Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
Pierwsza kompleksowa książka ebook o japońskiej popkulturze. Oscar Wilde nazywał Japonię „czystym wymysłem”. Lecz to właśnie japońska popkultura – z jej niesamowitymi pomysłami i fantastycznymi wynalazkami – zawojowała świat i na zawsze zaprogramowała naszą wyobraźnię. Bo jak nie miłować kraju, który dał nam "Czarodziejkę z Księżyca", pokemony, emoji i karaoke? Jak niewinna portmonetka wyewoluowała w Hello Kitty, jedną z najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie? Skąd wzięło się kawaii i dlaczego to nie tylko styl, ale wręcz stan umysłu? Co ma wspólnego kontrowersyjne japońskie forum z memami, które widzimy każdego dnia? Matt Alt, wybitny znawca kultury japońskiej, przeprowadza błyskotliwe i odkrywcze śledztwo, by pokazać, jak powstały kultowe japońskie wytwory, w czym tkwi sekret ich globalnego sukcesu i jak zdołały nas zmienić. Poznaj historię japońskiej popkultury i jej autorów – geeków, dziwaków i geniuszy – których produkty podbiły masową wyobraźnię. Prawdziwa gratka dla każdego fana Japonii! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat |
Autor: | Alt Matt |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Znak Literanova |
Rok wydania: | 2021 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
Burzliwa historia, mnóstwo skrajności. Japonia to „czysty wymysł”. Dzięki wydawnictwu ZNAK LITERA NOVA możemy się na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości i zanurzyć w świat pełen kolorów, kontrastów, wzlotów i upadków. Matt Alt zabiera nas do państwie kwitnącej wiśni, a wie o nim całkiem sporo. Twórca zagłębiał się w świat Japonii przez około dwadzieścia lat, więc myślę, że można mu zaufać. Od tandety do jakości Historia Japonii jest burzliwa, dosłownie i w przenośni. Zadziwiające jest to, w jaki sposób ten kraj słynny przede wszystkim z podróbek i słabej jakości, odrodził się z popiołów i zaczął się kojarzyć z wysokimi standardami i wysoką jakością. Dziś „made in Japan” jest synonimem dobrego wykonania i jakości, na którą stawiają specjaliści. Wkrótce japońskie produkty zaczęły podbijać świat zachodni i docierać do Stanów Zjednoczonych, gdzie wcześniej nie chciano nawet o nich myśleć. Gry, odtwarzacze muzyki i dużo innych gadżetów, bez których młodzi ludzie nie wyobrażali sobie życia. Japonia zdecydowanie podbiła świat. Wspomnieć starczy chociażby słynną grę, która połączyła świat wirtualny i rzeczywisty – szukanie Pokemonów, które zawładnęło umysłami milionów młodych ludzi. Zaletą tego wydania jest także dodatek w postaci zdjęć i ilustracji, które uzmysławiają nam, jak dużo Japonii było i jest w naszym życiu (chociażby mój ukochany Pac-Man z dzieciństwa!) "W automacie do karaoke nie chodziło o samo śpiewanie. Przyczynił się on do demokratyzacji talentu, co miało wywrzeć olbrzymi wpływ na sferę wyobraźni i rozrywki w życiu zarówno Japończyków, jak i ludzi Zachodu". Podróż z kanapy Jeśli lubicie podróżować i fascynuje Was Japonia, to ta książka ebook jest rzeczywiście dla Was. Przede wszystkim mamy tutaj szerokie spektrum tematów związanych z tym krajem, jego kulturą i popkulturą. Twórca skupia się na anime, kulcie śliczności i grach, których premiery były zdarzeniami na miarę hollywoodzkich produkcji filmowych. Mamy także prognozy na przyszłość, którym warto się przyjrzeć. Moda na Japonię wydaje się trwać w najlepsze, a jej wpływy sięgają daleko poza granice. Dziś Japonia stale ma na nas olbrzymi wpływ. Twórca zgadza się ze stwierdzeniem Oscara Wilde, który powiedział, że Japonia jest „czystym wymysłem”. Dodaje jednak w zakończeniu własnej książki, że Japonia wymyśliła nas na nowo, przekraczając kolejne granice. Dziś mamy ją w własnych rękach i sami jesteśmy „made in Japan” – aż taki wpływ ma ona na naszą wyobraźnię. „Żyjemy na planecie marzycieli made in Japan”.
