Antropologia kulturowa. Część I okładka

Średnia Ocena:


Antropologia kulturowa. Część I

Dwuczęściowa "Antropologia kulturowa" jest opracowaniem podręcznikowym przeznaczonym dla dydaktycznych potrzeb realizacji przedmiotu kształcenia pod tym samym tytułem  a także samokształcenia osób zainteresowanych problematyką kultury. W zamyśle Autora celem tego podręcznika - jak pisze na s. 7,-"jest doręczenie studiującym podstawowych wiadomości objętych programem przedmiotu, motywowanie do studiów przez wskazanie istotnej roli kultury w życiu każdego człowieka i narodu, przyjęcie roli przewodnika po bogatej literaturze przedmiotu, kierowanie samokształceniem  a także umożliwienie samokontroli stopnia opanowania wiadomości". Obydwie części pracy zawierają zbiory pytań  dla studentów przyporządkowane treści kolejnych rozdziałów, listę proponowanych lektur (w ujęciu komplementarnym) a także bibliografię, (łącznie 394 strony tekstu) […]. Struktura pierwszej części  p.t. "Antropologia kulturowa, wprowadzenie do wiedzy o kulturze", zbudowana jest z sześciu merytorycznych epizodów a także poprzedzających "Uwag wstępnych" W "Uwagach" Twórca wykłada swoje stanowisko w kwestii rozumienia tego czym jest antropologia kulturowa, uzasadnia interdyscyplinarny charakter antropologii a także wielości wątków tematycznych podejmowanych przez badaczy reprezentujących  różnorakie dyscypliny naukowe […] Pierwsza  części pracy  wprowadza czytelnika w podstawowe zagadnienia i pojęcia antropologii  kultury.  Twórca analizuje genealogię pojęcia "kultura", wskazuje źródła wieloznaczności i różnorodności ujęć tego pojęcia w kontekście innych pojęć jak "natura" i "cywilizacja", bada podstawowe składnik kultury (rzeczy, znaki i zachowania ludzi), wskazuje konsekwencje wąskiego i szerokiego rozumienia  terminu. Epizod drugi obszerniejszy, poświęcony został kategoriom i typom kultury, elementom składowym ( wartości, wzory, kanon, mity i symbole), systemom kultury (nauka, religia, sztuka, język, komunikacja interpersonalna ) a także procesom  kultury do których zaliczono powszechnienie i uczestnictwo w kulturze a także animację kulturalną […] ... Praca Profesora Janusza Gajdy jest nie tylko podręcznikiem lecz jednocześnie interesującym studium przemian obyczajowych. Dlatego Autorowi trzeba przyznać rację  Ciało jest nośnikiem wszelkiego ruchu i warunkiem naszego bycia w świecie. Każdy krok, dotyk czy oddech poświadcza  nasze istnienie i uzmysławia związek pomiędzy tym, co jest w nas wewnętrzne, a tym co jest  na zewnętrz.  W tym znaczeniu ciało jako kategoria pojęciowa (biologiczna i symboliczna)  przynależy ze swej istoty do tego, czym zajmuje się współczesna antropologia kulturowa i kulturowo zorientowana pedagogika […] dr hab. Alicja Anna Kotusiewicz, prof. WSPZNP w Warszawie

Szczegóły
Tytuł Antropologia kulturowa. Część I
Autor: Gajda Janusz
Rozszerzenie: brak
Język wydania: polski
Ilość stron:
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wydania: 2009
Tytuł Data Dodania Rozmiar
Porównaj ceny książki Antropologia kulturowa. Część I w internetowych sklepach i wybierz dla siebie najtańszą ofertę. Zobacz u nas podgląd ebooka lub w przypadku gdy jesteś jego autorem, wgraj skróconą wersję książki, aby zachęcić użytkowników do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź szczegółowe informacje, opis i recenzje.

Antropologia kulturowa. Część I PDF - podgląd:

Jesteś autorem/wydawcą tej książki i zauważyłeś że ktoś wgrał jej wstęp bez Twojej zgody? Nie życzysz sobie, aby podgląd był dostępny w naszym serwisie? Napisz na adres [email protected] a my odpowiemy na skargę i usuniemy zgłoszony dokument w ciągu 24 godzin.

 


Podgląd niedostępny.

 

promuj książkę

To twoja książka?

Wgraj kilka pierwszych stron swojego dzieła!
Zachęcisz w ten sposób czytelników do zakupu.