Upload dokumentów - promocja książek - darmowy hosting pdf - czytaj fragmenty
1958 rok. Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, spełnia marzenie własnego życia o wizycie w Arabii. Razem z narzeczonym Rorym przybywa z Anglii do starożytnego miasta Maskat. Próbując zapomnieć o osobistej tragedii, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć skarby, które ponoć w sobie kryje. Lecz Oman to kraj zagubiony w okresie – surowy, pełen sekretów i pogrążony w krwawym konflikcie, dlatego podróż do Jabrin może okazać się niemożliwa. Rozczarowanie Joan pogłębiają opowieści pionierki i odkrywczyni Maude Vickery, idolki z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki. Spotkanie z niezwykłą samotniczką Maud wywróci życie Joan do góry nogami. Obie dziewczyny mają własne pragnienia i tajemnice, których muszą dotrzymać. W miarę jak ich przyjaźń się zacieśnia, Joan daje się wciągnąć w wir przygód, a gdy zaczyna się zastanawiać ponad własnymi wyborami – i motywami Maude – jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że nieustanna się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać zamierzchłe porachunki. Teraz musi opowiedzieć się po którejś ze stron i znaleźć sposób, aby zatrzymać lawinę wydarzeń, którą sama wywołała, nim dojdzie do straszliwych konsekwencji. Czy dziewczyna, która opuściła Anglię dla tego pięknego, ale niebezpiecznego miejsca, zdoła kiedykolwiek wrócić do domu?
Szczegóły | |
---|---|
Tytuł | Angielka |
Autor: | Webb Katherine |
Rozszerzenie: | brak |
Język wydania: | polski |
Ilość stron: | |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Insignis |
Rok wydania: | 2017 |
Tytuł | Data Dodania | Rozmiar |
---|
PDF Upload - Zapytania o Książki - Dokumenty © 2018 - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Recenzje
super gorąco zalecam
To pierwsza książka ebook tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa. Główną bohaterką jest Joan Seabrook. Spotyka ona pewną Maude, która przemierzyła pustynię. Dziewczyny zaprzyjaźniają się. Treść dzieli się na różnorakie okresy czasowe: rok 1939, 1958, 1890, 1895, 1901 itp. Bardziej zaciekawiły mnie dzieje Maude niż Joan. Jest trochę zbędnych opisów, lecz cała historia jest ciekawa i warto doczytać do końca. Znajdą się nawet wątki romansów, lecz nie takie ze szczęśliwym zakończeniem przewidywalnym od początku. Dzieło zalecam każdemu kto chce to przeczytać, ja zachęcam.
Fajne lecz trochę przereklamowana aby cały świat czekał na to kto pierwszy przeszedł pustynię
super gorąco zalecam
„W państwie pełnym sekretów sama ustalasz reguły gry” Rok 1958. Joan Seabrook, świeżo upieczona pani archeolog spełnia własne marzenie i wraz ze swoim narzeczonym wyjeżdża do Omanu, gdzie stacjonuje jej brat. Niestety dziewczyna już na samym początku przekonuje się, że nie będzie traktowana jak inni mężczyźni, dla nich jest po prostu kolejną szukającą wrażeń turystką. Państwo jest także w stanie wojny, więc pobyt staje się coraz bardziej niebezpieczny. Jednak nawet wojna nie jest wstanie powstrzymać Joan przed spełnianiem marzeń. Dziewczyna postanawia odwiedzić własną idolkę – samotniczkę Maude, angielkę, która, jako pierwsza udała się w głąb pustyni. Po pewnym okresie dziewczyny zaprzyjaźniają, a Joan daje się wciągnąć w wir groźnych przygód. Gdy Joan zdaje sobie sprawę, że nieustanna się pionkiem w grze, która ma wyrównać porachunki z przeszłości, nie ma już czasu, aby się wycofać. Teraz musi wybrać jedną ze stron i znaleźć sposób, by zatrzymać tę lawinę wydarzeń. Czy jej się to uda? Czy dziewczyna cała i zdrowa wróci do domu? Przekonajcie się sami. Katherine Webb narodziła się w 1977 roku i dorastała na wsi w hrabstwie Hampshire. Ukończyła uniwersytet w Durham. Po studiach kilka lat spędziła w Londynie i Wenecji, ale na stałe osiedliła się w Berkshire. Pracowała jako kelnerka, au pair, sekretarka, sprzedawała nawet kostiumy postaci z bajek. Dzisiaj pisze książki na pełen etat i miłuje czytać. Wielbi własne dwa koty a także jazdę konną. Przyznam szczerze, że do tej pory twórczość tej autorki była mi zupełnie obca, więc nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej powieści. Niemniej jednak z olbrzymią ochotą zabrałam się za czytanie, gdyż opis niesamowicie mnie zaintrygował. Po przeczytaniu kilkunastu stron wiedziałam, że biorąc tę książkę do recenzji, dokonałam dobrego wyboru, gdyż bardzo dynamicznie została porwana w wir zdarzeń i razem z Joan przeżywałam jej historię. Autorka zachwyciła mnie swoim stylem, który okazał się wyjątkowo klimatyczny, dzięki temu książkę czytało się w ekspresowym tempie i nie było mowy o tym, żebym odłożyła ją na półkę, dopóki nie skończę czytać, więc siedziałam i czytałam tę zachwycającą historię. Nie żałuję ani minuty, ponieważ autorka zafundowała mi niesamowitą podróż w czasie, do państwie pięknego, a zarazem bardzo niebezpiecznego. Jak wiecie, bardzo nie lubię, gdy książka ebook zawiera wiele opisów, jednak tutaj mi to w ogóle nie przeszkadzało, śmiem nawet twierdzić, były niezbędne, choćby po to, by fantazja pracowała na najwyższych obrotach i by choć w taki sposób poczuć atmosferę i urok Omanu. Katherine Webb napisała piękną opowieść pełną egzotyki niczym z arabskich baśni. To fascynująca opowiadanie o kobiecej sile a także o tym, jak kluczowe są marzenia, dla których jesteśmy w stanie poświęcić naprawdę wiele. Gorąco polecam! Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Insignis.
Link do recenzji: https://youtu.be/9tXuGrtGWwg To naprawdę niezła książka, jednak moim zdaniem wymaga od czytelnika pewnej dojrzałości, żeby mógł docenić ją w pełni. Chyba wrócę do niej za parę lat i mam nadzieję, że wtedy spodoba mi się bardziej, na co niewątpliwie zasługuje.
