Czytaj więcej:
Dezerterzy okładka

Średnia Ocena:Dezerterzy

Mało kto wie, że w okresie II wojny światowej niemalże 100 tysięcy Brytyjczyków i 50 tysięcy Amerykanów zdezerterowało ze swych armii, uszczuplając siły aliantów o równowartość dziesięciu dywizji! W ogromnej większości byli to żołnierze z pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod stałym ostrzałem, mając dość życia pod gołym niebem, nieudolności dowódców i wszechobecnej śmierci. Wielu dezerterowało, szukając pieniędzy i przygód. Pod koniec wojny Londyn, Rzym czy Neapol roiły się od band dezerterów rabujących wojskowe składy i kontrolujących czarny rynek. Paryż, w którym żandarmeria toczyła z nimi nocne strzelaniny, przypominał Chicago z czasów prohibicji.Dezerterzy, książka ebook słynnego korespondenta wojennego i historyka Charlesa Glassa, to próba przeniknięcia za zasłonę strachu i hańby. Analizując niezliczone dokumenty z archiwów wojskowych, protokoły posiedzeń sądów wojennych, listy i wspomnienia a także czasopisma z tamtej epoki, twórca usiłuje dociec, dlaczego nierzadko mężni żołnierze decydowali się porzucić towarzyszy broni i wieść życie banity. To jedna z ostatnich nie opowiedzianych historii II wojny światowej.

Szczegóły
Tytuł Dezerterzy
Autor: Glass Charles
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dezerterzy pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dezerterzy Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dezerterzy PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Paweł Piwoński

  Dużo już pisano o szczegółach bitew z II WŚ. Najczęściej są to wspomnienia z wygranych bitew. Nie pisze się jednak o tym co najbardziej krępuje każdego walczącego na froncie. O dezercji.Temat trudny - w szczególności dla tych, którzy przeżyli - być może właśnie dzięki temu że uniknęli walki.Po raz pierwszy miałem w ręku książkę, o problemie dezercji w oddziałach brytyjskich i amerykańskich. O Rosjanach bowiem już ukazało się kilka pozycji. W odróżnieniu od opisów na jakie się natknąłem w ebookach o dezercji w ZSRR, ta była omówiona inaczej. Twórca wplótł epizody o tematyce ogólnej, pomiędzy kilka indywidualnych historii dezerterów. Są tam dane statystyczne, ogólne zalecenia jakie opracowywano dla powstających wojskowych oddziałów psychiatrycznych, pracy żandarmerii wojskowej, a także o półświatku jaki tworzyli dezerterzy w Afryce Północnej, a także na południu i zachodzie Europy.Książka jest napisana stosunkowo prostym językiem, a sama tematyka jest przedstawiona w ciekawym i wciągającym stylu. Z drobiazgów tłumaczenia na polski wychodzi kilka nieścisłości w tłumaczeniu stopni, zamiast podania ich nazw swoich w języku angielskim. Także niektóre nazwy geograficzne nie są przełożone do tych przyjętych w rodzimej literaturze.Poza tymi - poniekąd drobnymi uchybieniami - książka ebook niezła dla każdej osoby zainteresowanej historią bitew z okresu II WŚ.

 • Ekspert Empiku

  Glass prezentuje wojnę odartą z wszelkiego romantyzmu i idealizmu. Wojnę jako śmiercionośną machinę wysysającą ze swych ofiar całe człowieczeństwo, do ostatniej kropli, pozostawiając jedynie pustą, wysuszoną skorupę. Język o żołnierzach. Najmniejszych trybikach. Żaden z nich nie pozostał takim, jakim był przed wojną. Element załamywała się, inni, pozwalając opanować się najgorszym instynktom, stawali się morderczymi narzędziami. Ponad wszystkimi wisiała groźba bezdusznego osądu wojskowej Temidy. Warto przeczytać, by zrozumieć, że w tej rozgrywce zwyciężają naprawdę nieliczni.Sylwia Kasperczuk, empik Lublin

 • Kerf

  Nieudolność generałów, brak komunikacji, pomyłki towarzyszące działaniom podczas II wojny światowej i traumatyczne przeżycia żołnierzy powodowały załamania nerwowe i chęć wyrwania się z piekła wojny. To wszystko wpływało na spory odsetek dezercji z armii aliantów. Twórca włożył dużo pracy w przygotowanie tej pozycji, publikuje statystyki, omawia również sytuacje, które miały miejsce po wojnie - kiedy ci, którzy zdezerterowali często stanowili trzon organizacji przestępczych, super pozycja.

 • Baroon

  Opowieści o tchórzostwie mogą być równie porywające jak opowieści o bohaterstwie. Jedne mówią nam o tym, kim chcielibyśmy być, drugie - o tym, kim obawiamy się, że jesteśmy. Glass przełamuje tabu, które nienaruszone utrzymywało się niemalże 70 lat. Według mnie twórca podjął ryzyko i sprostał wyzwaniu! Książkę oczywiście polecam, dla mnie był to bardzo udany zakup.

 • Jonas

  Przyznaje się, że jako duży pasjonat historii i dziejów świata nie przypominam sobie by było zbyt wiele ebooków na ten temat. I dlatego tym większa moja radość była gdy spostrzegłem ten tytuł. Chciałbym pogratulować na wstępie autorowi za tak szczegółową i ciekawą książkę! Dodatkowym atutem tej pozycji jest lekki styl pisarza, dzięki temu książkę tę nie czytasię, a pochłania!

 • Silanah

  Czasami mamy okazję trafić na książkę która omawia fakty zaskakujące albo nieznane zbyt powszechnie. O temacie dezercji nie pisało się nigdy dużo, można nawet przypuszczać, że jest to temat niezbyt popularny, czy wręcz tabu. Szkoda, ponieważ to niezmiernie interesujące, zwłaszcza jeśli ma się w ręku Ch. Glassa. Tragiczny obraz II wojny światowej opowiedziany z trochę innej strony. Mocne i przejmujące.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!