Darkrooms okładka

Średnia Ocena:


Darkrooms

"Album fotograficzny Konrada Pustoły Darkrooms to wyjątkowa praca młodego i bardzo utalentowanego artysty. Pustoła docierając do opustoszałych darkroomów otwiera zupełnie świeży wymiar w polskiej fotografii, zanurzając dokumentalne fotografie w głęboko egzystencjalnym nurcie. Fotografie zawarte w Darkrooms są obietnicą nowego spojrzenia na seksualność rozpiętą pomiędzy mistyką i nihilizmem. Teksty do albumu napisali Olga Tokarczuk i Alex Duttmann z Goldsmiths College w Londynie. Realizowana przez Konrada Pustołę seria wielkoformatowych fotografii gra z podwójnym znaczeniem słowa „darkroom” i oznaczanej przezeń przestrzeni. Naturalne skojarzenie z fotograficzną ciemnią przeplata się tu z odniesieniem do istniejących w wielu klubach gejowskich pomieszczeń, gdzie można uprawiać seks, z daleka od oceniającego wzroku społecznego, stale jeszcze w Polsce zdominowanego przez normę heteroseksualną. Połączenie tych dwóch skojarzeń nie jest przypadkowe. Odbywający się w ciemni proces wywoływania świeżych obrazów, naświetlonych wcześniej na fotograficznej kliszy pozwala myśleć o gejowskim darkroomie jako przestrzeni wywoływania świeżych relacji międzyludzkich i redefiniowania pojęć sztywno określających role społeczne i tożsamości jednostkowe, coraz mniej dopasowanych do współczesnej, płynnej rzeczywistości. O alternatywnej przestrzeni polityczności, która stroniąc od wiecowych haseł czy radykalnej publicystyki, w intymnym zaciszu klubu niepostrzeżenie modyfikuje przyjęte kategorie, nawyki, stosunki społeczne i kulturowe. Projekt składa się z serii fotografii przedstawiających puste wnętrza klubowych darkroomów, wykonanych ponad ranem po opuszczeniu klubu przez uczestników a przed jego posprzątaniem. Chodzi o pokazanie tej przestrzeni z jej spokojną, choć zarazem niepokojącą energią, niejako ciepłą jeszcze od działań obecnych przed chwilą ludzi. O zajrzenie do środka tego, co zwykle głęboko ukryte, a w związku z tym obłożone niedopowiedzeniami i stereotypowymi wyobrażeniami kulturowymi i wizualnymi - tym razem jednak bez egzaltowanej pruderii albo fałszywej odwagi. O przyjrzenie się fizycznym, przestrzennym uwarunkowaniom alternatywnego sposobu przekształcania rzeczywistości. Nazwy klubów czy personalia uczestników czy właścicieli nie są w tym projekcie ujawniane. Tytułami kolejnych zdjęć należących do serii „Darkrooms” są jedynie nazwy miast, w których zostały wykonane, by umożliwić odbiorcy zbudowanie mentalnej mapy geograficznej wyznaczanej przez te przestrzenie, zrozumienie skali i wagi tego zjawiska. Konrad Pustoła (1976) – artysta. Studiował ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył wydział fotografii w Royal College of Art w Londynie. Współtwórca akcji Tiszert dla Wolności (2004-2006). Twórca cyklów fotograficznych i instalacji m.in: Nieskończone domy (2005), S(t)ymulacje (2006), Darkrooms (2008). Jest w zespole Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie "

Szczegóły
Tytuł Darkrooms
Autor: Pustoła Konrad
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Rok wydania: 2010
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Darkrooms w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Darkrooms PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.