Świeża książka ebook Katherine Webb „Angielka” opowiada nam o losach Joan Seabrook, która została dopiero co archeolożka. Postanawia spełnić własne marzenie z dzieciństwa i wyrusza do odległego kraju, do Arabii, w której chce odkryć wszelkiego rodzaju skarby, jakie kryją tamtejsze ziemie. Wpierw kobieta chce wyruszyć do pustynnego fortu Jabrin, gdzie ponoć dużo może odnaleźć kosztowności i zostać sławną archeolożka tak jak Maude Vickery, której to jest olbrzymią idolką. Jednakże cała podróż nie będzie taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Oman to kraj zacofany, z powodu licznych konfliktów i tajemnic, jakie w sobie skrywa. Przez co podróż do Jabrin może nigdy nie dojść do skutku. Gdy nawet sama Maude, która udało się kobiecie poznać osobiście, sprawiła, że w kobiecie umarła cała ambicja, jaką posiadała do tej pory. Odkąd Joan poznała własny autorytet, jej życie się wywraca do góry nogami, gdyż zacieśniające się relacje pomiędzy dwójką dziewczyn sprawiają, że kobieta ma coraz więcej wątpliwości co do działań starszej już kobiety. Jednak po uświadomieniu sobie paru spraw nie było już odwrotu, gdyż sobie uświadomiła, że jest tylko marionetka w rekach kobiety, która wykorzystała jej naiwność. Katherine Webb pod całą powieścią ukryła wiele, cennych informacji dla czytelnika pokazując nam, jak natura człowieka jest nie raz zaskakująca i jak dużo człowiek zrobi dla własnych marzeń, ambicji czy chociażby dla samej zemsty, wykorzystując nawet inna osoba. Co mnie zaskoczyło, nawet i pozytywnie, miłość w tej książce pdf nie grała głównej roli, a tylko pokazała nam, co z jej powodu możemy zrobić i jak mocno ona oddziałuje na nasze decyzje. Zalecam tę książkę każdej osobie z powodu historii, jaka została przedstawiona, jak też drugiej warstwy, w której są pokazane ludzkie zachowania, które w tej książce pdf zostały prześwietnie przedstawione.
Joan Seabrook od dzieciństwa pasjonuje się odległą i dziką Arabią. Wszystko zaczęło się od opowieści ojca o tej fantastycznej krainie, o lampach Alladyna i pustynnych tajemnicach. Zafascynowana Joan postanowiła, że kiedyś zobaczy to wszystko na swoje oczy. Jej marzenie spełnia się, kiedy jako świeżo upieczona archeolożka postanawia tam pojechać, by nie tylko zobaczyć to o czym myśli od dzieciństwa, lecz także odkryć nowe miejsca i omówić je, by później zdobyć wymarzoną pracę, udowodnić rodzinie, że na dużo ją stać, a także zdobyć olbrzymią sławę jako odkrywca. Młodej Angielce, w podróży, towarzyszy Rory, jej narzeczony. Zakochani wybierają się do Omanu, gdzie stacjonuje brat dziewczyny. Już na samym początku, Joan, czekan zawód. W państwie bowiem trwają walki, a ponadto wszyscy traktują ją jako zwykłą angielską turystkę, która zapragnęła zwiedzać. Pobyt kobiety w państwie z każdą chwilą staje się coraz bardziej niebezpieczny. Angielka postanawia jednak na przekór wszystkiemu pozostać w państwie i osiągnąć wymierzone cele. W trakcie pobytu poznaje też własną idolkę, Maude Vickery, która lata temu była wybitną podróżniczką i odkrywczynią. Teraz jest jednak zmęczoną życiem staruszką z sekretami skrywanymi przez długi czas... Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką. Nigdy również nie spotkałam się z powieścią, której akcja toczy się w Omanie bądź podobnym mu miejscu. Początkowo książka ebook wydawała mi się trochę nudna i również nie do końca potrafiłam to wszystko zrozumieć. Bohaterowie mówili o jakichś zasadach tam panujących, obyczajach, walkach. Książka ebook zaczęła mnie ciekawić, kiedy autorka zaczęła snuć opowiadanie z przeszłości Maude. Od tej chwili już nie było nudy. Wciągnęła mnie i już nie potrafiłam się od niej oderwać. Z zawrotną prędkością czytałam zdania i przekręcałam strony, by dowiedzieć się co będzie dalej. Autorka stworzyła niesamowitą opowiadanie o dwóch kobietach zakochanych w Arabii. Prześlicznie opisała zapierające dech w piersi widoki. Historia Maude jest wyjątkowo wzruszająca i chwytająca za serce. Wzbudziła we mnie dużo emocji. Historia Joan nie była dla mnie już tak pasjonująca jednak podziwiałam ją za jej siłę w dążeniu do celów, a także za niezwykłą odwagę.Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Z pewnością zostanie w mojej głowie na długo.
"Angielka" to książka, której nie miałam w planach czytać. Jednak, gdy wpadła ona w moje ręce, to trochę z ciekawości, a trochę skuszona piękną okładką, dynamicznie się za nią zabrałam. Jeśli mam być szczera, to czytałam ją o dużo dłużej niż zazwyczaj. Nie wiem dlaczego, ponieważ przecież bardzo mi się ona podobała! Joan to angielka, która od dzieciństwa była zafascynowana odległą Arabią. Wielbiła słuchać opowieści własnego ojca o tym dzikim miejscu. Opowiadał on jej o dżinach, bezkresie pustyni i jej tajemnicach, a mała Joan za każdym razem wyobrażała sobie, że kiedyś odbędzie tam własną podróż. Pragnęła odwiedzić wszystkie te miejsca, o których słyszała z opowieści, czy również czytała w książkach. Gdy dorosła udało jej się to marzenie spełnić- jest rok 1958 i ona jako młoda archeolożka, ze swoim narzeczonym u boku wybiera się do Omanu, gdzie stacjonuje jej brat. Jednak nie wszystko jest takie jakie sobie wyobrażała. Tubylcy taktują ją jako następną turystkę, która odnalazła się w ich kraju, ponieważ akurat miała taki kaprys. Na dodatek państwo jest w stanie wojny, więc nie ma mowy o zwiedzaniu. Dziewczyna nie ma jednak najmniejszego zamiaru zrezygnować ze własnych dziecięcych marzeń. Udaje jej się odwiedzić Maude Vickery, która jest jej największą idolką, a zarazem pierwszą dziewczyną Angielką, której udało się przemierzyć pustynie. Dziewczyny zaczynają się przyjaźnić. Z pozoru zwykła znajomość z Vickery, wciągnie Joan w wir przygód, które będą stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Ktoś mi powiedział, że ta książka ebook