Jak japońska kultura podbiła świat? Dowiecie się tego czytając "Czysty wymysł" 😉 Autor, wybitny znawca kultury japońskiej, idealnie przybliżył historię powstawania wynalazków, które zna cały świat. Poznajemy nie tylko etapy ewoluowania pomysłów niesamowitych projektantów, rysowników, inżynierów, lecz też w jakich czasach owe pomysły powstawały, były realizowane, jaki wpływ miały na społeczeństwo japońskie i krajów, do których te produkty eksportowano a także jaka w tym okresie była sytuacja polityczna Japonii. Jeśli ktoś myśli, że tak idealnie sprzedające się towary nie miały przeszkód w zbijaniu fortuny, to się myli 😉 Wszystko ma własny początek i ten właśnie początek tutaj zostanie nam przybliżony. Trzeba przyznać, że to, co Japonia nam dostarczała/dostarcza własną pomysłowością miało zalążek w postanowieniu, iż to dzieci miały być głównymi odbiorcami. To dla nich twórcy blaszanych samochodzików, anime, Hello Kitty, Mario, Tamagotchi, Pokemonów trudno pracowali, by końcowo zawładnąć rynkiem światowym. Potem jednak okazało się, że nie tylko dzieci były odbiorcami, lecz też dorośli interesowali się anime czy Hello Kitty. Czym jeszcze Japonia nas uraczyła? Pomiędzy innymi automatami do karaoke, znaną bardzo nieźle firmą Sony i pierwszym Walkmanem, Pac-Manem, 4chan itd 😉 Książka ebook na pewno jest doskonała dla wielbicieli kultury i historii Japonii a także towarów eksportowych z tego kraju, które tak nieźle są nam znane, chociażby z dzieciństwa. Mogę ją też polecić po to, by móc zdobyć trochę wiedzy w tym temacie, nawet jeśli ktoś nie jest zapalonym wielbicielem państwie kwitnącej wiśni 😉 Jest kilka fotografii (zaledwie 10), a szkoda, ponieważ miałam nadzieję, że poznam wizualnie więcej pierwowzorów produktów. Trzeba się skupić na lekturze i lepiej ją sobie dozować, bo zawarto tam wiele informacji. Warto przeczytać i dowiedzieć się czegoś nowego 😊 Twórca zrobił idealny research i wykonał kawał dobrej roboty.
Czy są tu wielbiciele "Czarodziejki z Księżyca"? 😁 A może fascynuje Was cała kultura Japonii? Nie da się ukryć, że wychowując się w latach 90 ciężko było nie być otoczonym wytworami japońskiej popkultury. Graliśmy w Super Mario Bros, bawiliśmy się Tamagotchi, słuchaliśmy muzyki na Walkmanach, oglądaliśmy japońskie animacje np. Pokemony. Jak to się stało, że Japonia zawładnęła naszymi umysłami i dała nam tyle niekwestionowanych hitów? "Czysty wymysł" zabierze nas w fascynującą podróż, podczas której będziemy mogli zbadać ten fenomen. Zaczniemy już od roku 1945 i pierwszych zabawek robionych... ze śmieci, a skończymy na latach nam współczesnych, kiedy reszta świata w końcu dogoniła Japonię w kwestii konsumowania wytworów popkuktury. Chociaż cała książka ebook napisana jest w luźnym stylu (narracja przypominała mi idealny program "Toys that made us") to początkowe epizody trochę przytłaczały mnie opisami historii i sytuacji ekonomicznej Japonii. Jednak trzeba przyznać, że dało mi to pełniejszy obraz tego państwie i lepiej zrozumiałam np. dlaczego karaoke mogło powstać tylko tam. Im dalej tym lektura stawała się coraz ciekawsza. Przybliżyła mi tło tego wszystkiego, co tak nieźle znałam. Była to dla mnie nostalgiczna i interesująca podróż, która rzuciła nowe światło zarówno na współczesną popkulturę jak i moje wspomnienia z dzieciństwa 😁 Fajnie, że w książce pdf znajdziemy również trochę zdjęć. Oszukała mnie tylko trochę ta cudowna okładka, ponieważ o samej "Czarodziejce z Księżyca" nic nie było napisane, a czekałam do końca 🙈 Jeśli lubicie takie nostalgiczne podróże, interesuje Was popkultura lub Japonia sama w sobie to zdecydowanie zalecam Wam tę książkę 📖 Przekonacie się pomiędzy innymi jak powstała Hello Kitty i skąd się biorą memy 😁 Ocena: 8/10 ⭐
