Człowiek w przystępnej cenie okładka

Średnia Ocena:


Człowiek w przystępnej cenie

W ciągu ostatnich niemalże czterystu lat człowiek zdecydowanie staniał. W siedemnastowiecznym Syjamie zdrowy dorosły facet kosztował nad dwieście bahtów, natomiast ryż praktycznie nie miał ceny. W XIX wieku facet kosztował szesnaście ton ryżu, dziewczyna dwanaście, dzidziuś osiem. Dziś cena człowieka waha się w granicach od dziesięciu do trzydziestu tysięcy bahtów. To cena maksymalnie tony ryżu. Tajlandia jeszcze w 2015 roku znajdowała się na trzecim, najniższym poziomie, jeśli chodzi o kwestię zapobiegania handlowi ludźmi. Równie źle było w Wenezueli, Korei Północnej i Sudanie Południowym. Ta historia rozgrywa się w dzielnicach czerwonych latarni (gdzie autorka stara się zrozumieć, dlaczego prostytucja w Tajlandii jest nielegalna), slumsach (gdzie odkrywa, że niemalże dwie trzecie dorosłych Tajów pracuje na czarno), portach rybackich (gdzie zdarza się, że dorośli mężczyźni znikają w fabrykach i na łódkach rybackich) i schroniskach dla uchodźców (gdzie sprawdza, jak się podróżuje po Azji bez paszportu). "Człowiek w przystępnej cenie" to opowiadanie o tym, co to właściwie znaczy kupić człowieka. Czy człowiek może sam się sprzedać? Co sprawia, że chce to zrobić? Gdzie przebiega granica pomiędzy pomocą a handlem? Kto może sobie pozwolić na wolność? I dlaczego akurat w Tajlandii, w której niewolnictwo zniesiono na początku XX wieku, i której nazwa oznacza "kraj wolnych ludzi", kłopot stale jest aktualny?

Szczegóły
Tytuł Człowiek w przystępnej cenie
Autor: Jabłońska Urszula
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Fundacja Instytut Reportażu (Dowody na Istnienie)
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Człowiek w przystępnej cenie w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Człowiek w przystępnej cenie PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • malina91

    Mądry reportaż. Debiutancki występ nie przeszkodził Autorce w stworzeniu dzieła zarówno poruszającego, jak i uświadamiającego. Dużo zjawisk, kłopotów i historii omówionych w książce pdf "otwiera oczy" czytelnikowi, zwłaszcza takiemu, który na co dzień nie specjalizuje się w znajomości kultury i polityki krajów orientalnych, a Tajlandię kojarzy w szczególności z doskonałym miejscem na spędzenie wymarzonych wakacji. Utwór miejscami bulwersujący, miejscami zaskakujący. Z pewnością skłania do refleksji i w doskonały sposób przybliża rzeczywisty świat Tajów, o którym niekoniecznie wiedzieliśmy wszystko. Dodatkowo przekaz niesiony przez Autorkę zasługuje na podwójne uznanie, bowiem element poruszonych kłopotów znajduje odzwierciedlenie też w naszym kraju...

  • adramska

    Bardzo interesujące przedstawienie państwie "wiecznego uśmiechu". Jadąc tam widzimy tylko lukier, wierzchnią warstwę, która jest nam sprzedawana i pod którą nie chcemy, nie mamy czasu, możliwości zajrzeć. Czujemy, że życie w Taj. nie jest tak cukierkowe, jak nam się wydaje, jak pragniemy by było, ponieważ wtedy nasz "raj na ziemi" okazuje się być nie taki, jaki byśmy chcieli. Warto poznać drugie oblicze tamtejszej rzeczywistości a ta książka ebook jest skrótem, wstępem, zachętą do zgłębienia tematu. Polecam.

  • majak

    Dość interesująca książka ebook reportażowa, przede wszystkim bardzo aktualna. Może trochę eklektyczna lecz autorka chce pokazać różnorakie aspekty współczesnego niewolnictwa w obszarze Tajlandii i krajów sąsiednich - seksbiznes, niewolnictwo na morzu, sytuację muzułmanów Rohingya, aż po cenzurę i terror jako narzędzia sprawowania władzy. Warto przeczytać ponieważ sytuacja w Polsce niebezpiecznie dryfuje w podobnym kierunku. Przesadzam? oczywiście jeszcze nam do tego stanu daleko, lecz warto dostrzegać i rozumieć dynamikę procesu.