jest zupełnie inna od poprzednich napisanych przez tę autorkę. Niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić, ponieważ po prostu nie czytałam innych historii Katherine Wabb. Jednak mogę wam potwierdzić to, że "Angielka" jest fascynującą powieścią. W okresie deszczowych dni, pozwoliła odbyć mi podróż do pełnego słońca Omamu. Sprawiła, że była w stanie poczuć żąr pustynnego słońca na własnej twarzy. Wszystko to dzięki ogromnemu talentowi psiarki. Wie, ona co zrobić, aby oczarować własnego czytelnika. Rzuca na ciebie czar, który sprawia, że przez kilka godzin, czujesz się jakby Joan zabrała Cię ze sobą w własną podróż. "Angielka" przedstawia dwie historie, toczące się w dwóch okresach czasowych- jedna jest o Joan, a druga o Maude. Przeszłość tej drugiej poznajemy dogłębnie, lecz za to o jej obecnych działaniach, wiemy tyle ile dowiadujemy się z epizodów Joan. Przez to cała książka ebook okryta jest aurą tajemniczości. Tak naprawdę to dopiero na koniec zostają odkryte wszystkie karty. Wiedziona mnóstwem pytań bez odpowiedzi, przerzucałam strony z coraz to większą ciekawością, aż w końcu uzyskałam własne odpowiedzi. Obie dziewczyny to silne postacie, które wiedzą czego chcą. Każda z nich starała się spełniać własne marzenie. I może robiły to w różnorakich okolicznościach, to żadna z nich nie miała łatwo. Tak jak napisałam na samym początku, tę pozycję czytałam długo. Jest to dziwne ponieważ w samą historię wciągnęłam się bez końca. Jest mi tak samo ciężko wytłumaczyć, jak fakt, że nie jestem wielbicielką długich opisów, a w tej książce pdf nie sprawiały mi najmniejszego problemu. Chociaż nie, źle napisałam. Sprawiały mi kłopot przez pierwsze 50 stron, a później je po prostu pokochałam. Myślę, że te początkowe strony miały mnie powolutku oswajać z tym, co przygotowała autorka. Na początku napisałam także, że nie planowałam czytać tej książki, dlatego również nie miałam żadnych oczekiwań względem niej. Skończyło się na tym, że "Angielka" jest dla mnie jednym z większych zaskoczeń, oczywiście w pozytywnym sensie. Czy ją polecam? Definitywnie tak. Warto przeczytać i przeżyć niezapomnianą przygodę.
Literatura obyczajowa niezbyt nierzadko gości na moim blogu. Nie mam okazji sięgać po takie powieści, ponieważ ich tematyka z reguły mnie średnio interesuje. Jeśli już chcę poświęcić czas na jakąś książkę wpisującą się w ten gatunek, musi ona mieć w sobie „to coś” – fragment charakterystyczny, który znacznie wyróżnia ją na tle innych. Tak właśnie było z „Angielką” Katherine Webb. Przyciągnęły mnie do niej czas i miejsce akcji – Oman, lata 50. XX wieku. Nigdy wcześniej nie miałam okazji czytać historii, która rozgrywałaby się właśnie w tym państwie i szczerze mówiąc liczyłam na to, że podczas lektury poszerzę własną wiedzę na jego temat. Była to jedyna rzecz, jaką oczekiwałam od tej książki i muszę przyznać, że moja ciekawość została obficie zaspokojona. „Angielka” okazała się niemałym zaskoczeniem, gdyż nie spodziewałam się, że ta książka ebook aż tak bardzo mi się spodoba. Umieszczenie akcji w Omanie było genialnym zagraniem ze strony autorki. Taki zabieg już od samego początku zaciekawia i przyciąga do lektury. Widać, że Webb poświęciła dużo czasu na poznanie zwyczajów i historii tego kraju, żeby odtworzyć charakterystyczne fragmenty kulturowe i społeczne Omanu. Wyczerpująco przedstawiła styl życia mieszkańców i zasady rządzące tym państwem w późnych latach 50. XX wieku, podczas trwającej wojny. To właśnie ona odgrywa dość ważną rolę w całej powieści. Główna bohaterka zostaje wciągnięta w intrygę z nią związaną. W trakcie lektury byłam pod wrażeniem, jak lekko udało się autorce wpleść wydarzenia historyczne w fabułę. Ich opisy (nie bójcie się, nie było ich zbyt wiele) w żaden sposób nie czyniły lektury nudnej, tylko miały na celu lepsze wprowadzenie czytelnika w realia tamtych czasów. Joan przyjeżdża do Omanu z olbrzymimi nadziejami na spełnienie własnych marzeń i zobaczenie miejsc, o których wcześniej tylko czytała. Okazuje się jednak, że podczas pobytu pozna najbardziej skrywane tajemnice nie tylko własnej idolki – Maude Vickery – lecz także najbliższych. W „Angielce” mamy do czynienia z dużą ilością zagadek i intryg, których rozwiązania są niekiedy naprawdę szokujące. Odkrywany liczne powiązania pomiędzy poszczególnymi bohaterami, dostarczające wielu emocji i przysparzające niemałych zaskoczeń. Mimo że najważniejszą postacią w tej książce pdf jest Joan, śledzimy nie tylko jej losy. Epizody poświęcone kobiecie przeplatają się z tymi opisującymi młodość dziewczyny też odgrywającej istotną rolę w fabule – Maude Vickery. Pozwala nam to poznać jej przeszłość i wydarzenia, które ukształtowały jej charakter. Na początku lektury nie byłam przekonana do tego rozwiązania, lecz z biegiem stron okazało się, że było ono idealnym wyjściem, dzięki któremu łatwiej udało mi się zrozumieć motywy kierujące tą bohaterką. „Angielka” nie była powieścią, w którą wciągnęłam się od pierwszych stron. Kilka początkowych epizodów niezbyt zachęciło mnie do lektury i obawiałam się, że będę żałować sięgnięcia po tę książkę. Na szczęście, dalej historia o dużo bardziej się rozwinęła i zaczęłam się w nią wdrażać z rosnącym zainteresowaniem. Osiągnęło ono punkt kulminacyjny podczas czytania ostatnich stu stron, kiedy nie byłam w stanie oderwać się od lektury i mimo potem pory brnęłam przez kolejne rozdziały. Należały one do najlepszych na tle całej książki – dostarczyły mi wielu emocji z racji na dużą ilość zagadek, niedomówień i niepewności. Działo się mnóstwo zaskakujących rzeczy i kiedy przeczytałam ostatnie zdanie „Angielki”, żałowałam, że jest to opowieść jednotomowa, ponieważ bardzo chętnie poznałabym dalsze dzieje tych bohaterów. Książka ebook Katherine Webb jest świetną pozycją do przeczytania w trakcie ostatnich wakacyjnych dni. Gorący, pustynny klimat pozwoli na moment zapomnieć o tym, że za parę dni kończy się już ten piękny okres. Zalecam „Angielkę” wszystkim, który pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat Omanu i poszukują intrygującej lektury pełnej tajemnic i sekretów z przeszłości. Nie powinniście się rozczarować 🙂 readwithpassion.it27.pl
