Brudne serca okładka

Średnia Ocena:


Brudne serca

Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pogoń - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, lecz kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Dzieje konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, lecz również dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, nierzadko do dzisiaj niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory. "Wstrząsająca lektura. Są w niej szok, łzy i cierpienie. I bardzo ważne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż "święty spokój" najbliższych? "Brudne serca" to bezkompromisowa wyprawa w przeszłość, też swojej rodziny. Podziwiam autorkę – nie każdego stać na taką odwagę".Bogdan Rymanowski

Szczegóły
Tytuł Brudne serca
Autor: Kłys Anna K.
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wielka Litera
Rok wydania:
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Brudne serca w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Brudne serca PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Matylda Bielecka

    cenię tę książkę chociażby za to, że "przemielenie i wyrzyganie" autorki przez historię. a może przez jej współziomków. zawsze brakowało mi w naszym gadaniu o historii rzetelności i uczciwości. większość opracowań to jakieś wzajemne nagonki. szukanie winnego i wydawanie zaocznego wyroku. ta książka ebook jest spojrzeniem wprost. bez ozdobników i wykrętów. a ta próba jest bardzo sensowna i moim zdaniem udana. mam nadzieję, że wszyscy nauczymy się mówić o naszej historii właśnie tak. pokazując różnorakie ludzkie wybory z różnorakich możliwych perspektyw. bez natychmiastowego oceniania. broniąc własnych bohaterów. dla mnie ich obroniła.

  • Emilia Janiszewska

    Jest taka element naszej narodowej historii która jest przejmująca i boli szczególnie. Temu właśnie poświęcone są "Brudne serca", opowiadanie o pokomplikowanych i złożonych powojennych realiach, pogmatwanych ludzkich losach, nierzadko pełnych osobistych dramatów. Książkę polecam, także ze względu na idealny warsztat autorki.

  • mg

    Niełatwa książka ebook o polskiej powojennej historii. Nie chciałabym żyć w tamtych czasach. I nie chciałabym być w skórze autorki

  • marwito

    Interesująca i mocno wciągająca powieść, która nie ma w sobie równych. Dla wielbicieli literatury wojennej będzie to nie lada gratka, a dla żółtodziobów historycznych fascynująca podróż po świecie, który słynny jest tylko z nudnych ebooków historycznych. Mnóstwo emocji, łez, historii ludzi uwikłanych w czasy, w których przyszło im żyć. Książka ebook jest niesamowita - koniecznie przeczytajcie.

  • jerzumarian

    Książka ebook wprowadza czytelnika w koleiny życia ludzi, którzy nie odegrali znaczacej roli w historii kraju, świata. Mało kto o nich słyszał. Lecz takich zyciorysów bylo wiele. To dośc drobiazgowe odkrycie kart życia normalnych zwyczajnie żyjących ludzi ma dużo wymiarów. Na pierwszy plan wysuwa się w moim odczuciu, pokazanie, że powstańcami, ubekami, akowcami, ormowcami byli ludzie o dośc niskim poziomie wyksztalcenia i slabo zdający sobie sprawe z okoliczności w jakich się znajdują. Wybory jakich dokonywali były często podyktowane potrzebą chwili, koniecznościa zdobycia podstawowych srodków do życia. Postawy determinowały tez okoliczności życia po wojnie. Trudności z pracą, z mieszkaniem, z ksztalceniem. W takich oklicznościach ciężko ocenić bohaterstwo. Ciężko tez oceniać postawy negatywne. Autorka nie idealizuje postaw. Nie gloryfikuje, lecz tez nie potępia w czambuł. To pomaga wyrobic sobie ocenę tamtych czasów. Czasów trudnych. Czasów ludzi zapętlonych w kieracie historii.

  • barbara1981

    Anna Kłys się postarała. Połączyła historię Polski z historią osobistą, reportaż ze spowiedzią i lęk z odwagą. Historia Polski powojennej - czas, gdy wyzwoliciel zamienia się w okupanta i mordercę. Pretekstem do rozważań ponad rodzącym się Urzędem Bezpieczeństwa i prześladowanymi żołnierzami Armii Krajowej jest jednostkowa dramatyczna historia Stanisława Cichoszewskiego. Wyjątkowo bogata faktograficznie książka. Dla niezwykle dociekliwych Kłys proponuje skrupulatnie zebrane wypisy. Warto się wgłębić i zadać sobie najbardziej niewygodne pytanie: czy moje serce jest już czyste?

  • Bizia

    Szczerze, autentycznie, realnie, bez ubarwiania historii i zatajania faktów, choć z tym ostatnim z pewnością autorce nie było łatwo. Wszak omawia nie zawsze proste dzieje własnej rodziny na tle historii. "Brudne serca" to wyprawa w przeszłość, rozliczenie się ze wspomnieniami, osobisty rachunek sumienia. Historia, która mimo tego, że wydarzyła się kilkadziesiąt lat temu ma olbrzymi wpływ na teraźniejszość.

  • Cecunia

    Brutalna, szokująca, a jednocześnie wyjątkowo autentyczna, szczera i poruszająca czytelnika książka ebook będąca doskonale wyważonym środkiem pomiędzy swoimi często trudnymi wspomnieniami i historią Polski. "Brudne serca" to pozycja, która nie tylko zmusza do refleksji ponad rzeczywistością, ale też ponad samym sobą. Świetne przygotowanie, świetne połączenie faktów ze wspomnieniami, po prostu idealna książka, która porusza bolesne tematy.

  • anetapzn

    Jednym zdaniem, szczera do bólu, poruszająca i wyjątkowo potrzebna.Nie ukrywam, książka ebook jest ostra, brutalna, częstokroć szokująca, ponieważ takie są fakty, taka była powojenna rzeczywistość. Kłys własną opowiadanie oparła na faktach. Wykonała niesamowitą pracę przedzierając się przez archiwa, analizując setki dokumentów. Dotarła także do wielu osób pamiętających tamte czasy i tamte wydarzenia i przeprowadziła z nimi trwające dużo godzin, szczere do bólu i częstokroć szokujące rozmowy. Wynikiem tej pracy jest powstanie tej książki, lecz także nieoczekiwane zderzenie z faktami dot. swojej rodziny.Książka już wywołała i zapewne jeszcze wywoła dużo burzy. Oceniać ją można różnorodnie. Niektórzy mogą zarzucać, zbyt ckliwe, infantylne potraktowanie historii swojej rodziny (w tej części książki jest momentami zbyt dużo, czasami odrobinę histerycznych emocji). Jednak dla mnie jest to bardzo niezła pozycja, dopracowana merytorycznie, poruszająca bolesną tematykę w sposób, jak do tej pory w Polsce unikalny.

  • Beatka

    "Brudne serca" to książka ebook bardzo niełatwa ze względu na nieprosty temat. Anna Kłyś przedstawia nam ciężki czasy w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej. Nie jest to jednak łatwe, bo żeby opowiedzieć tą historię konieczne jest sięgnięcie do wspomnień i historii własnej rodziny. To duży akt odwagi i po części próba rozliczenia z przeszłością. "Brudne serca" to książka ebook o sprawiedliwości, prawdzie, winie i karze. Uświadamia jak prosto jest przeinaczać kluczowe fakty, ubarwiać i zatajać info budując w ten sposób pamięć dla przyszłych pokoleń. Książka ebook momentami jest wstrząsająca, lecz godna uwagi.