W dzisiejszych czasach ciężko byłoby wyobrazić sobie wiadomości tekstowe bez emoji. W ciągu życia każdy grał w Pac-Mana albo którąś z gier o Mario. Stał się częścią szału na Pokemony lub został nim otoczony. Spotykał dodatki z Hello Kitty. Wie, czym było Tamagotchi albo walkmen. Idealnie bawił się dzięki karaoke. Zna takie tytuły jak Dragon Ball, Naruto czy Sailor Moon. Na każdym kroku otaczają nas produkty, jakie wytworzyła japońska popkultura. Nie każdy czyta mangi i nie każdy ogląda anime, lecz przynajmniej po usłyszeniu tych nazw od razu wie, w którą stronę świata skierować głowę. Nasze domy pełne są japońskich produktów, a sam kraj ich pochodzenia kojarzy się z dobrym i długim życiem. Jak do tego doszło? Jak Japonia przedostała się do naszej codzienności? Na te zapytania odpowiada Matt Alt i wywiązuje się z tego na tyle dobrze, by trudno było mi sobie wyobrazić, że ktoś mógł zrobić to lepiej. Za temat tak złożony najwyraźniej wzięła się odpowiednią osoba. Dla ułatwienia podzielił książkę na dwie części, by ogrom informacji nie zlał się ze sobą. Element pierwsza zaczyna się jesienią 1945 roku, gdy Japonia przegrała wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Kraj, który wcześniej kojarzył się z pięknem i dostatkiem, został zrujnowany. Całe miasta przestały istnieć, a ludzie przenieśli się na wsie. Brakowało jedzenia, bezdomność stanowiła poważny problem, ogrom dzieci zostało sierotami, a do japońskiej codzienności wjechali amerykańscy żołnierze w własnych głośnych jeepach. Sytuacja przedstawiała się fatalnie, lecz dzięki pracowitości i pomysłowości obywateli, państwo zaczęło wstawać z kolan znacznie szybciej niż jego okupant. Zabawki, manga, anime, karaoke, gry wideo, telewizory i walkmany. To one przywróciły Japonii równowagę, gdy demokracja upadała, a na ulicach każdego dnia były zamieszki. To one sprawiły, że Japonia znów przystąpiła do wyścigu o wpływy na arenie międzynarodowej. Drugą element natomiast rozpoczyna krach na giełdzie w 1989 roku. Następny potężny cios dla Państwie Kwitnącej Wiśni. Gospodarka była w ruinie, a polityka stale nieustanna pod znakiem zapytania. Coraz głośniej było o kolejnych atakach terrorystycznych, a ludzie nie wiedzieli, za co będą żyć, ponieważ tak ciężko było znaleźć pracę. Obywatelom towarzyszyło ciągłe napięcie, ponieważ cudowna bańka pękła. Stało się to bodźcem do ucieczki od rzeczywistości. Rozpoczął się czas ludzi, którzy spokój odnajdywali w świecie gier i animacji. Karaoke przeżyło olbrzymi rozwój i przyczyniło się do rozwinięcia pop-owego przemysłu muzycznego. Najistotniejsze jednak okazały się być gry, którymi to Japonia podbiła świat. Sprawiły one, że państwo zaczęło liczyć się na arenie międzynarodowej, a twory japońskiej popkultury zaczęły być coraz bardziej doceniane. Tym