Joan Seabrook jest świeżo upieczoną archeolożką i podróżniczką, która w 1958r. spełnia własne największe marzenie: przybywa z wizytą do Arabii, do starożytnego miasta Maskat. Udaje jej się spotkać własną idolkę z dzieciństwa - odkrywczynię Maude Vickery, która w własnych opowieściach cofa Joan, jak i czytelników w okresie i przestrzeni. Z czasem Joan zaczyna rozumieć, że przez własne zbyt ufne podejście do świata nieustanna się małym pionkiem w grze, a opowiedzenie się po którejkolwiek ze stron może się dla niej źle skończyć. Czy warto było opuszczać swą kochaną Anglię dla tego tak niebezpiecznego, choć pięknego i tajemniczego miejsca? Angielkę pochłonęłam momentalnie. A może to ona mnie? Fabuła podzielona została na przeplatającą się narrację Joan i Maude, tak różnych, choć jednocześnie bardzo podobnych kobiet, którym dzięki podobnym charakterkom udaje się zaprzyjaźnić. Ich historie trwały w innym czasie, w innych miejscach i wśród innych ludzi, jednak można dostrzec pewne podobieństwo. Już po paru przeczytanych zdaniach zapragnęłam znaleźć się w Arabii i cieszę się, że dzięki opowieściom Maude i Joan udało mi się tam znaleźć, choć jedynie we swojej wyobraźni. Historia zachwyciła mnie nie tylko przez opisy przyrody i krajobrazu. Postać Joan omówiona została jako początkowo niepewna kobieta, która wraz z kolejnymi stronami i zdarzeniami wyraźnie rozkwita i walczy jak najlepiej umie o rzeczy kluczowe dla niej. W znacznej mierze w tej przemianie pomogły jej spotkania z Maude, która mimo podeszłego wieku okazała się pełną werwy kobietą. Było to moje pierwsze, lecz bardzo udane, spotkanie z Webb. Jestem z tego powodu zachwycona, gdyż na półce czeka na poznanie Dziedzictwo i już nie mogę się tego doczekać. Mam nadzieję, że tamta historia będzie jeszcze lepsza.
Do tej pory pamiętam emocje, jakie wywołała we mnie lektura fenomenalnej powieści Katherine Webb pt. "Echa pamięci'. Gdy więc tylko otrzymałam informację o premierze nowej książki autorki, nie mogłam sobie odmówić jej przeczytania. Teraz, gdy jestem tuż po lekturze, zadaję sobie jedno zapytanie - dlaczego pisarka nie wydaje własnych powieści częściej? Czyżby nie zdawała sobie sobie sprawy z tego, ile wrażeń zapewnia swoim czytelnikom? Katherine Webb ukończyła studia na Uniwersytecie w Durham, własne dzieciństwo spędziła na wsi w hrabstwie Hampshire. W swoim życiu wykonywała już dużo zawodów - była kelnerką, au pair, sekretarką, bibliotekarką i gospodynią domową. Obecnie mieszka w Berkshire, jest pisarką na pełny etat, uwielbiającą własne dwa koty a także jazdę konną. Zadebiutowała książką pt. "Dziedzictwo". Joan od dzidziusia fascynowała się opowieściami o egzotyce Arabii. W roku 1958 postanawia więc spełnić własne marzenie i wyjeżdża z Anglii wraz z narzeczonym do Omanu. Tam poznaje własną idolkę, leciwą już staruszkę Maude Vickery - podróżniczkę, pierwszą kobietę, która przemierzyła pustynię, a która skrywa w sobie olbrzymią tajemnicę. Znajomość ta znacząco zmienia kierunek w jakim podąża Joan. Najwieższa opowieść Katherine Webb okazała się dla mnie wspaniałą, wciągającą i wybitnie epicką, opowieścią o złożoności ludzkiej natury, która po dzisiaj dzień stanowi jedną, olbrzymią niewiadomą. Autorka zaserwowała mi kawał idealnej prozy o namiętnościach rządzących ludzkim życiem. Namiętnościach, które na przykładzie bohaterów tej książki, prowadzą do wygranej, lecz także, dość często, do porażki, odciskającej własny ślad na całym naszym życiu. Namiętność, obsesja, prawdziwa miłość, ambicja i strach - to uczucia, które wiodą w tej opowieści prym. I co najważniejsze, dotyczą obu głównych bohaterek, chociaż w odniesieniu do zupełnie innych płaszczyzn emocjonalnych i czasowych. "Angielka" przedstawia dwie, odrębne historie, których summa summarum, łączy zakończenie. Katherine Webb zastosowała trafioną, dwutorową narrację, przeplatając ze sobą dwa plany czasowe - wydarzenia mające miejsce w 1958 r. a także to, co stało się w przeszłości, w roku 1909. Z każdym, kolejnym rozdziałem, autorka buduje coraz większe napięcie, jednocześnie odkrywając coraz więcej części tej misternej układanki. Układanki, pod którą kryje się sekret skrywana przez lata, a która zniszczyła życie dwójce ludzi. Przyznam, że dość dynamicznie domyśliłam się ogólnego zarysu całego sekretu, jednak odkrywanie samych szczegółów tej haniebnej sprawy, było wyjątkowo ciekawe. Zabierając się za lekturę "Angielki" byłam przekonana, że to miłość będzie wątkiem przewodnim tej powieści. Otóż po skończonej lekturze okazało się, że miłość nieustanna się jedynie dla autorki pretekstem do ukazania ludzkich ułomności i tego, do czego ludzie zdolni są w jej imieniu. W książce pdf bowiem nie ma sztampowego happy endu, pozostaje dużo niedopowiedzeń, a najbardziej fascynującą postacią nie jest wcale Joan, ale Maude, której pierwowzorem jest żyjąca kiedyś brytyjska podróżniczka Gertrude Bell. Mam nadzieję, że ta książka ebook zostanie kiedyś zekranizowana. Już bowiem sama jej lektura wywołała we mnie dużo emocji i wzruszenia, a także przemyśleń w temacie ludzkich żądz a także tego, co mogłoby wydarzyć się dalej w życiu bohaterów. Już podczas czytania kreowałam w własnej głowie niektóre sceny fabularne. Dopóki co jednak, ta opowieść o kobietach, które chciały wyjść poza konwenanse własnych czasów, zasługuje na uwagę polskiego czytelnika. Taką, epicką przygodę w otoczeniu arabskich krajobrazów, niewątpliwie warto przeżyć.
