Średnia Ocena:
Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór
Postaw na nowe technologie — sprawdź, jak powinna funkcjonować nowoczesna biblioteka!Od wielu lat zarówno poważne ośrodki naukowe, jak i media zajmujące się badaniami czytelnictwa w Polsce biją na alarm - jako społeczeństwo coraz mniej czytamy, a to niekorzystnie odbija się na ogólnym poziomie inteligencji i kultury. Ta zatrważająca tendencja ma pewnie dużo źródeł, lecz jednym z najistotniejszych jest przemiana nawyków czytelniczych i głębsze zanurzenie potencjalnych czytelników w świat cyfrowy. Nowoczesna biblioteka nie może więc pozostawać strukturą analogową. Wręcz przeciwnie, powinna udostępniać własne zbiory, zwłaszcza te najcenniejsze, w postaci cyfrowej. Jeśli pragniesz przekonać się, jak wygląda to w praktyce i jak wypada konfrontacja projektów architektów cyfrowych systemów bibliotecznych z oczekiwaniami użytkowników, ta książka ebook Ci w tym pomoże.Znajdziesz tu info na temat funkcjonowania konkretnych bibliotek cyfrowych a także tego, jak realizują one własną podstawową funkcję udostępniania zbiorów. Zobaczysz, jak przebiega proces budowy takiej biblioteki, jacy interesariusze biorą udział w tym procesie i jak to wszystko wpływa na funkcjonalność biblioteki dla użytkownika. Fundamentalne znaczenie ma tu wskazanie różnorakich punktów widzenia, zderzenie koncepcji z potrzebami odbiorców, analiza zachowań i przepływu informacji. Każdy, kto chce zrozumieć ważne funkcje biblioteki cyfrowej i wykorzystać je w praktyce, powinien najpierw przeczytać tę książkę. W jakim celu jest tworzona biblioteka cyfrowa a także jakie funkcje może ona pełnić? Jak przedstawia się organizacja pracy w zespołach bibliotek cyfrowych? Jak przebiega proces digitalizacji? Kim jest architekt biblioteki cyfrowej i jakie role pełni przy jej tworzeniu? Jakie kompetencje powinien mieć architekt biblioteki cyfrowej? Jak użytkownicy bibliotek cyfrowych oceniają te biblioteki? W jaki sposób użytkownicy korzystają z zasobów bibliotek cyfrowych? Jakie są potrzeby a także zachowania informacyjne użytkownika biblioteki cyfrowej? Jakie kłopoty napotykają użytkownicy bibliotek cyfrowych podczas korzystania ze zbiorów? Kim jest użytkownik biblioteki cyfrowej? Stwórz bibliotekę cyfrową, z której każdy będzie chciał korzystać!
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór |
Autor: | Barbara Maria Morawiec |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Helion |
Rok wydania: |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór PDF Ebook podgląd:
Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby pdf był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.
Wgraj PDF
To Twoja książka? Dodaj kilka pierwszych stronswojego dzieła, aby zachęcić czytelników do zakupu!
Recenzje
Czytając tę książkę można zastanowić się ponad tym, gdzie po przeczytaniu zostanie ona odłożona. Zapewne będzie to miejsce zwane biblioteczką – prywatną, odrobinę mniejszą, a przede wszystkim swoją biblioteką. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej formy przetrzymywania informacji na rzecz elektronicznych narzędzi, jak i instytucji, ułatwiających ich archiwizację. Jednymi z takich udogodnień są biblioteki cyfrowe. Mają one na celu agregację tytułów, które w wielu przypadkach nie są dostępne w wersjach papierowych dla użytkowników tradycyjnych bibliotek (dla przykładu „Kurier Codzienny” z lat 1925-1938 albo „O obrocie sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika z 1542r.).W książce pdf „Biblioteki cyfrowe” znajduje się mnóstwo informacji teoretycznych odnośnie funkcjonowania przedstawianych organizacji. Znajdziemy też dwa działające i użytkowane przez czytelników przykłady bibliotek cyfrowych, są to: Małopolska Biblioteka Cyfrowa a także Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. Czytając prezentowaną w tej recenzji książkę „Biblioteki cyfrowe” miałem wrażenie, że czytam pracę magisterską. Teoria tu, teoria tam. Ogrom treści przeprowadzanych w badaniach ankiet i wysuwanych z nich wniosków, dają się też we znaki. Tekst napisany jest takim językiem, że konkluzje i pełne garście informacji wyniosą tylko najwytrwalsi. Tak już bywa w ebookach szczególnie ukierunkowanych na określony temat czy dziedzinę. Na minus zasługuje również fakt wykorzystania cudownie obrazujących i wartościowych wykresów (pod warunkiem, że są one tak jak w oryginale kolorowe) wyszukiwań trendów od firmy Google w postaci niestety czarno-białej. Taki zabieg jest zupełnie zbędny. Kto potrafi odróżnić 4 takie same wykresy kategoryzowane na podstawie kolorów, a wydrukowane czarno na białym? Jedynym plusem na jaki zasługuje przedstawiany tytuł, to fakt opisania i prezentowania niszowego zagadnienia jakim są biblioteki cyfrowe.Książkę „Biblioteki cyfrowe” wybrałem do recenzji z czystej ciekawości tematem. Dowiedziałem się z niej czym różni się biblioteka elektroniczna, cyfrowa i hybrydowa, wiele historycznych kwestii związanych z przykładowymi bibliotekami (MBC i JBC) a także faktu, że autorzy ankiet mieli bardzo wiele pracy.Moja ocena: 5/10Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl