Cygan to Cygan okładka

Średnia Ocena:


Cygan to Cygan

Znakomite opowieści o Romach Lidii Ostałowskiej po kilkunastu latach od pierwszego wydania stale nie tracą na aktualności. Niestety. Mimo upływu lat, zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend sytuacja Romów stale pozostaje zła, często przemieniła się na gorsze. Żadne z postkomunistycznych państw nie wypracowało dobrego modelu współistnienia z mniejszością romską, która - na co dzień niewidoczna - przypomina o sobie niemalże wyłącznie w nagłówkach alarmujących newsów: deportacje z Francji, budowa gett na Słowacji, zakaz żebrania w Polsce. Cygan to Cygan prezentuje złożoność środowiska romskiego, na którą nakładają się mentalność gadziów  i tożsamość narodowa państw, w których żyją Limalo, Marika, Ziutek, Badzio, Romek i wielu innych, z paszportem polskim, bułgarskim, serbskim, węgierskim...

Szczegóły
Tytuł Cygan to Cygan
Autor: Ostałowska Lidia
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2012
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Cygan to Cygan w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Cygan to Cygan PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Gabriela Pawłowska

    To niezła pozycja jeśli lepiej pragniemy poznać świat Cyganów, ich mentalność, tożsamość, obyczajowość i kulturowość. Książka ebook Lidii Ostałowskiej może skutecznie odkłamać nasze wyobrażenia o Cyganach i być może przyczynić się do innego na nich spojrzenia. Nim przeczytałam ten reportaż moje wyobrażenie o Cyganach było niejednoznaczne, opierało się na stereotypach, pewnie również uprzedzeniach. Nieźle się stało że przeczytałam, ponieważ Lidia Ostałowska otworzyła mi oczy na dużo spraw związanych z tematyką cygańską. Autorka pisze w bardzo ciekawy, obiektywny sposób. Wartościowa, fascynująca przy tym publicystyka.

  • jotemon

    Polecam. Pani Lidia, nasza polska mistrzyni reportażu i nie tylko, ponownie w sposób interesujący przedstawia Tych do których jesteśmy stale uprzedzeni jako Polacy, lecz prawdopodobnie wstydzimy się do tego przyznać...

  • DZM

    Niezła lektura ukazująca nierzadko brutalną rzeczywistość życia grupy etnicznej. Zalecam szczególnie wszystkim uprzedzonym.

  • Eudycja

    Romowie to naród o którym stale tak naprawdę niewiele wiemy. Niejednokrotnie sugerujemy się powtarzanymi od pokoleń mitami. Lidia Ostałowska w własnej książce pdf stara się przedstawić obraz Cyganów w sposób obiektywny i oderwany od utartych założeń. Rzetelnie przedstawia obraz narodu mocno doświadczonego ale świadomego swej tożsamości kulturowej.

  • Poczytajka

    Idealny warsztatowo reportaż! Ostałowska precyzyjnie rozprawiła się z tematem niechcianego i nie rozumianego narodu bez swojego państwa i ideologii. Z fotograficzną wręcz dokładnością prezentuje ich życie, kłopoty i radości. Nie upiększa faktów i nie usprawiedliwia Romów, lecz prezentuje również jawną niesprawiedliwość, jakiej nierzadko doświadczają Cyganie. Z czystym sumieniem polecam!

  • kometa088

    Każdy z reportaży Ostałowskiej jest wyjątkowy, każdy stanowi krótką formę, lecz przekazuje mnóstwo treści. Pisząc o Cyganach, autorka stara się walczyć z falą stereotypów, które w nas siedzą i których jakoś nie można wyplenić. Dla mnie ta książka ebook jest esencją humanizmu i na pewno dużo razy do niej wrócę. Odbieram ją trochę jak duży wyrzut skierowany w stronę władz państw europejskich, lecz również do zwykłych obywateli, przypominający, że w XXI pierwszym wieku stale odsuwamy, izolujemy drugiego człowieka, ponieważ ma inny kolor skóry czy inne obyczaje, a nie potrafimy stworzyć mu miejsca wśród nas. Zestaw po raz pierwszy został wydany w roku 2000, naprawdę warto sięgnąć po uzupełnione wznowienie, w dodatku z piękną okładką.