Katherine Webb napisała kolejną książkę, od której ciężko się oderwać. Jest oryginalna, egzotyczna i ze względu na własny klimat, doskonała na urlop - ponieważ kto nie marzy o odkrywaniu dalekich dzikich lądów. Dzięki Kathrine Webb i jej opowieści o Arabii jest to możliwe. Autorka przenosi nas na terytorium Arabii, mamy 1958 rok.. Główna bohaterka Angielki, Joan Seabrook, jest młodziutką archeolożką. Pełną paski i wiary, że może osiągnąć wszystko. Jej głową jest pełna opowieści o Arabii, które snuł jej ojciec. Opowieści o wyjątkowych miejscach, łyżkach i dżinach. Młoda dziewczyna po śmierci ojca postanawia zrealizować własne marzenia i wraz z narzeczonym wyrusza w podróż z Anglii do Arabii, gdzie stacjonuje jej brat. W Omanie mieszka idolka naszej bohaterki, podróżniczka Maude Vickery, pionierka i odkrywczyni Arabii. Na miejscu dochodzi do ich spotkania, które mocno rozczarowuje Joan. Maude okazuje się starą, zgryźliwą i rozgoryczoną kobietą, która mieszka samotnie, za towarzystwo mając niewolnika i zwierzęta. Nie dopinguje Joan do działania, wręcz jakby chciała ją zniechęcić. Młoda dziewczyna nie odpuszcza i ich szorstka przyjaźń zacieśnia się. Dzięki Maude, Joan poznaje uroki Omanu, lecz też odkrywa skrywane sekrety swej mentorki . Jej życie zmienia się nieodwracalnie.... Angielka to powieść, która przykuwa czytelnika do fotela. Jest niesamowicie klimatyczna i egzotyczna. Plastyczny język, stosowany przez autorkę, i bogactwo opisów sprawiają, że przed oczami malują nam się obrazy jak kadry z filmu. Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści, tak innej od tego, co ostatnio czytałam, i tym samym mocno zapadającej w pamięć. Autorka oczarowuje czytelnika i porywa go w niezwykłą podróż w okresie i przestrzeni, w podróż niezapomnianą i bardzo egzotyczną. Przeczytajcie - czekają Was niesamowite wrażenia! https://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2017/08/angielka-katherine-webb.html
” W państwie pełnym tajemnic, sama ustalasz reguły gry” Joan Seabrook jest świeżo upieczoną archeolożką i postanawia spełnić marzenie własnego życia. Wyrusza to Omanu, do starożytnego miasta Maskat, gdzie ma zacząć się jej wielka przygoda. Próbując pozbierać się po rodzinnej tragedii, Joan zamierza zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć ukryte w nim skarby. W tej misji pomóc ma jej idolka z dzieciństwa, Maude Vickery, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej kobiety. Jak się dynamicznie przekonała , Oman to państwo pełne zasad i reguł, które są tak stare jak jego pustynie i podróż do Jabrin może okazać się niemożliwa. Skrzydła Joan zostają jeszcze bardziej podcięte przez opowiadanie Maude, ale nie przestaje drążyć tematu. Spotkanie z idolką z dzieciństwa wywraca życie Joan do góry nogami. Przyjaźń pomiędzy paniami zacieśnia się, dzięki czemu młoda archeolożka daje się porwać przygodzie, jaką przygotowała dla niej Maude. Ale nie zdaje sobie sprawy, że jest tylko pionkiem w podstępnej intrydze, jaką jej świeża przyjaciółka uknuła by wziąć odwet na własnych zamierzchłych wrogach… Joan musi opowiedzieć się po którejś ze stron i zatrzymać lawinę zdarzeń, którą sama wywołała… Czy jej się uda? Tego już będziecie musieli się dowiedzieć z książki, która tydzień temu trafiła do księgarń. Moim skromnym zdaniem, jest to jedna z lepszych ebooków obyczajowo-przygodowych, jakie miałam okazję czytać w ostatnim czasie. Było tu wszystko to, czego mogłabym oczekiwać od tego typu powieści. Romans, tajemnica, intryga, przygoda. Taki trochę Indiana Jones w Arabii. Było to moje pierwsze spotkanie z Katherine Webb i myślę, że się „zaprzyjaźnimy”. „Angielka” wpisała się w mój gust bardzo grubymi literami. Zwłaszcza, że opowiada historię, która jest mi w pewnym sensie bliska. Poznajemy dwie bardzo silne kobiety, które dążą za wszelką cenę do realizacji własnych celów. Interesujący rys historyczny i przepiękne krajobrazy, jakie wyłaniają się z kart tej powieści sprawiają, że chce się spakować i ruszyć ku przygodzie w stronę zachodzącego słońca. Zdecydowanie poleciłabym tę książkę każdemu, kto lubi dobrą prozę z wartką akcją i zaskakującymi zwrotami akcji, które pojawiają się to tu, to tam. Jestem przekonana, że trafi ona w gust nawet wybrednych czytelników gatunku.