bardziej odkąd internet ułatwił dostęp do pozostałych dzieł. Na koniec natomiast Twórca stworzył epilog, gdzie język o aktualnych latach, czyli drugiej dekadzie XXI wieku. Idealnie podsumował w nim całość, czego przykładem są słowa: „Jeśli od bohaterów opowieści, które rozgrywały się na kartach niniejszej książki, można wyciągnąć wspólną naukę, z pewnością mówi ona, że z tej dziwnej, postkapitalistycznej, technopolitycznej scenerii z piekła rodem istnieje tylko jedna droga ucieczki: tworzenie". Zawartość książki została ujęta w punkt. Moje życie, odkąd pamiętam, było związane z japońskimi produktami i od pewnego wieku miałam tego większą świadomość niż moi rówieśnicy. Obudziło to we mnie ciekawość państwa tak innego niż Polska, lecz pomimo poznania konkretnych fragmentów życia i twórczości, nigdy nie byłam tak blisko zrozumienia japońskiej mentalności, jak jestem po lekturze tej książki. Matt Alt w naprawdę przystępny sposób przedstawił drogę do podbicia świata przez popkulturę Państwie Kwitnącej Wiśni. Dał czytelnikowi podstawy historii i dokonał analizy całego społeczeństwa na przestrzeni ostatniego wieku. „Czysty Wymysł" nie jest więc jedynie książką o popkulturze i o wynalazkach, które były jej dziećmi. Jest to też tytuł o tym, dlaczego japończycy na pewnym etapie potrzebowali, by pewne rzeczy powstały i dlaczego były one skazane na sukces. Twórca przedstawia krótkie rysy biograficzne, porusza tematy związane z psychologią i tworzy wielopoziomowy obraz popkultury. Mówi o Japonii, lecz czytelnik bez trudu znajdzie dużo elementów, które tyczą się mentalności każdego człowieka. Niezależnie od kraju. I to dodatkowy atut tej książki. Prócz wiedzy, którą chciałam zdobyć dzięki temu tytułowi, zyskałam znacznie więcej. Czytałam o ludziach, którzy doświadczyli wojny, mieli dość polityków, obawiali się przyszłości i starali się oddychać. A próby oddechu sprawiły, że Japonia ma własny ważny udział w historii popkultury świata. Gorąco zachęcam do czytania nie tylko osoby, które interesują się Japonią, lecz też te, które chcą dopiero czegoś się o niej dowiedzieć. A na zachętę powiem, że zużyłam podczas lektury około stu znaczników, by zaznaczyć ważne fragmenty, które MUSIAŁY zostać wyróżnione, ponieważ były zbyt interesujące i zbyt ważne.
Zdajecie sobie sprawę z jakich gier i zabawek korzystaliśmy dzięki Japończykom? Jeśli Wasza odpowiedź brzmi nie, lub wręcz przeciwnie kochacie ich gry, zabawki, seriale i komiksy to koniecznie musicie poznać ich historię. • Książka ebook podzielona jest na dwie części: jesień 1945 a także lata 90., czyli odrodzenie Japonii po wojnie, a następnie jej zmiana w ekonomicznego tygrysa. Twórca omawia japońskie wynalazki popkulturowe, które wpłynęły na naszą tożsamość. Przybliża nam ich autorów a także wysiłki jakie włożyli wytworzenie tych rzeczy. Japoński sukces nie zawsze był usłany różami. Oni też borykali się z dużym krachem finansowym a także chaosem politycznym. Jednak odnieśli sukces, spektakularnie odradzając się ze zgliszczy. Japońskie produkty takie jak Walkman, Game Boy a także Hello Kitty nieustanny się nieodłączną częścią naszego życia, a Japonia nieustanna się prekursorem dziwaczności. Dla fanów kultury japońskiej, anime a także mangi pozycja obowiązkowa.
