Czytaj więcej:
Dalej okładka

Średnia Ocena:Dalej

Książka ebook alarm. Rozmowy o wartościach, których nie wolno zapomnieć. Czy rozmowy sprzed kilkunastu lat mogą wyjaśnić nam dzisiejszą Polskę? To możliwe, pod warunkiem, że ich autorką będzie Teresa Torańska a rozmówcami mężowie stanu, których spostrzeżeń bardzo teraz brakuje. Ich lektura i wnioski z niej to zaległa lekcja, którą w końcu czas nadrobić. Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian Konieczny. Dzięki dużemu talentowi Torańskiej te teksty czytane dziś mówią stale dużo nie tylko o rozmówcy, nie tylko o przedmiocie tamtego dialogu, lecz i o Polsce: tej sprzed lat, i tej dzisiejszej. Halina Bortnowska pisze w przedmowie: „Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, nie interesowała jej doraźność bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje”. Na książkę obok rozmów, składają się też zapisy „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej”. Był to cykl debat prowadzonych przez nią i poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi, w którym, poza zainteresowanymi stronami, brał udział panel autorytetów: Halina Bortnowska, prof. Krzysztof Kiciński i prof. Hanna Świda-Ziemba. W książce pdf znalazły się sądy: ponad statusem materialnym, który segreguje uczniów w szkole, ponad aborcją (po głośnej w 2000 roku sprawie interwencji policji w gabinecie lekarskim, w którym odbywał się zabieg), ponad obrazem (wiszącym w sandomierskiej katedrze dziele pokazującym rzekomy żydowski mord rytualny), ponad wyrokiem eksmisyjnym i ponad świadczeniami dla byłych działaczy opozycji solidarnościowej. Zapisy tych dyskusji o często wysokim poziomie emocji pokazują nie tylko, jak dużo się w debacie publicznej zmieniło, lecz i jak dużo spraw, o które już się kiedyś w Polsce gorąco spieraliśmy, pozostało do dzisiaj niezałatwionych. Rozmowy i sądy składają się na jedną opowiadanie o Polsce ostatnich lat. Jednak słowa, które padają z ust jej rozmówców: „odpowiedzialność”, „przyzwoitość”, „obowiązek”, „służba” słyszymy coraz rzadziej, argumenty merytoryczne, pokazywane ze spokojem i szacunkiem dla słuchacza zepchnięte zostały na dalszy plan, wyparły je emocje i przekrzykiwania. Tym cenniejsze dzisiaj jest czytanie „Dalej”, chociażby po to, aby przypomnieć sobie, że inna rozmowa jest możliwa.

Szczegóły
Tytuł Dalej
Autor: Torańska Teresa
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Dalej pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Dalej Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Dalej PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • Arturion

    Teresy Torańskiej nie ma już wśród nas, lecz ciągle powstają jej nowe książki!Ta jest wynikiem pracy sprzed lat przy wielkim udziale Magdaleny Kicińskiej, autorki opracowania książki. Należy sądzić, iż do niej należał pomysł złożenia publikacji z dwóch części. Pierwszej, zawierającej rozmowy, z m.in. Leonem Kieresem, Tadeuszem Mazowieckim, Stefanem Mellerem, Janem Nowakiem Jeziorańskim, Olgą Krzyżanowską. I z drugiej - „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej” (cykl debat poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi z udziałem ludzi uchodzących z autorytety)."Sądy" dotyczą m.in: interwencji policji w trakcie dokonywania aborcji, czy również słynnego obrazu w Sandomierzu pokazującego rzekomy żydowski mord rytualny. Czyli właściwie to przypomnienie głośnych niegdyś spraw.Na mnie osobiście wywiady robią większe wrażenie, w końcu to przez lata była zasadnicza domena Teresy Torańskiej. Czuć ten nerw rasowej rozmówczyni. Każda z rozmów ma konkretny punkt wyjścia, a Torańska nierzadko potrafi uchwycić to coś, co można wyciągnąć zza zasłony ogólnej wypowiedzi. No i tworzy taką atmosferę, że wyciąga z rozmówców więcej niż mógłby wydobyć przeciętny dziennikarz. To czyta się jak rzecz niemalże aktualną.Przeczytać zdecydowanie warto i... czekać na kolejne książki, ponieważ uważam, że jeszcze niejedno pozostało w jej archiwum.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!