Joan od zawsze interesowała się Arabią. Fascynację rozbudził w niej ojciec, czytając Baśnie Tysiąca i jednej nocy. Młoda pani archeolog ma okazję wybrać się w podróż marzeń, i nadzieję na zbadanie fortu Jarbit. Zabiera ze sobą narzeczonego i rusza w drogę. W okresie pobytu w Maskat spotyka własną idolkę Maudey Vickery - pierwszą kobietę, która przemierzyła pustynię. Starsza dziewczyna pogardliwie podchodzi do planów Joan. Strofuje ją i w pewnym stopniu miesza jej marzenia z błotem. Gdy kobieta traci nadzieję na realizacje własnych planów, dostaje kuszącą propozycję, która znacząco wpłynie na jej życie. Wiele podróżuję tego lata. Tym razem wybrałam się do pogrążonego w stanie wojny Omanu. Historia krajów arabskich nigdy nie interesowała mnie na tyle, by się w nią bezpośrednio zagłębiać. Może dlatego samo tło powieści, jakim jest wojna o Al-Dżabal al-Achdar okazało się dla mnie tak ciekawe i emocjonujące. Autorka idealnie oddała groźny klimat miejsca i czasu. Osadzenie w nim akcji nadaje książce pdf niepokojącego klimatu. Wzmaga go przygoda, którą przeżywa Joan. I jeszcze bardziej potęguje aura tajemniczości związana z historią Maudey Vickery. Joan i Maude są idealnym przykładem na to jak miejsca, podejmowane decyzje i przeżyte przygody zmieniają ludzi. Zmiana bohaterek następuje niespiesznie, lecz jest widoczna i naprawdę fascynująca. Muszę przyznać, że po pierwszych dwóch rozdziałach, byłam przerażona i pewna, że ta książka ebook będzie dla mnie istną męczarnią ze względu na główne bohaterki. Ani jedna, ani druga nie przypadła mi do gustu. Joan odebrałam jako rozkapryszoną i wyjątkowo dziecinną, Maude natomiast - wyniosłą i zgorzkniałą. Obecną postawę starszej pani objaśnia przedstawiona przez autorkę retrospekcja (ciekawa, wciągająca i odgrywająca kluczową rolę element całej historii), która ciągnie się od 1890 roku i ma własny finał w . Irytujący charakterek Joan stale pozostaje dla mnie zagadką. Niestety nawet zmiana jaką przechodzi dziewczyna nie jest w stanie go przyćmić. Nie można jednak odmówić jej odwagi i determinacji. Mimo wszystko to naprawdę interesująca postać. Obie dziewczyny są silne i wbrew wszystkiemu sięgają po własne marzenia. Katherine Webb za pomocą słów przenosi w miejsca o których pisze i przelewa emocje towarzyszące bohaterom na czytelnika. Zatem zagłębiając się w Angielce można poczuć parzące promienie słońca na skórze, podziwiać gwieździste niebo ponad pustynią. I chociaż nigdy tam nie byłam, mam wrażenie jakbym wraz z zamknięciem książki wróciła z przepełnionej przygodami wyprawy po upalnej pustyni. Pozostaje mi tylko otrzeć pot z czoła i z niemałym żalem wrócić do rzeczywistości. Już nawet macham ręką na przewidywalność Angielki. Tak bardzo podoba mi się styl Webb, że nawet najbardziej oczywiste domknięcia wątków jestem w stanie jej wybaczyć. Angielka to trudna i porywająca przygoda, romans i intryga w jednym. Książka ebook dla dziewczyn w każdym wieku. Warto mieć ją przeczytać a potem postawić na własnej domowej biblioteczce.
Home / Angielka / Angielka - Katherine Webb Angielka - Katherine Webb Joan od zawsze interesowała się Arabią. Fascynację rozbudził w niej ojciec, czytając Baśnie Tysiąca i jednej nocy. Młoda pani archeolog ma okazję wybrać się w podróż marzeń, i nadzieję na zbadanie fortu Jarbit. Zabiera ze sobą narzeczonego i rusza w drogę. W okresie pobytu w Maskat spotyka własną idolkę Maudey Vickery - pierwszą kobietę, która przemierzyła pustynię. Starsza dziewczyna pogardliwie podchodzi do planów Joan. Strofuje ją i w pewnym stopniu miesza jej marzenia z błotem. Gdy kobieta traci nadzieję na realizacje własnych planów, dostaje kuszącą propozycję, która znacząco wpłynie na jej życie. Wiele podróżuję tego lata. Tym razem wybrałam się do pogrążonego w stanie wojny Omanu. Historia krajów arabskich nigdy nie interesowała mnie na tyle, by się w nią bezpośrednio zagłębiać. Może dlatego samo tło powieści, jakim jest wojna o Al-Dżabal al-Achdar okazało się dla mnie tak ciekawe i emocjonujące. Autorka idealnie oddała groźny klimat miejsca i czasu. Osadzenie w nim akcji nadaje książce pdf niepokojącego klimatu. Wzmaga go przygoda, którą przeżywa Joan. I jeszcze bardziej potęguje aura tajemniczości związana z historią Maudey Vickery. Joan i Maude są idealnym przykładem na to jak miejsca, podejmowane decyzje i przeżyte przygody zmieniają ludzi. Zmiana bohaterek następuje niespiesznie, lecz jest widoczna i naprawdę fascynująca. Muszę przyznać, że po pierwszych dwóch rozdziałach, byłam przerażona i pewna, że ta książka ebook będzie dla mnie istną męczarnią ze względu na główne bohaterki. Ani jedna, ani druga nie przypadła mi do gustu. Joan odebrałam jako rozkapryszoną i wyjątkowo dziecinną, Maude natomiast - wyniosłą i zgorzkniałą. Obecną postawę starszej pani objaśnia przedstawiona przez autorkę retrospekcja (ciekawa, wciągająca i odgrywająca kluczową rolę element całej historii), która ciągnie się od 1890 roku i ma własny finał w . Irytujący charakterek Joan stale pozostaje dla mnie zagadką. Niestety nawet zmiana jaką przechodzi dziewczyna nie jest w stanie go przyćmić. Nie można jednak odmówić jej odwagi i determinacji. Mimo wszystko to naprawdę interesująca postać. Obie dziewczyny są silne i wbrew wszystkiemu sięgają po własne marzenia. Katherine Webb za pomocą słów przenosi w miejsca o których pisze i przelewa emocje towarzyszące bohaterom na czytelnika. Zatem zagłębiając się w Angielce można poczuć parzące promienie słońca na skórze, podziwiać gwieździste niebo ponad pustynią. I chociaż nigdy tam nie byłam, mam wrażenie jakbym wraz z zamknięciem książki wróciła z przepełnionej przygodami wyprawy po upalnej pustyni. Pozostaje mi tylko otrzeć pot z czoła i z niemałym żalem wrócić do rzeczywistości. Już nawet macham ręką na przewidywalność Angielki. Tak bardzo podoba mi się styl Webb, że nawet najbardziej oczywiste domknięcia wątków jestem w stanie jej wybaczyć. Angielka to trudna i porywająca przygoda, romans i intryga w jednym. Książka ebook dla dziewczyn w każdym wieku. Warto mieć ją przeczytać a potem postawić na własnej domowej biblioteczce.