Rzadko sięgam po literaturę non-fiction, lecz ten tytuł po prostu musiał trafić na moją półkę, ponieważ popkultura - zwłaszcza ta japońska - od lat zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Prawdopodobnie każdy z nas - nawet jeśli nie jest wielbicielem anime - przynajmniej raz w życiu słyszał o Sailor Moon czy Pokemonach, a także spotkał się z śliczną (kawaii!) Hello Kitty zdobiącą przybory szkolne i inne przedmioty użytku codziennego. A to tylko niektóre z wytworów fantazji japońskich twórców. Niewiele osób wie, że PlayStation zawdzięczamy pierwszym maszynom do karaoke, ani dlaczego rozwój technologii poszedł w takim, a nie innym kierunku. To, że po wojnie Japonia opanowała świat i miała przeogromny wpływ na kształtowanie się ówczesnej popkultury (czego wyniki widzimy do dziś) jest już faktem niezaprzeczalnym, czego dowodzi Matt Alt w własnej książce. Twórca w umiejętny sposób przeplata ciekawostki z informacjami o historii, polityce i ekonomii powojennej Japonii. Jestem pod olbrzymim wrażeniem jego sposobu prowadzenia narracji - pomimo że jest to całkiem pokaźnych rozmiarów reportaż, to książkę tę czyta się jak powieść, a przez kolejne epizody po prostu się płynie. Warto zaznaczyć, że książka ebook ta podzielona jest na dwie części - w pierwszej twórca opisuje przemiany społeczne, gospodarcze i kulturowe, jakie miały miejsce w Japonii po II Wojnie Światowej, a drugiej natomiast szczegółowo analizuje rozwój popkultury w latach 90. Też w epilogu, w którym wspomina o pierwszych dekadach XXI wieku można znaleźć dużo cennych obserwacji. Mnie najbardziej zainteresowały epizody poświęcone mandze i anime - piszę pracę magisterską o hiszpańskim komiksie, więc dużo rzeczy o historii tego medium już wcześniej wiedziałam, niemniej śledzenie różnic i podobieństw w rozwoju komiksu w Stanach Zjednoczonych, w Europie i Japonii jest pasjonujące. To niezaprzeczalnie jeden z najlepszych reportaży, jakie dane było mi kiedykolwiek przeczytać. Ogrom wiedzy przekazany jest tu w wyjątkowo przystępny sposób. Co więcej, twórca nie ocenia i nie wartościuje - choć czasem pozwala sobie na żartobliwe uwagi - co jest OGROMNYM plusem, ponieważ w wielu innych reportażach narracja jest dosyć stronnicza. Czy mi się podobało? Po raz następny użyję słowa: OGROMNIE. Prawdopodobnie jeszcze nigdy nie zużyłam aż tylu znaczników, lecz pewne elementy były tak ciekawe, że wiem, że kiedyś na pewno jeszcze do nich wrócę. Oby było jak najwięcej tak wspaniałych tytułów!
"W rzeczywistości cała Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma takiego kraju; nie ma takich ludzi" Oscar Wilde Czy zastanawialiście się ile z przedmiotów w naszym otoczeniu, albo tych, które pamiętamy np. z dzieciństwa pochodzi z Japonii? Jak bardzo japońska kultura oddziałuje na cały świat, kreując trendy? Jeśli jesteście choć trochę zainteresowani tematem, musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę. Ten rzetelnie opracowany, przez wybitnego badacza kultury japońskiej, obraz kultury rodem z państwie kwitnącej wiśni mnie osobiście pochłonął i zachwycił. Ukazana w nim została Japonia jako kraj kreatywnych umysłów, społeczeństwa, które się nie poddaje i podnosi się po upadku i wojnie. Czy wiecie, że pierwszą, powojenną zabawką, która podbiła eksportowe rybki był auto odwzorowujący wygląd amerykańskiego jeepa? Auto, którym poruszali się okupanci z USA stało się najbardziej pożądaną zabawką japońskich i amerykańskich dzieci. A pierwsze egzemplarze produkowano z metalu pozyskiwanego z puszek po jedzeniu, zbieranych ze śmietników. Cała książka ebook omawia w fascynujący sposób, łączący historię, genezę i powodu powstania najbardziej kultowych wyrobów pochodzących z Japonii. Znajdziemy tu omówiony w jaki sposób tworzył się fenomen karaoke, jak powstała Hello Kitty, walkman, czy Nintendo. A wszystko realnie osadzone nie tylko w historii lecz również mentalności mieszkańców Japonii. Ta książka ebook jest po prostu genialna. Zupełnie nie przeszkadzało mi w niej nagromadzenie dat i nazwisk, bo dzięki nim opis tworzył jedną całość. Całość ukazującą niezłomność i wolę odbudowywania kraju. Zalecam Wam ogromnie ten tytuł. Możecie się mile zaskoczyć 😊
