Czytaj więcej:
Bóg, honor, trucizna okładka

Średnia Ocena:Bóg, honor, trucizna

Nade wszystko pragną władzy. Gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią, a nawet swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, ale szyje, które tymi głowami kręcą.Gambit hetmański opowiada o rozgrywce pomiędzy kobietami. Mężczyźni są tylko figurami rozstawianymi na szachownicy. Cztery diabelnie inteligentne, bezwzględne i zdeterminowane w dążeniu do celu dziewczyny nad trzysta lat temu rozegrały miedzy sobą partię – stawką była korona największego mocarstwa ówczesnej Europy, Rzeczypospolitej.Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej „oficerem prowadzącym”. Małżonka hetmana dużego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego…

Szczegóły
Tytuł Bóg, honor, trucizna
Autor: Foryś Robert
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania: 2014

Tytuł Data Dodania Rozmiar
Zobacz podgląd Bóg, honor, trucizna pdf poniżej lub w przypadku gdy jesteś jej autorem, wgraj własną skróconą wersję książki w celach promocyjnych, aby zachęcić do zakupu online w sklepie empik.com. Bóg, honor, trucizna Ebook podgląd online w formacie PDF tylko na PDF-X.PL. Niektóre ebooki nie posiadają jeszcze opcji podglądu, a inne są ściśle chronione prawem autorskim i rozpowszechnianie ich jakiejkolwiek treści jest zakazane, więc w takich wypadkach zamiast przeczytania wstępu możesz jedynie zobaczyć opis książki, szczegóły, sprawdzić zdjęcie okładki oraz recenzje.

 

 

Bóg, honor, trucizna PDF Ebook podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

 

Wgraj PDF

To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stron
swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!

Recenzje

 • Triskel

  "Bóg, honor, trucizna" to książka ebook autorstwa Roberta Forysia, która opowiada o losach XVII-wiecznej Polski. Zabiera czytelników do świata owładniętego knowaniami, intrygami i podstępną polityką. Honor w takim świecie zaczyna znaczyć coraz mniej, a pieniądze stanowią największą wartość. Spiski zakrojone są na olbrzymią skalę, gdzie nawet sojusznikom nie można ufać. Gra rozgrywa się na wszystkich frontach, bez cienia skrupułów.Przenosimy się do roku 1671, do Francji. Gdzie Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką Sobieską widuje się z kardynałem de Bonzim, będącym ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV. Dama jest też francuskim szpiegiem, mającym za zadanie doprowadzić do detronizacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Marysieńka była gotowa na dużo żeby dopiąć celu, dlatego nie przebierała w środkach. Była szyją, która kręciła facetami u szczytu władzy. Rozgrywała potężne intrygi z innymi olbrzymimi dziewczynami tamtego okresu, żeby zawładnąć koroną Rzeczypospolitej. Matka, małżonka i wreszcie kochanka zapisała się olbrzymią mądrością i przebiegłością na kartach historii. Pokazując mistrzostwo w przebiegłej grze pozorów.Powieść wciąga, a umieszczenie historii w XVII-wiecznej Polsce jak najbardziej przypadło mi do gustu. Twórca pisze mową bogatym i potrafi przenieść czytelnika w opisane realia historyczne. To niebywały talent, lecz Forysiowi jak najbardziej się udało. Dzieje dużych dziewczyn tamtych czasów jak najbardziej przyciągają do lektury, co i rusz budząc wypieki na twarzy. Historia Marii Kazimiery d’Arquien, małżonki Jana III Sobieckiego, Eleonory Habsburżanki, żony Michała Korybuta Wiśniowieckiego a także Gryzeldy Zamoyskiej jego matki, potrafi nie raz zaskoczyć. Twórca omawia wyjątkowo trudne czasy Rzeczpospolitej a także intrygi Marysieńki i innych potężnych dziewczyn tamtego burzliwego okresu. W książce pdf nie zabraknie też skandali, knowań, wojen politycznych i seksu. Opowieść śledzi się z zapartym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Wątki fabularne są ciekawie skonstruowane, które interesująco się czyta. Bohaterowie są prawdziwi z krwi i kości, co sprawia, że książkę czyta się jeszcze ciekawiej. Chętnie sięgnę po kolejny tom z pod pióra tego autora."Bóg, honor, trucizna" to niezła książka, zawierająca realistyczne tło historyczne i prawdziwych bohaterów. Choćby Bogusława Tynera i Charlotty Mesire, o których czytało mi się ponad wyraz interesująco. Styl autora jest barwny i bogaty, a fabuła potrafi nie raz zaskoczyć. Książkę czyta się dość szybko, a poczynania agentów potrafią wciągnąć złożonością i bogactwem wątków. Gra o władzę trwa jednak stale i na jej zakończenie musimy poczekać do kolejnych tomów. Z pewnością po nie sięgnę, bo wciągnęły mnie dzieje bohaterów i rozpoczętych, a nie dokończonych wątków. Jak najbardziej polecam.