Młoda archeolożka Joan Seabrook postanawia wreszcie wziąć życie we swoje ręce i wyrusza wraz z narzeczonym do Omanu, żeby spełnić własne marzenie. Podczas pobytu w Maskacie ma okazję poznać osobiście własną idolkę, jednak nie ma pojęcia, że dzięki temu spotkaniu rozpocznie się przygoda jej życia. Wydawało jej się, że po wyprawie do Azji jej życie wkroczy na dawno zaplanowaną ścieżkę, jednak pustynia zmienia ludzi, a obcy kraj potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Chociaż Joan od dzidziusia była zafascynowana Arabią, to z pewnością w najśmielszych wizjach przyszłości nie spodziewała się tego, co ją spotka. Po zbliżeniu się do słynnej podróżniczki i pionierki, Joan zostanie wmanipulowana w osobiste sprawy Maud, które narażą ją na niebezpieczeństwo. Wszystkie działania obydwu bohaterek a także narastające od lat tajemnice złożą się na pełną wrażeń historię z emocjonującym zakończeniem. Opowieść “Angielka” posiada tak naprawdę dwie główne bohaterki, których dzieje splatają się ze sobą w zaskakujący sposób (szkoda, że w związku z tym tytuł nie został ujęty w liczbie mnogiej). W książce pdf naprzemiennie pojawiają się rozdziały, w których główną rolę odgrywają Joan (w częściach rozgrywających się we współczesności bohaterek, czyli w 1958 roku) i Maud (w częściach skupiających się na czasach jej młodości). Większość wątków książki skoncentrowana jest na Joan, dzięki czemu czytelnik na bieżąco może śledzić wydarzenia z perspektywy jej losów. W przypadku Maud wygląda to trochę inaczej, bo o ile jej przeszłość (która staje się osią akcji), jest dość szczegółowo i stopniowo ukazywana, o tyle o jej obecnych działaniach i planach wiemy tyle, ile dowiaduje się na ten temat z epizodów o Joan. Jest to ciekawe rozwiązanie, bowiem cały czas wokół treści krąży aura tajemnicy i niepewności, a chociaż można się pewnych rzeczy domyślić, to jednak autorka odsłania wszystkie karty dopiero na końcu książki. Pytań i niedopowiedzeń przez całą historię nie brakuje, co dodatkowo motywuje czytelnika do zapoznawania się z kolejnymi stronami. Zderzenie się z prawdziwym obliczem mistrza czy podziwianej osoby bywa bolesne - ponieważ ile tak naprawdę wiemy o ludziach, których dokonaniami zachwycamy się na odległość, a obraz ich postaci znamy tylko z książek, gazet czy telewizji? Joan przekonuje się o tym na swojej skórze i nie jest to dla niej proste doświadczenie. Autorka porusza w „Angielce” dużo nierzadko trudnych tematów. Prócz standardowych wątków obyczajowym, Katherine Webb porusza także tematykę podróżowania i życia na pustyni czy wojny partyzanckiej, lecz nie tylko. W tej powieści nie zabraknie różnorodności, a opisy okolic Omanu są bardzo realistyczne i fascynujące - chociaż osobiście zdecydowanie nie udałabym się w tamte rejony! Jeżeli mieliście już styczność z twórczością Katherine Webb i polubiliście jej styl, to ta opowieść rówież powinna się Wam spodobać, ponieważ jest podobna do własnych poprzedniczek. Największą różnicą jest to, że akcja “Angielki” rozgrywa się w dzikim Omanie i w znacznej części akcja zostaje przeniesiona na pustynię czy tereny niedostępnych dla przeciętnego człowieka, przez co poruszane kłopoty są troszkę inne niż te słynne z “Dziedzictwa” czy “Ech pamięci”. Nie brakuje jednak w książce pdf rodzinnych sekretów i dramatów, a na większość rozwiązań przyjdzie poczekać do samego końca lektury. Osobiście lubię powieści Katherine Webb. Posiadają one specyficzny klimat, który utrzymuje się jeszcze chwilę po skończeniu lektury. Może i nie są to książki z wyższej półki czy również historie pozbawione wad, lecz pozwalają wczuć się w treść a także przeżycia bohaterów i razem z nimi poszukiwać odpowiedzi na pytania. Chociaż moją dotychczas ulubioną powieścią tej autorki są “Echa pamięci”, to “Angielka” nie odbiega od niej w znaczącym stopniu poziomem. Na początku miałam kłopot z wciągnięciem się w akcję, jednak z czasem się to zmieniło i od pewnego momentu z każdą kolejną stroną było już coraz lepiej. “Angielka” to tak naprawdę opowiadanie o silnych, niezależnych kobietach, które posiadają ogromne marzenia i decydują same o sobie. Jeżeli macie ochotę na wakacyjną lekturę, w której nie brakuje upalnych ustroni, intryg i przygód, to sięgnijcie po tę historię! Więcej moich opinii odnajdziesz na: http://oczarowanaksiazkami.blogspot.com/
Polecam. Warta przeczytania.
Historia może być wspaniałą przygodą. Wiem o tym nie od dziś, dlatego niecierpliwie czekałam na opowieść Katherine Webb "Angielka". Czekałam, bo miałam ochotę na kolejne literackie spotkanie z historią w tle. Nie zawiodłam się. Otrzymałam świetną opowieść, podaną w bardzo atrakcyjnej formie, która zawiodła mnie aż na rozpaloną słońcem pustynię Omanu, na Półwyspie Arabskim. Pełna egzotyki rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy, a jednak odpowiednio współczesna opowieść Katherine Webb okazała się cudowną historią pełną tajemnic, tragicznych wyborów i wyjątkowych krajobrazów, które na długo pozostają w pamięci. Fabuła powieści oparta jest na podwójnej narracji. Właściwie można by stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma opowiadaniami, rozgrywającymi się w różnorakich ramach czasowych. Występują obok siebie, lecz mają kilka punktów zbieżnych, a najistotniejszym z nich jest fascynacja Arabią. Jest rok 1958, młoda Angielka Joan Seabrook, mająca ambicje, by pracować jako archeolożka, spełnia własne marzenie zaszczepione przez ojca w dzieciństwie i przyjeżdża do Maskatu - stolicy Omanu. U boku przyszłego męża, wśród najbliższych mieszkających w dzikim kraju, pragnie zapomnieć o smutnych rodzinnych okolicznościach. Ponadto ma nadzieję spotkać się z Maude Vickery, podróżniczką, którą uważa za bohaterkę i wyjątkową postać w świecie odkrywców przełomu XIX i XX wieku. Angielska badaczka, która niemalże utraciła życie eksplorując pustynię Ar-Rab al-Chali, stale mieszka w Maskacie. Joan postanawia spotkać się ze staruszką. Nie spodziewa się, że tą wizytą odmieni życie wszystkich wokół siebie. Maude Vickery to bardzo interesująca postać. Kreując ją Katherine Webb luźno wzorowała się na doświadczeniach prawdziwej podróżniczki i badaczki brytyjskiej - Gertrude Bell. Książkowa