Czuwaj! Sześć gawęd obozowych o typie skautowym okładka

Średnia Ocena:


Czuwaj! Sześć gawęd obozowych o typie skautowym

Seria wydawnicza "Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, autorów rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939. Reprint wydania z 1917 r.: "Zasady regulaminu skautowego w życiu domowem: 1. Skaut pragnie, żeby jego życie domowe było nacechowane dzielnością, sprężystością i rozumnym ładem. Wiedząc, że najgorszą niewolą jest niewola kaprysu, ujmuje życie własne domowe w określony regulamin, żeby sprężystem i punktualnem wykonaniem pracy obowiązkowej zyskać czas i prawo do pracy nadobowiązkowej i do zabawy. 2. Skaut jest na służbie zawsze - gardzi wolnością swawoli i samowoli, dlatego ogranicza okazywane mu zaufanie chętnem uznaniem władzy rodziców i opiekunów i skrupulatnem poddaniem się ich kontroli i kierownictwu, w których upatruje dla siebie oparcie przeciw swojej słabości i wyraz własnej karności wewnętrznej. 3. Skaut nie chodzi samopas - gdzie tylko może, szuka towarzystwa innych skautów, a w każdem gronie skautowem - szuka zwierzchnika, którego komenda jest mu cennym łącznikiem z całą rodziną skautową i utrzymuje go w nieustannem poczuciu służby. 4. Każdy skaut i każde grono, wspólnie mieszkających skautów (kwatera skautowa), ustala sobie regulaminowo określoną godzinę wstawania, codziennie przez dłuższy okres roku jednakową; określoną godzinę udania się na spoczynek; określoną, zależnie od warunków domowych, godzinę obiadu; do szkoły i ze szkoły udaje się łatwo i bez marudzenia, ani straty czasu na uboczne, przypadkowe zajęcia; czas, pozostający do obiadu, w dnie o mniejszej liczbie lekcyi, zużytkowuje na przygotowanie lekcyi; po obiedzie wypoczywa - najlepiej na spacerze - godzinę albo półtorej; zabiera się o określonej godzinie do obowiązkowej pracy i nie zajmuje się niczem innem, póki jej nie ukończy. 5. Skaut dba o zdrowie w życiu domowem - dlatego codziennie rano się gimnastykuje, przezwyciężając gnuśność i senność; myje się porządnie; chodzi na spacer; korzysta z okazyi systematycznej gimnastyki; woli raniej wstać, byle nie opóźniać godziny zaśnięcia; odrabia pracę obowiązkową w porę - by mieć niedzielę zupełnie wolną od niej; najchętniej znaczną element dnia niedzielnego spędza za miastem. 6. Skaut, czując się na służbie i kształcąc swą wolę, odmawia sobie przedwczesnej swobody; w niczem nie odstępuje od regulaminu własnego bez pozwolenia rodziców czy opiekunów, względnie komendanta własnej kwatery; opowiada się za każdem wyjściem z domu i zawsze ściśle określa z góry godzinę powrotu, której nigdy nie chybia. Skaut jest punktualny wszędzie i zawsze. 7. Skaut ostrożnie dobiera sobie towarzystwo i jest bardzo wybredny w doborze rozrywek i zabaw. 8. Skaut stara się codziennie być komuś pożytecznym, wstyd mu dnia, w którym tylko sobie służył. 9. Skaut, co wieczór sprawdza pamięcią, czy był w zgodzie ze swoim regulaminem i prowadzi starannie własną książeczkę szeregowca, w której notuje, co i jak robił i w czem uchybił swoim postanowieniom."

Szczegóły
Tytuł Czuwaj! Sześć gawęd obozowych o typie skautowym
Autor: Lutosławski Kazimierz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wydania: 2015
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Czuwaj! Sześć gawęd obozowych o typie skautowym w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Czuwaj! Sześć gawęd obozowych o typie skautowym PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.