 • Agnieszka Mazur

  To nie jest typowa opowieść historyczna. Nie jest nudna i patetyczna, nie ma przesadnie stylizowanego języka i nudnawych opisów. Nie przepadam za czasami polskich królów, lecz u Forysia zaimponowała mi lekkość pióra i interesujące przedstawienie tematu. Postaci historyczne przeplatają się tu z fikcyjnymi, sensacja goni sensację, a twórca rezygnuje z pruderii na rzecz pikantnych opisów. Czyta się to po prostu świetnie!

 • Listassi

  "Bóg, honor, ojczyzna" to powieść, która na pierwszy rzut oka wydaje się powieścią historyczną, lecz nic bardziej mylnego. Mimo czasu akcji, Forysiowi udało się skierować uwagę czytelników na bohaterów i samą fabułę powieści - zawiłe intrygi, relacje pomiędzy postaciami. To książka ebook o groźnych kobietach i wpływowych mężczyznach.

 • Seniorittta

  "Bóg, honor, trucizna" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto choć trochę lubi polską literaturę. Książka ebook świetna, super fabuła, w którą twórca cudownie :-) wplótł wydarzenia historyczne. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość przeczytania tej właśnie książki, ponieważ to najlepsza opowieść w karierze Forysia.

 • Individualist

  Warto sięgnąć po tę książkę. Może się wydawać, że to opowieść historyczna (wtedy na myśl przyjdzie nam rzesza Żeromskich i Sienkiewiczów), a przecież Forysiowi daleko od ciężkiej szkolnej lektury. Jego styl jest lekki i bezpruderyjny, odchodzi od stylizacji na mowa staropolski, lecz stale posługuje się nielicznymi archaizmami. Patos zastąpiony jest bezpośredniością i śmiałością narracji, której nieobce jest nazywanie rzeczy po imieniu. To proza mocna, uderzająca i sensacyjna. O czym?Autor niewątpliwie wybrał jeden z ciekawszych okresów w historii Rzeczypospolitej – burzliwy wiek XVII. Akcja rozpoczyna się w 1671 roku. Sytuacja nie jest sprzyjająca – toczą się potyczki z Kozakami i Turkami, rośnie niezadowolenie szlachty, która nadmiernie zrywa sejmy, a na tronie Rzeczypospolitej zasiada Michał Korybut Wiśniowiecki, co nie jest na rękę ani Marysieńce Sobieskiej, ani cesarzowi Francji (w końcu Królowi Słońce)…W tej powieści znajdziemy wszystko – niezłą dawkę sensacji i dobrą lekcję historii (choć trzeba podkreślić, ze postaci historyczne przeplatają się tu z fikcyjnymi). Foryś wydobywa na światło dzienne powszechną rozpustę – niewierność żon, łamanie celibatu przez kler, dążenie do władzy wszelkimi środkami, intrygi, morderstwa, oszustwa. Postaci Forysia to głównie kobiety. Ich żądza władzy, determinacja i podstępność powodują, że „gra o tron” Rzeczypospolitej to zacięta i szybka walka. W tym świecie nie ma przypadku, wszystko to nieźle zaplanowana rozgrywka polityczna, w której to mężczyźni są pionkami, a dziewczyny – strategami.Jest to obowiązkowa opowieść dla tych, którzy lubią niespodziewane zwroty akcji, intrygi i sensacje. Gorąco polecam!

