Czytaj więcej:
Czarny jak ja okładka

Średnia Ocena:Czarny jak ja

Poczuj rasizm na swojej skórze. Przejmująca relacja z niezwykłego eksperymentu Johna Griffina, który jesienią 1959 roku przemienił kolor własnej skóry i wyruszył w podróż po południowych stanach USA. Codzienne zapiski „czarnoskórego” dobitnie ujawniają rażącą niesprawiedliwość, uprzedzenia i przemoc, jakich doświadczali tam Afroamerykanie. Dająca do myślenia, wzruszająca i wyjątkowo aktualna. Od wydawcy:1959 rok. Stany Zjednoczone - strażnik światowego pokoju i bezpieczeństwa, państwa chlubiące się tradycyjami demokratycznymi i ochroną praw człowieka. Jednak w połowie XX wieku na amerykańskim Południu stale obowiązywały rasistowskie przepisy, a czarnoskórych uważano za obywateli drugiej kategorii. Narastające napięce związane z brakiem równouprawnienia Afroamerykanów popchnęło Johna Howarda Griffina do nietypowego eksperymentu. Reporter wymyślił sposób na przyciemnienie własnej skóry, by sprawdzić, jak na co dzień wygląda dyskryminacja rasowa. Podróżując po stanach Południa, na swojej skórze odczuł, z czym musi się mierzyć Afroamerykanie, obserwował absurdy codzienności, wypadki zastraszania i przemocy, fizycznej i psychicznej. Jego książka ebook to poruszające świadectwo poszukiwania człowieczeństwa, bezsilności względem uprzedzeń, tęsknoty za równością. "Czarny jak ja" w Stanach Zjednoczonych wszedł do kanonu lektur. Przetłumaczono go na szesnaście języków, a na całym świecie sprzedano nad dwanaście milionów egzemplarzy. "Dzięki prostemu zabiegowi dermatologicznemu Griffin przekonał się, że mit starego, dobrego, sielskiego Południa to powłoka, pod którą biali ludzie bezkarnie dają upust najokrutniejszym instynktom. Twórca wyłapuje kuriozalne sytuacje, odtwarza niewiarygodne dialogi, a jego lekkie i dowcipne pióro przejmująco kontrastuje z tępą brutalnością opisanego świata. Choć od eksperymentu Griffina minęło pół wieku, w stanach takich jak Missisipi, Luizjana czy Alabama stale żyją zatwardziali rasiści, którzy myślą to samo co bohaterowie tego reportażu. Różnica polega na tym, że dzisiaj nie mają odwagi, by jawnie to okazywać. To «dziś» trwa jednak bardzo krótko. Czy kilkadziesiąt lat gorliwej poprawności politycznej jest w stanie wymazać trzystuletnią tradycjępogardy, która nieustanna się silniejsza niż religia?"Katarzyna Surmiak-Domańska

Szczegóły
Tytuł Czarny jak ja
Autor: Griffin John Howard
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania: 2016

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Czarny jak ja pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Czarny jak ja Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Czarny jak ja PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

  • absurdalna

    Jestem osobą, która od dzieciństwa pielęgnuje w sobie wielkie, nieskażone niczym poczucie sprawiedliwości. I niestety muszę przyznać, że nierzadko dostaję za to po głowie. Może właśnie dlatego książka ebook Johna Howarda Griffina zrobiła na mnie tak duże wrażenie. Twórca i bohater książki - John Howard Griffin poddaje się nieskomplikowanemu zabiegowi dermatologicznemu, który na pewien okres czasu zmienia odcień jego skóry. Wynik ten zostaje wzmocniony przy użyciu specjalnych farb do ciała, aplikowanymi każdego dnia. Tak mało znacząca przemiana - zdawałoby się - tylko różnica w kolorze skóry, przecież wnętrze Griffina się nie zmieniło. Jak sam twórca pisał: „W najdzikszych rojeniach” nie spodziewałby się, że to spowoduje tak olbrzymią przemianę i że tak dużo będzie go dzielić od dziennikarza czytającego o Murzynach od czarnoskórego mężczyzny, którym się stał. Jak dowodzi książka ebook „Czarny jak ja” mieszkańcy Południa Stanów Zjednoczonych - państwa, w którym własne źródła mają tradycje demokratyczne - są tak naprawdę zepsuci do szpiku kości. Griffin podróżując po Stanach Zjednoczonych w świeżym wcieleniu doświadczył niezliczonych ilości rasistowskich aktów na swojej skórze. Nie bójmy się tego powiedzieć, Griffin był prześladowany za kolor własnej skóry, a cały negatywny wynik jego przedsięwzięcia został jeszcze bardziej wzmocniony i zwielokrotniony po publikacji reportażu. Kuriozalna sytuacja. To straszne jak dużo drzwi może się przed tobą zamknąć, gdy staniesz się czarnym człowiekiem. Jak dużo nienawiści, aktów przemocy może cię dotknąć z tego tytułu. Griffin wyruszył na Południe USA z nadzieją, że znajdzie świadectwa człowieczeństwa, równości i braku uprzedzeń, a tak naprawdę odnalazł coś zupełnie innego. Najbardziej poruszającym i jednocześnie kontrowersyjnym momentem w książce pdf jest dla mnie ten, w którym Griffin po raz pierwszy spojrzał w lustro po własnej przemianie. Jakie to prawdziwe, a zarazem okrutne, że on także poddał się swoim instynktom i jego fizyczna i emocjonalna tożsamość na chwilę doznała wstrząsu. Griffin sam był w szoku, widząc własne nowe oblicze. Jego odbicie przywiodło na myśl wszystkie uprzedzenia, którym (nie zapominajmy) on także musiał stawić czoła. Nie chcę oglądać tak brutalnego świata. Nie chcę nawet myśleć, że ten, w którym żyje może nosić w sobie znamiona tego z '59 roku, z relacji Griffina. Temat segregacji rasowej został w tej książce pdf wyczerpany. www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!