Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich okładka

Średnia Ocena:


Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich

Claudio Magris, narodzony w 1939 roku w Trieście, jest pisarzem i profesorem literatury niemieckiej na UNITS w swoim rodzinnym mieście. Jego bogatą twórczość przełożono na niemalże wszystkie języki świata. Magris jest laureatem nad dwudziestu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Herdera, Erasmus Prize czy Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, a w 2009 roku w Sejnach uhonorowany został tytułem Człowieka Pogranicza. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. "Dunaj", "Mikrokosmosy", "Inne morze", "Podróż bez końca", a także kilkadziesiąt esejów w periodykach literackich. Jest nieustannym współpracownikiem kwartalnika "Zeszyty Literackie"."Określa się mnie różnie, w zależności od kraju. W Austrii jestem zatwardziałym postępowcem, który nazbyt krytycznie wypowiadał się o Habsburgach. Własną drogą jest w tym trochę prawdy. Muszę powiedzieć, że miałem duże szczęście nauczyć się sprzeciwu względem świata habsburskiego, który jest przecież intrygujący. Całkowicie obca jest mi postawa filohabsburgów stale wspominających dobrego cesarza Franciszka Józefa. O dużo bliższa – habsburskich irredentystów, którzy po obaleniu habsburskiego porządku zdobyli sobie prawo nie tylko do bezlitosnej krytyki, lecz również do nostalgii za obalonym światem. Jeden z najistotniejszych nostalgicznych pisarzy opiewających habsburski świat, Joseph Roth, napisał: »Tylko dlatego, że obaliłem ten świat, mam dzisiaj prawo go opłakiwać«.Trzeba uznać duży wkład cesarstwa habsburskiego w budowę europejskiej cywilizacji, nie zapominając o tym, że byłoby błędem rozważanie go w kategoriach abstrakcyjnych. Ocena mitu habsburskiego musi być zawsze historyczna, tak samo jak ocena osiągnięć każdego innego państwa. […]Mit habsburski był dla mnie przede wszystkim metaforą świata opłakiwanego. Z jednej strony to świat szerokich horyzontów i otwartości, z drugiej – przeczucia nieuchronnego końca. Będąc światem porządku i reguł, odkrywa – jako pierwszy – nihilizm i pustkę…"fragment wywiadu Juliusza Kurkiewicza z Claudio Magrisem, "Zeszyty Literackie" 2009, nr 3

Szczegóły
Tytuł Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich
Autor: Magris Claudio
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Austeria
Rok wydania: 2016
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Daleko, ale od czego? Joseph Roth i tradycja Żydów wschodnioeuropejskich PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.