Czytaj więcej:
Brudne serca okładka

Średnia Ocena:Brudne serca

Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pogoń - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, lecz kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Dzieje konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, lecz również dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, nierzadko do dzisiaj niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory. "Wstrząsająca lektura. Są w niej szok, łzy i cierpienie. I bardzo ważne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż "święty spokój" najbliższych? "Brudne serca" to bezkompromisowa wyprawa w przeszłość, też swojej rodziny. Podziwiam autorkę – nie każdego stać na taką odwagę".Bogdan Rymanowski

Szczegóły
Tytuł Brudne serca
Autor: Kłys Anna K.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania:

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Brudne serca pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Brudne serca Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Brudne serca PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Matylda Bielecka

  cenię tę książkę chociażby za to, że "przemielenie i wyrzyganie" autorki przez historię. a może przez jej współziomków. zawsze brakowało mi w naszym gadaniu o historii rzetelności i uczciwości. większość opracowań to jakieś wzajemne nagonki. szukanie winnego i wydawanie zaocznego wyroku. ta książka ebook jest spojrzeniem wprost. bez ozdobników i wykrętów. a ta próba jest bardzo sensowna i moim zdaniem udana. mam nadzieję, że wszyscy nauczymy się mówić o naszej historii właśnie tak. pokazując różnorakie ludzkie wybory z różnorakich możliwych perspektyw. bez natychmiastowego oceniania. broniąc własnych bohaterów. dla mnie ich obroniła.

 • Emilia Janiszewska

  Jest taka element naszej narodowej historii która jest przejmująca i boli szczególnie. Temu właśnie poświęcone są "Brudne serca", opowiadanie o pokomplikowanych i złożonych powojennych realiach, pogmatwanych ludzkich losach, nierzadko pełnych osobistych dramatów. Książkę polecam, także ze względu na idealny warsztat autorki.

 • mg

  Niełatwa książka ebook o polskiej powojennej historii. Nie chciałabym żyć w tamtych czasach. I nie chciałabym być w skórze autorki

 • marwito

  Interesująca i mocno wciągająca powieść, która nie ma w sobie równych. Dla wielbicieli literatury wojennej będzie to nie lada gratka, a dla żółtodziobów historycznych fascynująca podróż po świecie, który słynny jest tylko z nudnych ebooków historycznych. Mnóstwo emocji, łez, historii ludzi uwikłanych w czasy, w których przyszło im żyć. Książka ebook jest niesamowita - koniecznie przeczytajcie.

 • jerzumarian

  Książka ebook wprowadza czytelnika w koleiny życia ludzi, którzy nie odegrali znaczacej roli w historii kraju, świata. Mało kto o nich słyszał. Lecz takich zyciorysów bylo wiele. To dośc drobiazgowe odkrycie kart życia normalnych zwyczajnie żyjących ludzi ma dużo wymiarów. Na pierwszy plan wysuwa się w moim odczuciu, pokazanie, że powstańcami, ubekami, akowcami, ormowcami byli ludzie o dośc niskim poziomie wyksztalcenia i slabo zdający sobie sprawe z okoliczności w jakich się znajdują. Wybory jakich dokonywali były często podyktowane potrzebą chwili, koniecznościa zdobycia podstawowych srodków do życia. Postawy determinowały tez okoliczności życia po wojnie. Trudności z pracą, z mieszkaniem, z ksztalceniem. W takich oklicznościach ciężko ocenić bohaterstwo. Ciężko tez oceniać postawy negatywne. Autorka nie idealizuje postaw. Nie gloryfikuje, lecz tez nie potępia w czambuł. To pomaga wyrobic sobie ocenę tamtych czasów. Czasów trudnych. Czasów ludzi zapętlonych w kieracie historii.

 • barbara1981

  Anna Kłys się postarała. Połączyła historię Polski z historią osobistą, reportaż ze spowiedzią i lęk z odwagą. Historia Polski powojennej - czas, gdy wyzwoliciel zamienia się w okupanta i mordercę. Pretekstem do rozważań ponad rodzącym się Urzędem Bezpieczeństwa i prześladowanymi żołnierzami Armii Krajowej jest jednostkowa dramatyczna historia Stanisława Cichoszewskiego. Wyjątkowo bogata faktograficznie książka. Dla niezwykle dociekliwych Kłys proponuje skrupulatnie zebrane wypisy. Warto się wgłębić i zadać sobie najbardziej niewygodne pytanie: czy moje serce jest już czyste?

 • Bizia

  Szczerze, autentycznie, realnie, bez ubarwiania historii i zatajania faktów, choć z tym ostatnim z pewnością autorce nie było łatwo. Wszak omawia nie zawsze proste dzieje własnej rodziny na tle historii. "Brudne serca" to wyprawa w przeszłość, rozliczenie się ze wspomnieniami, osobisty rachunek sumienia. Historia, która mimo tego, że wydarzyła się kilkadziesiąt lat temu ma olbrzymi wpływ na teraźniejszość.

 • Cecunia

  Brutalna, szokująca, a jednocześnie wyjątkowo autentyczna, szczera i poruszająca czytelnika książka ebook będąca doskonale wyważonym środkiem pomiędzy swoimi często trudnymi wspomnieniami i historią Polski. "Brudne serca" to pozycja, która nie tylko zmusza do refleksji ponad rzeczywistością, ale też ponad samym sobą. Świetne przygotowanie, świetne połączenie faktów ze wspomnieniami, po prostu idealna książka, która porusza bolesne tematy.

 • anetapzn

  Jednym zdaniem, szczera do bólu, poruszająca i wyjątkowo potrzebna.Nie ukrywam, książka ebook jest ostra, brutalna, częstokroć szokująca, ponieważ takie są fakty, taka była powojenna rzeczywistość. Kłys własną opowiadanie oparła na faktach. Wykonała niesamowitą pracę przedzierając się przez archiwa, analizując setki dokumentów. Dotarła także do wielu osób pamiętających tamte czasy i tamte wydarzenia i przeprowadziła z nimi trwające dużo godzin, szczere do bólu i częstokroć szokujące rozmowy. Wynikiem tej pracy jest powstanie tej książki, lecz także nieoczekiwane zderzenie z faktami dot. swojej rodziny.Książka już wywołała i zapewne jeszcze wywoła dużo burzy. Oceniać ją można różnorodnie. Niektórzy mogą zarzucać, zbyt ckliwe, infantylne potraktowanie historii swojej rodziny (w tej części książki jest momentami zbyt dużo, czasami odrobinę histerycznych emocji). Jednak dla mnie jest to bardzo niezła pozycja, dopracowana merytorycznie, poruszająca bolesną tematykę w sposób, jak do tej pory w Polsce unikalny.

 • Beatka

  "Brudne serca" to książka ebook bardzo niełatwa ze względu na nieprosty temat. Anna Kłyś przedstawia nam ciężki czasy w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej. Nie jest to jednak łatwe, bo żeby opowiedzieć tą historię konieczne jest sięgnięcie do wspomnień i historii własnej rodziny. To duży akt odwagi i po części próba rozliczenia z przeszłością. "Brudne serca" to książka ebook o sprawiedliwości, prawdzie, winie i karze. Uświadamia jak prosto jest przeinaczać kluczowe fakty, ubarwiać i zatajać info budując w ten sposób pamięć dla przyszłych pokoleń. Książka ebook momentami jest wstrząsająca, lecz godna uwagi.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!