Chłopcy z Nowoszyszek okładka

Średnia Ocena:


Chłopcy z Nowoszyszek

„Chłopcy z Nowoszyszek to czwarta i zarazem ostatnia opowieść Floriana Czarnyszewicza – ukazała się w Londynie w roku 1963, a więc na rok przed śmiercią pisarza. Ta książka ebook jest w pewnym sensie kontynuacją „Nadberezyńców” a także „Wicika Żywicy”, a zarazem swoistym ich epilogiem”. Maciej Urbanowski

Szczegóły
Tytuł Chłopcy z Nowoszyszek
Autor: Czarnyszewicz Florian
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Chłopcy z Nowoszyszek w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Chłopcy z Nowoszyszek PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • andypandy

    Trylogia Sienkiewicza, a po niej Trylogia Czarnyszewicza.

  • Paweł Naruszewicz

    "Chłopcy z Nowoszyszek" Floriana Czarnyszewicza, to arcydzieło klasyki polskiej literatury emigracyjnej spisane przepięknym językiem, właściwym dla Polaków Kresów dawnej I Rzeczypospolitej. Jest ostatnią częścią trylogii Autora, "Nadberezyńcy", "Wicik Żywica", "Chłopcy z Nowoszyszek", która omawia tragiczne dzieje Polaków zamieszkujących ziemie polskie utracone wskutek Traktatu Ryskiego, Polaków pokrzywdzonych i okrutnie doświadczonych przez bolszewicki terror. Polaków, którzy całe swe życie walczyli o polskość i pamięć tych ziem a także jej historii. W 1924 roku, wszystkich , którzy zostali by przetrwać po stronie sowieckiej, zamieszkujących swe zamierzchłe szlacheckie zaścianki i dwory, spotkał okrutny los śmierci albo zesłania na Północ i Daleki Wschód w najlepszym wypadku. W Niepodległej Polsce też nie mogli liczyć na zrozumienie czy pomoc, albo choćby dowartościowanie ich potyczki i wkładu w wojnie z Sowietami 1920 roku. Nierzadko czekał ich gorzki los emigrantów w pościgu za chlebem, co spotkało także Autora tej książki, który wyemigrował do Argentyny i nie mógł już powrócić do Polski, o swej właściwej Ojczyźnie, zamierzchłym Dużym Księstwie Litewskim nie wspominając. Twórca jest obok Józefa Mackiewicza czy Michała Kryspina Pawlikowskiego najwybitniejszym pisarzem tamtych lat, a sądzę, że także całej polskiej literatury na przestrzeni wieków. Książki Autora powinien przeczytać każdy Polak, któremu Ojczyzna jest droga.