 • kreatywa.net

  Gdyby Sienkiewicz pisał równie lekko i zajmująco jak Robert Foryś, z pewnością takie dzieła jak 'Potop' czy 'Krzyżacy' cieszyłyby się większą popularnością wśród młodzieży znudzonej trudnymi szkolnymi lekturami. Gdyby opowieść 'Bóg, honor, trucizna' była pozycją obowiązkową w kanonie lektur, na pewno zyskałaby podobną sympatię, jak ulubione książki czasów szkolnych - 'Mistrz i Małgorzata' czy 'Kamienie na szaniec'. Ja doświadczeń z literaturą historyczną nie mam, lecz do powieści Forysia zapałałam sporą sympatią i jestem pewna, że zarówno młodszych, jak i starszych czytelników - niezależnie od płci - zainteresowałaby ona w nie mniejszym stopniu.'Bóg, honor, trucizna' to obszerna opowieść ulokowana w XVII-wiecznej Polsce. Za sprawą Roberta Forysia czytelnik śledzi poczynania dużych dziewczyn tamtych czasów - Marii Kazimiery d’Arquien - małżonki Jana III Sobieckiego, Eleonory Habsburżanki - żony Michała Korybuta Wiśniowieckiego a także jego matki - Gryzeldy Zamoyskiej. Foryś dokumentuje ciężkie czasy dla Rzeczpospolitej targanej wewnętrznymi konfliktami i najazdami z zewnątrz, lecz tak naprawdę tło historyczne ma być tylko pretekstem dla przedstawienia intryg Marysieńki i jej przyjaciółki Charlotty, Eleonory a także Gryzeldy. Seks, romanse, trucizny, skandale, kombinacje - wszystko to śledzi się z zapartym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Ewentualne potyczki czy rozgrywki polityczne to już mniej fascynująca element powieści, lecz napisana z podobnym rozmachem i nie mniejszą pasją...Powieść Roberta Forysia trzyma w napięciu i fascynuje, choć jednocześnie przytłacza liczbą bohaterów i napoczętych wątków. Momentami ciężko odnaleźć się w gąszczu zarysowanych wydarzeń i postaci, a sama fabuła zawiera pewne niedociągnięcia. Za to bogate i barwne portrety bohaterów zdecydowanie przyciągają uwagę i intrygują.Nie sądziłam, że trafię kiedykolwiek na opowieść historyczną, która będzie tak lekka i nienużąca, nieco pieprzna i mocno zapadająca w pamięć. 'Bóg, honor, trucizna' stanowi pierwszą element cyklu 'Gambit hetmański' i wprost nie mogę się doczekać tego, co jeszcze zaserwuje nam Robert Foryś.

