mężczyznami. Dla Zofii jest to szansa, aby doskonalić wiedzę i umiejętności na wielu prężnie się rozwijających oddziałach medycznych i w nowoczesnych pracowniach. Poznaje tajniki radiologii, neurologii, hematologii i innych specjalizacji, które w przyszłości pomogą jej stać się doskonałą pediatrą, chociaż w skrytości ducha marzy o chirurgii. Pracę u boku najwybitniejszych specjalistów tamtych czasów przerywa wybuch wojny. Rzeczpospolita Ujazdowska – tak medycy nazywają własny szpital – działa na bazie konwencji haskiej, lecz jej regulacje są bezwzględnie łamane przez okupanta, a personel, zwłaszcza doktorzy i pielęgniarki zaangażowani w konspirację, doświadcza wyjątkowego okrucieństwa wojny. Kadra oficerska zostaje wywieziona na Wschód i przepada bez wieści. Dopiero po latach świat usłyszy o Katyniu. Element lekarzy ginie w bombardowaniach, inni są wywożeni do obozów koncentracyjnych, zamykani w getcie lub torturowani w katowniach gestapo. Ocalali, a wśród nich lekar Zosia, starają się ratować pacjentów w warunkach urągających ludzkiej godności. Młodej lekarce jest tym trudniej, że jej mąż włącza się działania konspiracyjne a także co chwilę docierają do niej złe wieści o losie najbliższych.  Najgorsze przyjdzie jednak dopiero wraz z wybuchem powstania warszawskiego. W powieści ożywa przedwojenna Warszawa – dzieje fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. W powieści, wzorem poprzednich części cyklu, zostały przedstawione sylwetki autentycznych gigantów medycyny, takich jak Zygmunt Freud, Alois Alzheimer czy Kazimierz Funk. "Doktor Zosia" to ostatnia element cyklu Uczniowie Hippokratesa łączącego opowiadanie fabularną z przełomowymi zdarzeniami z historii medycyny. "Doktor Zosia" to książka ebook wyjątkowa. Dzieje głównej bohaterki przeplatają się tu z opowieścią o Szpitalu Ujazdowskim, który jeszcze nigdy nie został tak szeroko i szczegółowo opisany, a jego losy można określić „historią Polski w pigułce”. Ałbena Grabowska trylogią Uczniowie Hippokratesa dokonała rzeczy wielkiej – sprawiła, że historia medycyny uwolniła się z podręczników i nieustanna się dostępna dla każdego. Po Thorwaldzie, który przybliżył losy światowej medycyny, Grabowska omawia historię polskiej medycyny, i robi to tak, że nie sposób się oderwać. Lek. Krzysztof Królikowski Prezes Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski

Szczegóły
Tytuł Doktor Zosia
Autor: Grabowska Ałbena
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Rok wydania: 2022
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Doktor Zosia pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Doktor Zosia Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Doktor Zosia PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • urszula_gala

    Ałbena Grabowska "Doktor Zosia" element trzecia serii Uczniowie Hippokratesa, Bardzo lubię, kiedy w opowiadane historie wplatane są osoby, które kiedyś żyły, stając się tym samym ich bohaterami, pierwszoplanowych bądź tylko epizodycznymi. Jeszcze bardziej cieszy mnie, kiedy podczas lektury odkrywam ludzi, zasłużonych w różnorakich dziedzinach, postacie które do tej pory były mi nieznane. Tak jest właśnie w przypadku "Doktor Zosi" ostatniej już części opowieści, w której historia medycyny a także jej rozwój w postaci kolejnych odkryć, przeplatają się z historiami polskich lekarzy, których Ałbena Grabowska przywołuje szerokiemu gronu, tworząc jednocześnie beletryzowaną opowiadanie osadzoną w dwudziestoleciu międzywojennym, a następnie w okupowanej Warszawie. Zofia Gorazdowska była ginekolożką, zajmowała się też leczeniem dzieci. Obok niej w powieści występują też dwie zabite w Auschwitz lekarki: Zofia Garlicka a także Wiktoria Maria Werkenthin, a także inni doktorzy tamtych czasów. Obok postaci autentycznych jest jeszcze jeden bohater, któremu autorka poświęciła dużo miejsca, to nieistniejący już Szpital Ujazdowski, zbombardowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Też w tej części, którą z resztą tak jak poprzednie można czytać oddzielnie, ponieważ stanowi odrębną opowieść, Ałbena Grabowska przybliża czytelnikowi inne zasłużone dla świata medycyny osoby, jak chociażby Kazimierza Funka, Aloisa Alzheimera czy Alexandra Fleminga wplatając jednocześnie fragmenty ich naukowych odkryć w akcję powieści. "Doktor Zosia" jest opowieścią, w której nie zabraknie silnych postaci kobiecych, lekarek, które między wojnami musiały udowadniać, że posiadają równe mężczyznom umiejętności, podczas okupacji zgodnie ze słowami złożonej przysięgi niosły pomoc wszystkim bez wyjątku narażając nierzadko własne życie, a wreszcie w Auschwitz bądź w Powstaniu Warszawskim do ostatniej chwili nie odstąpiły własnych pacjentów. W tle i tym razem nie zabraknie ludzi związanych z przedwojenną a później okupowaną Warszawą, charakterystycznych miejsc, wydarzeń, które zapisały się w historii miasta i kraju. Dużo słynnych postaci przechadzać się będzie warszawskimi ulicami, w teatrze zaśpiewa i zatańczy Zula Pogorzelska, a Jan Wedel wesprze wielu potrzebujących. Kiedyś moją ulubioną książką, a zarazem serią Ałbeny Grabowskiej było "Stulecie Winnych". "Doktor Bogumił" "Doktor Anna" a także "Doktor Zosia" z powodzeniem ją zastąpili.

 



O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!