Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy okładka

Średnia Ocena:


Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. "Niemiec będzie babom cycki obcinał" – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, element ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy ponad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary odwiecznego porządku: carską władzę i religię. Bieżeńcy ponownie ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne końce świata.Z terenu Polski wyjechać mogły nad dwa miliony osób, lecz o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowiadanie ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen."To znakomite opracowanie losów poszczególnych ludzi i całej zbiorowości doświadczonych kataklizmem wojny i towarzyszącej jej polityki."prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz"Szli dzień i noc… Na wschód. Katolicy, prawosławni, Żydzi, panowie, służba, chłopi, kobiety, dzieci, konie, bydło i psy; zdumiewający exodus wyparty z pamięci następnych pokoleń przez inne nieszczęścia XX wieku. Aneta Prymaka-Oniszk postanowiła, że nie zostawi tych uciekinierów. Jej książka ebook to rzetelny dokument historyczny, cudowna opowieść, dowód współczującej pamięci."Małgorzata Szejnert

Szczegóły
Tytuł Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
Autor: Prymaka-Oniszk Aneta
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Rok wydania: 2017
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.

Recenzje

  • Stefan Sutyniec

    Idealnie uzupełnia mizerną wiedzę naszego społeczeństwa o pierwszej wojnie - lata 1914-1921. Powinna być także w każdej biblioteczce domowej.

  • Tadeusz Paszkiewicz

    Książka ebook „Bieżeństwo 1915 zapomniani uchodźcy” napisana przez Anetę Prymaka-Oniszk zapoczątkowuje zapełnianie luki w pamięci zbiorowej Polaków. Z niezrozumiałych przyczyn okropności I wojny światowej, które dotknęły mieszkańców ziem polskich, zostały całkowicie wyparte z tej pamięci. Być może było to skutkiem euforii wywołanej odzyskaniem państwowości. Wiosną 1915 roku armie państw centralnych podjęły ofensywę na froncie wschodnim. Jej celem było wyeliminowanie Rosji z wojny, by móc skutecznie uderzyć na Zachód. Tuż przed rozpoczęciem tej ofensywy przed armiami najeźdźców uciekło lub zostało ewakuowanych przez władze carskie na wschód blisko 2 miliony osób zamieszkujących obszar współczesnej Polski. Autorka przypomina skutki wkroczenia armii pruskiej na zachodnie obszary Imperium Rosyjskiego. Z terenów imperium zagrożonych przez armie austriacką i pruską władze Cesarstwa Rosyjskiego ewakuowały nie tylko ludność, lecz i zakłady przemysłowe, uczelnie, urzędników i archiwa, a to czego nie można było zabrać niszczono. Życie uchodźców w walczącej Rosji najczęściej było bardzo trudne, chociaż czasami los do nich się uśmiechnął, tak jak na przykład do 10-letniego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ewakuowanego do Moskwy. Świadectwo trudnych losów innego uciekiniera do Rosji znaleźć można w autobiograficznej powieści Igora Newerlyego „Zostało z uczty bogów”. Autorkę jednak interesują dzieje prostych ludzi – ich rozpaczy podczas ucieczki, trudne życie w Rosji carskiej i rewolucyjnej, a także powroty do tworzącego się państwa polskiego. Zazwyczaj procesy tworzenia państwa polskiego znamy z relacji elit. Autorka prezentuje je widziane oczami prostych ludzi. Pozwala to zrozumieć jak złym stanie była ludność i terytorium budowanego państwa. Chociaż II Rzeczpospolita miała dużo wad i niedostatków, to jej utworzenie było wyjątkowym osiągnięciem. Książkę wzbogacają liczne, wyraźne fotografie, które uzupełniają tekst książki.