 • Wiedźma

  "Bóg, honor, trucizna" to powieść, w której główną rolę odgrywają kobiety. Marysieńka i jej wierna służąca Charlotte Mesire, dziewczyna przebiegła, o niejasnej przeszłości. Królowa Eleonora Habsburżanka, ofiara małżeństwa z rozsądku, która w latach młodości własne serce powierzyła innemu. Kniahini Gryzelda, stara wilczyca starająca się za wszelką cenę utrzymać własnego jedynaka u władzy. Każda z tych dziewczyn stara się wpłynąć na będących u władzy mężczyzn. Robią to subtelnie, za pomocą kobiecego czaru i uroku, przemawiając do ich chciwości i napełniając sakiewki osób służących ich sprawie bądź w sposób najbardziej słynny i sprawdzony: przez łóżko. Wszak nieraz się mówi, że mężczyźni są głową, a dziewczyny szyją, i w najwieższej powieści Forysia znaleźć można potwierdzenie tych słów.Postacie dziewczynie opisywane w książce pdf są silne, przebiegłe i potrafią postawić na swoim. Najlepszym przykładem jest Marysieńka, która stara się w każdy możliwy sposób skierować politykę własnego męża Jana Sobieskiego na opcję francuską. Mimo iż go miłuje (ich małżeństwo wywołało w tamtym czasie sensację ‒ i kontrowersję ‒ w Europie, jako że było jednym z niewielu, które zostało zawarte z miłości, aczkolwiek stało się to w tydzień po śmierci pierwszego męża Marysieńki, Jana Sobiepana Zamoyskiego, brata kniahini Zamoyskiej) nie przeszkadza jej to w zdradzaniu go z innymi mężczyznami, w tym z francuskim kardynałem de Bonzi. Choć dużo lat spędziła w Polsce, stale nie potrafi przyzwyczaić się do obyczajowości jej obywateli, a niektóre prawa wydają się jej całkowicie bez sensu. Dlatego również marzy, że gdy jej posłannictwo zostanie dopełnione, namówi Jana i razem wrócą do Francji.Drugą wyjątkowo ciekawą – i zagadkową – bohaterką jest Charlotte Mesire. To „specjalistka od czarnej roboty”, służąca słowem i czynem Marysieńce. W trakcie lektury czytelnik poznaje jej dzieje, to, w jaki sposób obszedł się z nią los zanim trafiła na dwór. Trzeba przyznać, że twórca bardzo zgrabnie skomponował tą postać, jest ona bowiem pełna sprzeczności i choć dopuszcza się czynów haniebnych, to ciężko jest nie darzyć jej sympatią.Obok charakterów kobiecych pojawia się też kilka sylwetek męskich, ale nie są one już tak eksponowane jak te pierwsze. Być może zmieni się to wraz z kolejnymi tomami cyklu – "Gambit hetmański" ma być docelowo trylogią – kiedy to obok politycznych gierek dziewczyn większą rolę zaczną grać panowie z racji nadciągającego widma wojny z Imperium Osmańskim. Ale czy tak będzie, to się okaże z czasem.W powieści "Bóg, honor, trucizna" Foryś w zgrabny sposób porusza się po tematyce polityki siedemnastowiecznej Polski nie nużąc przy tym czytelnika. Ba, fabuła powieści jest wręcz niebywale wciągająca. Niebagatelni bohaterowie w połączeniu z dynamiczną akcją i licznymi zwrotami akcji sprawiają, że od książki naprawdę ciężko jest się oderwać. Zdrady, korupcja, skandale i morderstwa, a wszystko to okraszone solidną dawką erotyki – to wszystko proponuje Foryś czytelnikom własnej najwieższej historii. Jeśli chodzi o mnie, zalecam z czystym sumieniem i czekam na kolejne tomy "Gambitu".