Załóżmy, że jesteście wielbicielami ebooków historycznych. Mama czytała Wam średniowieczne kroniki zamiast bajek na dobranoc, a w czasach szkolnych podręcznik do historii dumnie zastępował Wam "Pana Kleksa" czy "Harrego Pottera". Jako wielcy wielbiciele gatunku, nie możecie nie sięgnąć po "Czysty Wymysł", który zabierze Was w podróż od czasów II wojny światowej aż do drugiej dekady XXI wieku. Mnogość dat i nazwisk, przeplatana rozlicznymi ciekawostkami, w pełni zaspokoi wasze gusta. Dzięki tej pozycji będziecie mogli śledzić cały proces zmian społeczno-kulturowo-historycznych, który doprowadził do powstania takich popkulturowych tworów jak Hello Kitty, Pokemony czy karaoke. Jeśli jednak z pozycji historycznych wybieracie fabularyzowane fikcją literacką powieści, a zasypywanie Was suchymi faktami nie wzbudza waszego entuzjazmu to "Czysty Wymysł" będzie dla Was drogą przez mękę. Od dawna dokończenie jakiejś pozycji nie kosztowało mnie tyle samozaparcia. Początkowo mówiłam Wam, że to interesująca książka ebook w nieco trudnej, podręcznikowej formie. Jednak teraz, po przeczytaniu całości stwierdzam, że nawet najciekawsza treść nie zrekompensuje tego jak nudna w własnej formie była ta pozycja. Liczyłam, że poznam dużo ciekawostek, dowiem się, skąd wzięły się pewne zjawiska kulturowe. I tak faktycznie było. Jednak mnogość dat, nazwisk, miejsc czy fachowej terminologii (niejednokrotnie w języku Japońskim) skutecznie sprawiły, że trudno było mi skupić się na treści. Myślę, że to doskonała lektura uzupełniająca na studia z kulturoznawstwa albo dla prawdziwego pasjonata historii, jednak nie jest to książka ebook przy której można się odprężyć, a przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego. Może faktycznie zostało mi w głowie kilka "a wiecie, że..." którymi mogę teraz brylować w towarzystwie i nie żałuję, że przeczytałam. Jednak prawda jest taka, że po paru minutach czytania mózg mi parował. Zdecydowanie wolę lżejsze książki :)
"Nasza przyszłość zależy od doskonałego opanowania technologii, które łączą, koją i wiążą nas ze sobą". . Książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Może dlatego, że to trochę taki powrót do dzieciństwa. Pamiętam bowiem grę Mario, pamiętam własnego pierwszego walkmana, pamiętam również czasy świetności karaoke a także własne pierwsze spotkanie z Haruki Murakami, który do dziś jest obecny w moim życiu :) . Matt Alt- amerykański dziennikarz- jest specjalistą od japońskiej popkultury. Jego przygoda z robotem Shogun Warriors, którego dostał od babci na piąte urodziny, przekształciła się w fascynację tym wszystkim, co japońskie. Po studiach został tłumaczem japońskiego, przeprowadził się do Japonii i spędził tam 20 lat tłumacząc gry, komiksy i treści dotyczące zabawek przeznaczonych na eksport. Wynikiem tej fascynacji jest właśnie ta książka. . Książka, która przytłacza ogromem wiedzy i szczegółów dotyczących japońskiej popkultury. Twórca cofa się do lat powojennych i krok po kroku omawia ekspansję japońskiej popkultury. Robi to w sposób ciekawy, ponieważ wszystko ma formę dziennikarskiego śledztwa. Spisane z pasji, lecz również jest to wiedza konkretna, ponieważ twórca powołuje się na dużo źródeł, mamy bogatą bibliografię i mnóstwo przypisów. . Co interesujące - twórca bawi się również trochę tą wiedzą. Usiłuje tłumaczyć dużo współczesnych trendów, przewidzieć pewne rzeczy w przyszłości. Tłumaczy nam, dlaczego te wszystkie japońskie "wymysły" mają niesamowitą moc- ponieważ zapewniają rozrywkę, równocześnie karmiąc nasze sny, dostarczając świeżych wyobraźni i pozwalając je rozwijać. A to wszystko po to, by porzucić realny świat na rzecz coraz bardziej skomplikowanych form świata wirtualnego. Twórca przekonuje, że te pięknie dziwaczne, a jednak zagadkowo niezbędne wytwory, jak Walkman, Game Boy, czy Hello Kitty odmieniły nasze gusta, marzenia, naszą rzeczywistość, stając się nieodłączną częścią naszego życia na całym świecie. Dodatkowym smaczkiem jest fascynacja autora prozą H. Murakami :) . Zalecam gorąco- https://www.instagram.com/ananke144_czyta/
