Cisza okładka

Średnia Ocena:


Cisza

Większość z nas przywitała świat krzykiem. Większość z nas chciałaby żegnać się ze światem w ciszy. Pomiędzy tymi dwoma punktami rozgrywa się ta książka.Słyszymy często, że „milczenie jest złotem”. Potakujemy, gdy padają słowa „cicha woda brzegi rwie”. Wiemy, co to „cisza jak makiem zasiał”. Powtarzamy ostatnie słowa z Hamleta: „reszta jest milczeniem”, nawet jeśli nie pamiętamy, w jakim kontekście się pojawiły i co oznaczały.Czasem od ciszy uciekamy. Uciekamy, ponieważ „dzwoni nam w uszach”, ponieważ w niej widać jaśniej i wyraźniej, kim jesteśmy i jacy bywamy. Kluczymy, ponieważ nie lubimy tego, co nazywamy „niezręczną ciszą”, lubimy ją zagadywać, a nawet zakrzykujemy ją. Przykrywamy bodźcami i aktywnościami. Lecz również jej poszukujemy. Pragniemy się wyciszyć, znaleźć spokój, wewnętrzną ciszę. Przebieramy w metodach osiągania tego upragnionego stanu.

Szczegóły
Tytuł Cisza
Autor: Wójcik Małgorzata, Żak Rafał
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Cisza w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Cisza PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Anonim

    Wracając dzisiaj z pracy obserwowałem dość wielki ruch. Jestem mieszczuchem i związany z tym hałas mi nie dokuczył. Po prostu go nie zauważam. Mimo wszystko odczuwam potrzebę ciszy. Najczęściej słucham muzyki i mam wrażenie, że jest jak tkanina spleciona z dźwięków i ciszy, która mnie otula i pozwala odpocząć. O „Ciszy” i naszych reakcjach na nią opowiedzieli w bardzo interesujący sposób Małgorzata Wojcik i Rafał Żak. Kiedy potrzebuję wyciszyć negatywne emocje, łączę medytację z modlitwą. Są miejsca do tego idealne, gdzie panuje cisza jakby przeleciał anioł. W codziennych kontaktach z ludźmi staram się dać rozmówcy czas na milczenie, a wówczas wystarczają mi gesty i mimika. Uczyłem się tego obserwując mimów. Autorzy tej książki bardzo zręcznie przedstawili różnorakie aspekty ciszy, łącząc różnorakie dziedziny sztuki i sfery życia. Realizm, duchowość i wiedza tworzą bardzo interesującą kombinację. Milczenie nie jest jednoznaczne z ciszą, ponieważ ta ma własny czas i znaczenie. Jest cisza przed burzą; inna następuje po kłótni. W tych sytuacjach atmosferę łagodzi muzyka Leonarda Cohena, a czasem nawet Richarda Wagnera, posiadająca własny rytm, natężenie i głośność. A może niezbędna jest „Pożegnalna symfonia” Haydna, po której „reszta jest milczeniem”. Cisza to również forma dyskrecji, kiedy ktoś powierzy nam własny sekret. Owocem wykorzystywania ciszy może być cierpliwość, wytrzymałość i szacunek. Proponowane są miejsca na świecie oferujące wyciszenie. A może po prostu warto w Polsce pojechać do Ciszy i zobaczyć, czy tam jest ona słyszalna. Gorąco zalecam tę świetną książkę o ciszy opowiedzianą ze swadą i pasją odkrywania. Zarówno słowa, jaki i cisza mają dużo znaczeń.