Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
„Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi” to osobista relacja z wyprawy „na koniec ziemi”. W podróż na Jamał wybrała się Magdalena Skopek, lekar fizyki, pasjonatka fotografii. Dotarła tam do Nieńców – oddalonego od cywilizacji, koczowniczego ludu trudniącego się polowaniem i hodowlą reniferów. Jako przybyszka, która otrzymała nienieckie imię Mjagnie, przez dwa miesiące żyła i przemieszczała się z rodziną Akatteto. Powoziła zaprzęgiem reniferów, wyprawiała skóry, robiła nici ze ścięgien, jadła restrykcyjne mięso i ryby, spała w legowisku w czumie, gotowała, odwiedzała święte miejsca. Jej życie w północnosyberyjskiej tundrze okazało się restrykcyjną i fascynującą przygodą, z której przywiozła debiutancką książkę i fotografie – obrazy zupełnie nieznanego świata i ludzi żyjących w zgodzie z rytmem przyrody.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi |
Autor: | Skopek Magdalena |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Naukowe PWN |
Rok wydania: | 2012 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Idealna książka ebook ukazująca życie codzienne na północnym krańcu świata, gdzie przeżycie każdego dnia jest nierzadko wyzwaniem. Autorka prezentuje życie hodowców reniferów w restrykcyjnych i niegościnnych warunkach, jakie proponuje Jamał. Książka ebook o Samojedach, którzy jeszcze żyją w sposób tradycyjny. Jeszcze... ponieważ to już prawdopodobnie ostatnie pokolenie. Zarazem również książka ebook o samotnym podróżowaniu po odległych rejonach Rosji i odkrywaniu siebie. Opowieść, która wciąga od pierwszych stron, jest dodatkowo ilustrowana fotografiami zrobionymi przez autorkę.
Ogrom reportaży i ebooków podróżniczych na rynku sprawia, że poprzeczka się podnosi i ciężko dorównać najlepszym..... Hak widać nie każdy rodzi się z piórem w ręku.....Co mi się spodobało, to same wydanie uzupełnione wieloma i to niezłymi zdjęciami. Nierzadko w innych reportażach bardzo mi takich brakuje. W książce pdf nie podoba mi się natomiast skupienie autorki na sobie, a nie na bohaterach i miejscu. Dlatego również czuję duży niedosyt w samym temacie, a przesyt autorką. Szkoda, ponieważ sama wyprawa i miejsce fantastyczne - mogła z tego powstać świetną książka.
Czym jest kasłanie, w jaki sposób kieruje się nartami i gdzie dziewczynie wolno na nich stanąć, jak oskórować renifera i jak smakuje jego restrykcyjne mięso? Na te wszystkie zapytania odpowiada Magdalena Skopek, nietuzinkowa i szalenie dzielna młoda kobieta, która samotnie wyprawiła się na koniec świata, do dzikiej i zimnej krainy pasterzy renów. Momentami bezczelnie stawiając wszystko na jedną kartę nieprzerwanie gnała na północ, by ze swadą omówić piękną i odchodzącą powoli w przeszłość kulturę Nieńców. Wciągający reportaż, polecamMaciej Jankowski, empik Olsztyn
kupiłam ją przypadkiem, lecz przeczytałam z zapartym tchem. Polecam, zainteresuje każdego, ponieważ idealnie napisana.
Warto przeczytać, gdy się nic nie wie o tych "kątach", aby pomyśleć sobie, czy chciałoby się tam pojechać i pobyć; gdy się "coś" wie (np. z Pałkiewicza), aby dołożyć kolejne klocki do układanki i stwierdzić, że ogromu świata nie jest się w stanie poznać. O tym jest również ta książka. Książka ebook wzbogacona o świetne zdjęcia, działające na wyobraźnię i uzmysławiające "inność" tego życia.
Magdalenie Skopek, z wykształcenia lekar fizyki, z zamiłowania podróżniczce i fotograf, wystarczyło jedno przypadkowe spotkanie z członkiem syberyjskiego plemienia Nieńców, by obudziło się w niej nieposkromione pragnienie poznania bliżej tego fascynującego ludu, jego kultury, zwyczajów i warunków życia w niegościnnej jamalskiej tundrze. Dzięki determinacji i uporowi autorce udało się to marzenie zrealizować: na dwa miesiące porzuciła cywilizacyjne wygody, by zamieszkać na końcu świata - Półwyspie Jamał - w czumie nienieckiej rodziny Akatteto - jednym z czterech stanowiących koczowniczą wspólnotę przemieszczającą się po bezkresnych przestrzeniach tundry syberyjskiej.Podróżniczka miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć (nie tylko pozostać biernym obserwatorem) w życiu codziennym nienieckiej rodziny, a dzięki otwartości i wyrozumiałości gospodarzy - na kilka tygodni niemalże stać się jej częścią. Zamieszkała w jednym czumie z ośmioosobową rodziną: Babuszką Maszą, jej synem Lwem Nikołajew
Magdalena Skopek pomagała w kasłaniu, uczyła się powozić narty, przynosiła wodę z rzeki, zbierała drewno na opał, przygotowywała posiłki, odwiedzała cmentarze, lecz przede wszytymi prowadziła długie rozmowy. O wszystkim. O ich codzienności, marzeniach i pragnieniach, o wierze, czarach i zabobonach. Podróżniczka spoglądała z zachwytem na tę egzotyczną i jakby fantastyczną krainę, w której starczy trochę pogrzebać w zmieni, aby znaleźć najprawdziwsze kości mamuta. Kontemplowała urok jamalskiej przyrody. Aż ciężko uwierzyć, że tundra może być aż tak zachwycająca. Wyczyn pani Magdaleny jest przejawem nie lada odwagi, albo szczytem głupoty, zależy jak na to spojrzeć. Dla mnie autorka nieustanna się prawdziwą bohaterką. Ostatnimi czasy literatura podróżnicza zyskała w Polce niezwykłą popularność. Na tle wydawanych masowo publikacji „Dobra krew” zasługuje na najwyższe uznanie. Polecam!
Magdalena Skopek – gdańszczanka mieszkająca w Pradze, lekar fizyki i zapalona podróżniczka wymarzyła sobie wyprawę na ten rosyjski koniec świata i co najważniejsze, marzenie to zrealizowała. Przez dwa miesiące mieszkała z nieniecką rodziną Akatteto, a własne wspomnienia z podroży opisała w debiutanckiej książce pdf "Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi”. Lecz zacznijmy od początku. Cała podróż rozpoczęła się na praskim lotnisku, gdzie pani Magdalena wsiadła w samolot do Moskwy. Wprost ze stolicy przemierzała kolejne rosyjskie krainy, aż wreszcie dotarła do celu. Wszędzie po drodze spotykała życzli
Trzeba mieć naprawdę wiele odwagi, aby zdecydować się na spędzenie dwóch miesięcy w rodzinie nienieckich koczowników, w tundrze, w skrajnym zimnie. Jeśli chce się rzeczywiście poznać realia życia koczowniczego ludu, to relacja z podróży Magdaleny Skopek jest doskonałą okazją. Dzięki tej barwnej opowieści możemy się naprawdę dużo dowiedzieć o różnorakich aspektach codzienności Nieńców, żyjących wśród reniferów, bez których człowiek nie mógłby tam istnieć.Książka Niezła krew jest swego rodzaju pamiętnikiem, w którym autorka skrupulatnie opisała każdy aspekt życia na dalekiej północy, ilustrując go nie tylko słowem, lecz i obrazem – książka ebook zawiera mnóstwo cudownych zdjęć wykonanych przez autorkę. W pamiętniku tym znalazło się również miejsce na rozmaite życiowe przemyślenia.Generalnie jestem książką zachwycona :-)