Co mnie urzekło? Cudowna okładka, egzotyczna tematyka, wszystkie słynne z dzieciństwa przedmioty: Walkaman, Tamagotchi, Nintendo, GameBoy i dużo innych. 🎮 „Czysty wymysł” to książka ebook o historii popkultury japońskiej. Czyli wszystkich tych niezwykłych wytworach jak manga i anime. 😀 Grach wideo, kultowych produktach firmy Sony, które zna każdy. Opowieści osadzone są w ekonomicznych i historycznych zdarzeniach Japonii. Zatem wiele w niej szczegółów, książka ebook jest bardzo rozbudowana pod tym względem. 🤔 Niestety, przez to chwilami bywa nudna. Początek mi się dłużył, lecz w środku „akcja” się rozkręciła. Bardzo przypadły mi do gustu epizody o Walkmanie, Tamagotchi (w końcu po tylu latach wiem jak piszę się to słowo 😁) i Nintendo. To jak powrót do dzieciństwa i odnalezienia prawdziwych historii dziecięcych zabawek.🧸To wspomnienie tych zamierzchłych czasów w których wszystko było łatwiejsze. 😉 Niemal 400 stron historii Japonii, ekonomii i innych zawirowań, to jazda bez trzymanki. Ukłony dla autora za tak dokładne osadzenie wszystkich tych wytworów japońskich w ich zamierzchłych realiach. 👏 Natomiast wielki minus za brak ilustracji, jest co prawda kilkustronicowa wkładka w środku, 😔 lecz naprawdę przy takiej tematyce, można było śmiało skrócić te długie historie firmowe, a wrzucić ilustracje! 🖼️ Na pewno lektura byłaby wiele przyjemniejsza. Pomimo to, książka ebook zawiera dużą skarbnice wiedzy, więc ogólna ocena 8/10
Matt Alt – „Czysty wymysł. Jak Japońska popkultura podbiła świat” „[…] Wszyscy już wiedzieli, że producenci zabawek z Japonii są dobrzy w swoim fachu. Lecz aby dysponowali aż taką siłą kulturowego odziaływania?” Japonia – zupełnie inny kraj, inna mentalność niż Amerykańska czy również Europejska. Zważywszy szczególnie na tak odmienną kulturę, tradycję, religię a także historię. Kto by się więc spodziewał, że wywrze ona tak olbrzymi wpływ na popkulturę, naukę a także życie młodych ludzi na całym świecie? „Jak Japońska popkultura podbiła świat” – powyższe słowa w stu procentach oddają to o czym ta książka ebook jest. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy skąd pochodzą rzeczy, które postanawia „zaprosić” do własnego życia. Jak dużo dobroci zawdzięczamy Japonii. Skąd wziął się walkman? Czym jest obecnie bardzo słynne kawaii? Skąd wzięła się manga a także anime? Kto z nas ani razu nie używał emotikonek? Jak powstali najwięksi franczyzobiorcy np.: Hello Kitty, Pokemon, Super Mario, Pac-Man, Kto choć raz nie oglądał Czarodziejki z Księżyca? Każdy choć raz poszukiwał Pokemonów, słuchał muzyki z walkmana czy również grał na Nintendo, lecz czy każdy wie skąd one się wzięły. Jak olbrzymi wpływ na technikę, rozwój ma kultura japońska? Jak z góry skazane na porażkę (w zachodnim świecie) pomysły mogły stać się hitami na skalę światową? Jak mylnym może być wrażenie, że to Stany Zjednoczone miały największy wpływ na dzisiejszą popkulturę. Nie jest to jedynie pozycja dla fanów mangi, kawaii, itp., lecz też dla osób pragnących przeczytać solidny reportaż o kulturze japońskiej napisany w bardzo przyjemny sposób. Podsumowując przed rozpoczęciem lektury spodziewałam się takiej zabawnej, troszkę infantylnej książeczki (sama okładka potęgowała moje wrażenie) jednakże jak bardzo się myliłam… Otrzymałam idealnie skrojone kompendium wiedzy o japońskiej kulturze. Bardzo dobre pióro autora sprawiło, że pomimo niemal 400 stron samego tekstu (bez dialogów) czytało się ją szybko. Może nie jestem największą wielbicielką tamtejszej popkultury jednakże otworzyła mi oczy i sprawiła, że fenomen japońskiej kultury stał się dla mnie bardziej zrozumiały.