 • Agnieszka Trzesniewska

  Związek Jana III Sobieskiego z Marią Kazimierą de La Grange d’Arquien wyprzedził własną epokę, bo oparty był na miłości, a ich pełna czułych wyznań korespondencja przeszła do historii. I choć połączyło ich duże uczucie, a Jan objął funkcję głowy rodziny, to Marysieńka okazała się bardzo sprawną szyją, która tą głową kręciła. Piękna, inteligentna, a do tego świadoma oręża jaki dzieży dłoniach nie wahała się pociągać za odpowiednie sznurki, by osiągać zamierzone cele.Pod koniec XVII wieku Polska nękana jest konfliktami wewnętrznymi. Małżeństwo króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego z Eleonorą Habsburżanką, siostrą cesarza Leopolda I, które miało doprowadzić do ścisłego przymierza z Austrią, przyniosło zaostrzenie stosunków z Turcją i królem Francji. Wzrasta niezadowolenie społecznie względem prowadzonej polityki, a brak finansowego i wojskowego wsparcia króla a także sejmu podczas starć z oddziałami tatarsko - kozackimi Doroszenki sprawia, że opozycja cieszy się coraz większym poparciem. Plany Ludwika XIV na zyskanie w Polsce lojalnego sojusznika wydają się bardzo realnym scenariuszem. Jenak na drodze do ich realizacji stoi jeden człowiek - Michał Korybut Wiśniowiecki.Robert Foryś zabiera czytelnika w podróż do XVII - wiecznej Polski, gdzie obowiązek i honor coraz mniej znaczą, a dobro ojczyzny można mierzyć w złocie. Odkrywa kulisy rozgrywek politycznych a także bitew o władzę i strefy wpływów, gdzie intrygi i manipulacje są codziennością, a zaufanie jest ograniczone nawet wśród sojuszników. Twórca w bardzo realistyczny i interesujący sposób przedstawia grę pozorów, którą prowadzą dosłownie wszyscy, a perfekcję osiągnęły w niej matki, małżonki i kochanki. Kobiety, które mimo formalnego braku władzy potrafiły osiągać to, na czym im zależało.Prym w tej grupie oczywiście widzie Marysieńka, która idealnie wie z kim i w jaki sposób należy pertraktować, a komu uważnie spoglądać na ręce. W tej sztuce dorównuje jej matka obecnego króla, kniahini Gryzelda a także jego małżonka Eleonora. Niebezpieczne femme fatale, które oprócz kobiecych wdzięków dysponują inteligencją, przebiegłością, sprytem, zapleczem finansowym a także powiązaniami z najbardziej wpływowymi facetami w państwie i na świecie. Daleko im do delikatnych niewiast mdlejących przy pocałunku. Są wyrachowanymi sukami, zdolnymi posunąć się do wszystkiego, żeby wyeliminować zagrażające im zagrożenie albo zwiększyć własne szanse na sukces.Zdolności plastyczne autora powodują, że czytelnik nie musi wytężać wyobraźni, bo wszystko, co niezbędne „ma podane na tacy”, a lekki styl sprawia, że przez książkę płynie się lekko i przyjemnie. Robert Foryś ma dużą wiedzę na temat epoki, która niewątpliwie pozwoliła oddać klimat tamtych czasów i idealnie wpleść fakty historyczne w fikcję literacką."Bóg, honor, trucizna" to porywająca i intrygująca lektura, która prócz palety różnorodnych emocji i wrażeń odkrywa dwoistą naturę człowieka. W tej książce pdf prócz polityki znajdziecie namiętność, miłość, zdradę i śmierć. Poznacie prawdziwe oblicza osób, które wpłynęły na bieg historii i przeżyjecie jedną z najbardziej fascynujących i ciekawych przygód, którą w wielkim stopniu napisało samo życie. W powieściach historycznych ciężko jest zaskoczyć odbiorcę, lecz możecie mi wierzyć, że pisarzowi udało się w taki sposób przedstawić bieg wydarzeń, że czytelnik ani przez moment nie odczuwa znużenia, a wręcz przeciwnie jego ciekawość jest nieustanie podsycana.Książkę zalecam wszystkim, bez względu na płeć i wiek, choć niewątpliwie najbardziej przypadnie do gustu fanom historii Polski. W tej powieści jest wszystko, co niezbędne do pobudzenia fantazji i emocji. - niebezpieczne dziewczyny i wpływowi mężczyźni, uczucia, intrygi, spiski i zdrady. Poza tym jest to cenna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci. Polecam.

 

 


O nas

PDF-X.PL to narzędzie, które pozwala Ci na darmowy upload plików PDF bez limitów i bez rejestracji a także na podgląd online kilku pierwszych stron niektórych książek przed zakupem, wyszukiwanie, czytanie online i pobieranie dokumentów w formacie pdf dodanych przez użytkowników. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą książki, możesz pod jej opisem pobranym z empiku dodać podgląd paru pierwszych kartek swojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu. Powyższe działania dotyczą stron tzw. promocyjnych, pozostałe strony w tej domenie to dokumenty w formacie PDF dodane przez odwiedzających. Znajdziesz tu różne dokumenty, zapiski, opracowania, powieści, lektury, podręczniki, notesy, treny, baśnie, bajki, rękopisy i wiele więcej. Część z nich jest dostępna do pobrania bez opłat. Poematy, wiersze, rozwiązania zadań, fraszki, treny, eseje i instrukcje. Sprawdź opisy, detale książek, recenzje oraz okładkę. Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie sklepu, do której zaprowadzi Cię link pod przyciskiem "empik". Czytaj opracowania, streszczenia, słowniki, encyklopedie i inne książki do nauki za free. Podziel się swoimi plikami w formacie "pdf", odkryj olbrzymią bazę ebooków w formacie pdf, uzupełnij ją swoimi wrzutkami i dołącz do grona czytelników książek elektronicznych. Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki i przetestowania wszystkich funkcji serwisu. Na www.pdf-x.pl znajdziesz ukryte dokumenty, sprawdzisz opisy ebooków, galerie, recenzje użytkowników oraz podgląd wstępu niektórych książek w celu promocji. Oceniaj ebooki, pisz komentarze, głosuj na ulubione tytuły i wrzucaj pliki doc/pdf na hosting. Zapraszamy!