bohaterka przemierzyła Pusty Kwartał Omanu, czyli niezbadany wcześniej element interioru Ar Rab al - Chali, lecz z jakiegoś powodu nie chce rozmawiać o przeszłości. Mieszka samotnie, z niewolnikiem, psami i gazelą. Sprawia wrażenie ekscentryczki ukrywającej jakąś tajemnicę. Czytelnik ma możliwość poznać jej historię, Maude jest bowiem bohaterką opowiadania, które przeplata się z historią młodej Joan. Niezależnie od tej opowieści, Maude wpływa na działania wpatrzonej w nią Joan. Postanawia wykorzystać ją do pewnego niebezpiecznego przedsięwzięcia, którego sama, z racji wieku i stanu zdrowia, nie może się podjąć. Konsekwencje misternego planu starszej pani będą okrutne dla wielu zamieszanych w intrygę bohaterów. Poza warstwą przygodową, która wiedzie nas na wypalone żarem nieprzebyte obszary nieprzyjaznej ludziom pustyni, bardzo interesujące są kwestie obyczajowe podejmowane przez autorkę powieści. Dotyczy to zarówno lat pięćdziesiątych dwudziestego, jak i końcówki dziewiętnastego wieku. Emancypacja kobiet, konwenanse i stereotypy, związki homoseksualne to tylko niektóre z zagadnień, które występują w powieści. A kluczowa jest też historia. Wydarzenia wojny o Al - Dżabal al Achdar (zwanej w powieści Zieloną Górą) w latach 1958 - 59 są istotnym tłem książki Katherine Webb. Dużo fikcyjnych postaci było inspirowanych tymi, które żyły naprawdę. Choćby postać pułkownika Singera, którego pierwowzór Dawid Smiley był szefem sztabu sułtana Omanu. Uwikłanie bohaterów powieści w prawdziwe bądź fikcyjne, lecz inspirowane historią wydarzenia stanowi doskonałą oprawę ku temu, by opowiedzieć o kulturze mieszkańców Półwyspu Arabskiego, brutalności i cudownie pustyni, jej niczym niezmąconej ciszy, której człowiek współczesny nie jest w stanie doświadczyć w innym miejscu na świecie. "Angielka" to podróż do kraju, który nawet dziś zachował własny tradycyjny wygląd. To podróż śladami zamierzchłych odkrywców, ruin i wiosek ukrytych w górach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Tam, pośród domów z suszonej cegły, można zrozumieć istotę prostego, choć niełatwego życia, które wiedli dawni mieszkańcy omańskich wiosek. Katherine Webb napisała fascynującą opowiadanie o sile kobiet, o ich przygodach w dzikim kraju, ukazując jego różnorakie oblicza. "Angielka" to powieść, która ukazuje jak kluczowe są dla nas marzenia i pasje, dla których czasem jesteśmy w stanie poświęcić wiele, posunąć się do oszustwa czy zdrady. Zalecam wszystkim, którzy lubią podróże w czasie. "Angielka" to upalna, niebezpieczna, lecz cudowna przygoda. W sam raz, aby przeczytać ją w środku naszej letniej kanikuły.
Lato od zawsze było dla mnie doskonałym czasem, by zacząć sięgać po powieści, jakich w innym przypadku nigdy bym nie tknęła. Chodzi mi dokładnie o książki z pustynią w tle. Jakoś od zawsze pałam pewną awersją do świata przedstawionego na piaszczystych wzgórzach, jednak letnia pora zawsze zmienia moje nastawienie i wtedy czytam je z przyjemnością. Dokładnie tak samo było w przypadku Angielki, o której nie wiedziałam zupełnie nic, oprócz tego, że będę miała do czynienia z podróżami po krainach tysiąca i jednej nocy. Tytułowa Angielka, czyli Joan Seabrook jest początkującą panią archeolog, która karierę postanowiła rozpocząć w miejscu własnych dziecięcych marzeń. Wraz z narzeczonym przybywa do tajemniczego miasta Maskat, będącego ucieleśnieniem opowieści jej zmarłego ojca i stanowiącego dla młodej dziewczyny niejako sposobność by jeszcze raz poczuć utraconą i utęsknioną więź ze swoim rodzicem. Oman okazuje się być krajem zatrzymanym w czasie, gdzie konflikty i sekrety stanowią obraz surowej, obcej codzienności. By móc rozwikłać jego tajniki, Joan postanawia odwiedzić osobę, będącą dla niej największym autorytetem - Maude Vickery. Mimo początkowego oporu i wielu spalonych prób, dziewczynom udaje się zacieśnić niesamowitą więź przyjaźni, która przyniesie tyle samo przygód, co konsekwencji. Angielka jest dla mnie książką - zagadką. Jak bowiem wyjaśnić to, że czytało mi się ją niesamowicie powoli, tym samym będąc bez reszty wciągniętą w toczące się wydarzenia? Jak wytłumaczyć fakt, że mnogość opisów nie wywołała u mnie zawrotu głowy, a sprawiła, że każde słowo skrzętnie spijałam z kolejnych stron? Sposób, w jaki pisze Katherine Webb jest nienachalny, a sama technika przedstawiania rzeczywistości pozwala zatopić się w tym obcym świecie tak bardzo, że ma się wrażenie, jakby stało się ramie w ramię z główną bohaterką. Przypadła mi też do gustu kreacja postaci. Absolutnie nikt nie jest tutaj wszechwiedzący, czy wszechmogący, co niestety nierzadko zdarza się na łamach wielu, nawet poważnych książek. W tym przypadku mamy do czynienia z osobami o zwykłych, przyziemnych osobowościach. Uważam, że sztuką jest przedstawienie pospolitych pragnień i charakterów w sposób, który nie będzie sprawiał, że poddamy się wszechobecnej nudzie. W tym przypadku bycie zwykłym, stało się równie interesujące, co przeżycie idealnej przygody niczym z najlepszej serii fantasy. Być może tytuł ten nie ma do zaoferowania zagadkowych zamków, księżniczek do uratowania czy przystojnych książąt. Ma za to cudowne przesłanie i naukę, po którą jeżeli tylko zechcemy sięgnąć, może przynieść ze sobą cudowne przesłanie na całe życie. Angielka to opowiadanie o silnej, kobiecej przyjaźni, dążenia do z pozoru nieosiągalnych, dalekosiężnych celów i pewnej mocy, z którą należy iść przez życie. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że opowieść Katherine Webb jest na własny sposób też powieścią feministyczną. Nie mam jednak na myśli feminizmu naszych czasów, a dawny, zdrowy feminizm, kiedy termin ten nie kojarzył się jedynie z walką, lecz i pewną solidarnością, czy również metodą bycia zakorzenionym u postaw naszego (kobiecego) istnienia. Z ręką na sercu gorąco, jak w samym środku pustyni zalecam tę książkę. Mimo umiejscowienia czasowego, tak bardzo nam odległego, opowiadanie ta niesie za sobą wartości, które są jak najbardziej aktualne. Nie miałam absolutnie żadnych oczekiwań, kiedy zdecydowałam się sięgnąć po przygody Joan, a skończyło się na tym, że jestem w stanie stwierdzić, iż tytuł ten jest dla mnie największym zaskoczeniem roku 2017.