Czysty wymysł to idealny reportaż na temat szeroko pojętej popkultury Japońskiej. Znajdziemy w nim swoisty przewodnik po wszystkich stosunkowo świeżych dziełach ze wschodu. W tej pozycji poznamy masę zagadnień - od anime do takich gigantycznych marek jak Nintendo. Zdjęć w książce pdf jest mało, twórca jednak nadrabia to stylem pisania, dzięki któremu zawsze wiadomo o co chodzi. Już sama okładka daje nam do zrozumienia z czym mamy do czynienia - olbrzymią ilością wymyślonych tworów. Jako wieloletni wielbiciel kultury dalekiego wschodu wiedziałem, że muszę przeczytać tę pozycję. Pozdycja mnie nie zawiodła, dziękuję Wydawnictwu za przekazanie mi egzemplarza przed premierą. Książkę szczerze zalecam każdemu fanatykowi Japonii, jak i anime czy mangi :)
Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy ile produktów japońskich jest dookoła nas. Czytając tę książkę co chwilę wypowiadałam na głos zdanie pełne zdziwienia.: „ i to również jest z Japonii?!” To niesamowite jak dużo produktów tworzyło moje dzieciństwo, ponieważ głównie o takich tutaj mowa, chociaż twórca własną „podróż słowną” po państwie kwitnące wiśni zaczyna zdecydowanie wcześniej. Przedstawia nam Japonię już od roku 1945 i ukazuje jak nieustanna się potęgą gospodarczą świata a także ile przeszkód i krachów musiała przejść. Jestem pod wielkim wrażeniem jak kraj potrafił unieść się w zasadzie z samego dna i to nie jeden raz. Twórca wielki nacisk kładzie na ukazanie relacji między Japonią a Stanami Zjednoczonymi, mówi o tym jak wyglądała ekspansja na rynek amerykański, o różnorakich zgrzytach, przeciwnościach (bardzo ciekawe były motywy powstania nazwy firmy Sony 🙂) To bardzo rzetelnie, jasno i klarownie napisana książka, pełna przypisów, nie bez powodu. Twórca na stałe mieszka w Tokio więc zna to wszystko od podszewki. Poznajemy wiele japońskich słów, które określają pewne zachowania, czy nurty (szkoda tylko, że nie było wskazana wymowa owych terminów), nazwiska twórców pomysłów i to jak bardzo dany produkt stał się popularny, jak potrafił wpłynąć w zasadzie na cały świat. Pewne jest, że nigdy nie zostanę fanką anime i mangi, typową „otaku”, lecz niewątpliwie sposób działania Japonii, kreatywność tworzenia coraz nowszych kawaii jest godne podziwu, sama była kiedyś wielbicielką Hello Kity, jako mała dziewczynka 😉 Jeśli chcecie, żeby chociaż na chwilę owładnął Wami klimat Japoni z czystym sumienie zalecam tę pozycję. „O kraju można się dowiedzieć o dużo więcej, kiedy nadchodzi kryzys. Gdy fala się cofa, widać wszystko, co zostawia po sobie.” Timothy Geithner, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych